Jump to content

Curatare centuri


Andreea

Recommended Posts

4. dupa x km se inlocuiesc?

  mai fibra din care sunt facute banuiesc ca e atat de tare inca nu exista pericolul putrezirii ei !... zic eu.. cel putin daca nu o fi masina de prin 1910-1911 :blink:

  apoi e ciudat sa zici ca se inlocuiesc dupa x km. nici la airbaguri nu se specifica "se inlocuiesc dupa 100miikm"; se zice "se inlocuiesc dupa 10 ani parca"

  la ce ma gandesc eu .... la capsa aia pirotehnica pentru centurile pretensionate, poate acolo se inlocuieste ceva

41399[/snapback]

 

 

Centurile nu se inlocuiesc,decat in cazul unui accident.Airbagurile si centurile pirotehnice sunt verificate permanent de un modul .Daca exista o problema ,se va aprinde becul rosu :) ,sau galben , de airbag.

 

Airbagurile la volan,la cap,in usi,in scaune,la genunchi....etc,nu se schimba la un nr de km.

 

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

PS:Nu te gandi la materialul din care este facuta centura.Gandeste-te la dispozitivul care o blocheaza, in caz de accident. :blink:

42421[/snapback]

 

 

a-ha !!!!!! eu ma gindeam ca se schimba materialul, nici numa gindisem la dispozitivul de blocare. insa ce spui tu are mare sens... deci cred ca putem spala centurile cu apitza si sapunel fara griji :)

 

cum imi dau seama daca centurile mele au participat la vreun accident ? urme de singe n-am gasit prin masina de cind am cumparat-o, dar multe multe cioburi si urme de reparatii ca urmare a unui accident frontal. de blocat se blocheaza bine, dar revin foarte greu inapoi cind le dau jos.

 

cit costa doua centuri de e30 noi ?

Link to comment
Share on other sites

cum imi dau seama daca centurile mele au participat la vreun accident ? urme de singe n-am gasit prin masina de cind am cumparat-o, dar multe multe cioburi si urme de reparatii ca urmare a unui accident frontal. de blocat se blocheaza bine, dar revin foarte greu inapoi cind le dau jos.

 

cit costa doua centuri de e30 noi ?

42458[/snapback]

 

 

Nu stiu cum sa iti dai seama ,daca au participat la vreun accident.

 

Cat despre pret ,cel mai sigur este sa intrebi la un dealer BMW.

Link to comment
Share on other sites

da, dar se schimba la o perioada de timp.... parca 10 ani scrie in cartea tehnica, cel putin la pejo asa scrie !@

42454[/snapback]

 

 

Da la Pejo asa este.Nu imi dau seama de ce.In principiu ,toate componentele pentru airbag sunt produse de Autoliv.

 

Nu stiu cine o sa schimbe toate airbagurile+centuri dupa 10 ani.Probabil valoarea lor ,este mai mare decat valoarea masinii...

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.