Jump to content

Probleme cutie viteze pt un 320 D steptronic


Guest sorren

Recommended Posts

Am un amic cu 320D 2002 recent adus cu o pb la cutia de viteze.

 

Cand schimba viteza il smuceste, i-am recomandat schimbarea uleiului si filtrului dar nu a rectificat problema . . . a fost la bavaria si i-au spus ca trebuie reparata . . . ca sunt serviceuri specializate pe cutii de viteze.

 

 

 

 

pe cutia de viteze era stantata urmatoarea serie: GM XR HIDRAMATIC STRAZBURG MADE IN FRANCE 96024210 SN 0743056 CALL P33

 

cei care repara cutii ZF nu se baga la asa ceva . . . :blink:

 

cunoasteti asemenea serviceuri?

Link to comment
Share on other sites

merci frumos pt informatii

 

am sunat azi pe unu care are service de asa ceva si a zis ca-l duce pe amicul meu cam 2000 eur . . . plecand de la premiza ca o astfel de cutie costa noua 3000

 

nu cred ca se merita

 

 

oare toti practica preturile astea?

 

merci

Link to comment
Share on other sites

merci frumos pt informatii

 

am sunat azi pe unu care are service de asa ceva si a zis ca-l duce pe amicul meu cam 2000 eur . . . plecand de la premiza ca o astfel de cutie costa noua 3000

 

nu cred ca se merita

 

 

oare toti practica preturile astea?

 

merci

cam scump. poate gaseste una la mana a2-a

Link to comment
Share on other sites

merci frumos pt informatii

 

am sunat azi pe unu care are service de asa ceva si a zis ca-l duce pe amicul meu cam 2000 eur . . . plecand de la premiza ca o astfel de cutie costa noua 3000

 

nu cred ca se merita

 

 

oare toti practica preturile astea?

 

merci

 

Nu stiu daca merita sa incerci sa o repari. Cel mai bine o da la schimb cu una reconditionata de BMW, cel putin eu asa as proceda.

Trebuie totusi aflat care este cauza.Senzorul de temperatura din cutie poate provoca simptome similare.

Link to comment
Share on other sites

una sh din germania m-am interesat eu azi, este cam la 1500 eur + inca 300 eur montajul+ ulei filtre 200 eur si iar ajungem la 2000 eur ceea ce nu merita + transportul

 

 

reconditioneaza bmw cutii ? interesant . . . oare se vand asa ceva si la bavaria? la ce pret ajunge una reconditionata cu cea veche la schimb?

 

 

 

nu stiam ca senzorul de temp poate provoca asa ceva? cum poate face asta? ma gandeam ca daca nu mai fct se incinge uleiul in cutie daca dintr-un motiv sau altul nu-i fct racirea, ajunge uleiul la o temp prea mare, isi pierde din prop. de ungere si uzeaza prematur cutia . . . :blink:

Edited by sorren
Link to comment
Share on other sites

nu stiam ca senzorul de temp poate provoca asa ceva? cum poate face asta?

 

Are o foarte mare influenta de fapt.Daca temperatura este incorecta schimbarea vitezelor se face cu socuri mai ales pana se incalzeste uleiul.Valvele din blocul hidraulic sunt comandate si in functie de temperatura uleiului.La fel si cuplarea convertizorului.

Link to comment
Share on other sites

wow, foarte interesant ceea ce spui . . . :blink:

 

cum isi poate da seama daca este senzorul defect? iese la diagnoza?

 

cam cat costa senzorul? se schimba greu?

 

merci

 

 

p.s. scuze pt rafala de intrebari, dar amicul meu si-a cumparat bmw la indemnul meu si acum ma cam simt raspunzator pt masinuta lui si vreau sa-l ajut cat pot.

Link to comment
Share on other sites

wow, foarte interesant ceea ce spui . . . :blink:

 

cum isi poate da seama daca este senzorul defect? iese la diagnoza?

 

cam cat costa senzorul? se schimba greu?

 

merci

 

 

p.s. scuze pt rafala de intrebari, dar amicul meu si-a cumparat bmw la indemnul meu si acum ma cam simt raspunzator pt masinuta lui si vreau sa-l ajut cat pot.

 

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=24&fg=15

 

Senzorul face parte din cablaj, piesa nr 10.Problema nu apare la tester, deoarece este posibil sa indice incorect, nu sa fie in afara limitelor.

Ai spus ca a fost la un service autorizat BMW, la A Bavaria.

Banuiesc ca au verificat nivelul/calitatea uleiului si versiunea softului.Nu are sens sa te apuci de schimbari inainte de asa ceva, parerea mea.

Nu este obligatoriu ca acel senzor sa fie defect, doar iti sugerez o cauza posibila.

Cati km are masina?

Are istorie la service-uri BMW?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.