Jump to content

DSC senzor unghi directie


Recommended Posts

Salut la toata lumea!

Am o belea la un 320d din 2002,in mers s-a aprins DSC+ (!) pe galben ,am mers la un gigel la tester (sunt din Campulung,nu am reprezentanta aici) care gigel are un tester TEXA,imi spune ca senzorul unghi directie trebuie schimbat(omu are si magazin de piese),drept urmare ma apuc sa desfac volan ajung la senzor (sunt niste panglici care fac legatura intre ax volan si volan pentru airbag claxon si eventual comenzi pe volan ,la prima vedere) desfac senzorul,mai desfacusem odata unul de wv si i-l reparasem ii lipisem o langlica rupta,si ca un mare tencher nu am notat nr de ture st dr si felul in care sunt dispuse panglicile alea cu fire,i-am masurat continuitatea si e ok nu e niciuna rupta,dar de montat cred ca l-am montat gresit,adica nu cred sunt sigur pentru ca am fost iar la gigelul cu testerul,dupa ce am citit posturile voastre si am vazut ca de fapt trebuia doar recalibrat,si acum pe tester nu mai vrea sa se recalibreze,in mod sigur nu i-am dat infasurarile de panglici la fel. Ideea este ca un senzor nou la gigel e 10000000 lei iar al meu trag nadejde sa il mai pot face,daca ati desfacut vreunul din voi asa ceva si stiti cum vin infasurarile alea sau daca aveti vreun senzor defect schimbat,sau vre-o alta sugestie ,as aprecia mult.

Merci frumos!

Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea!

Am o belea la un 320d din 2002,in mers s-a aprins DSC+ (!) pe galben ,am mers la un gigel la tester (sunt din Campulung,nu am reprezentanta aici) care gigel are un tester TEXA,imi spune ca senzorul unghi directie trebuie schimbat(omu are si magazin de piese),drept urmare ma apuc sa desfac volan ajung la senzor (sunt niste panglici care fac legatura intre ax volan si volan pentru airbag claxon si eventual comenzi pe volan ,la prima vedere) desfac senzorul,mai desfacusem odata unul de wv si i-l reparasem ii lipisem o langlica rupta,si ca un mare tencher nu am notat nr de ture st dr si felul in care sunt dispuse panglicile alea cu fire,i-am masurat continuitatea si e ok nu e niciuna rupta,dar de montat cred ca l-am montat gresit,adica nu cred sunt sigur pentru ca am fost iar la gigelul cu testerul,dupa ce am citit posturile voastre si am vazut ca de fapt trebuia doar recalibrat,si acum pe tester nu mai vrea sa se recalibreze,in mod sigur nu i-am dat infasurarile de panglici la fel. Ideea este ca un senzor nou la gigel e 10000000 lei iar al meu trag nadejde sa il mai pot face,daca ati desfacut vreunul din voi asa ceva si stiti cum vin infasurarile alea sau daca aveti vreun senzor defect schimbat,sau vre-o alta sugestie ,as aprecia mult.

Merci frumos!

 

 

am avut si eu aceeasi belea la vechea masina...m-am dus la filaret si mi-a sters eroarea...nu mai avea nici o prob

Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea!

Am o belea la un 320d din 2002,in mers s-a aprins DSC+ (!) pe galben ,am mers la un gigel la tester (sunt din Campulung,nu am reprezentanta aici) care gigel are un tester TEXA,imi spune ca senzorul unghi directie trebuie schimbat(omu are si magazin de piese),drept urmare ma apuc sa desfac volan ajung la senzor !

 

 

Nu stiu la ce senzor ai ajuns tu deoarece senzorul pentru DSC este montat pe coloana de directie, in partea de jos.

Panglica respectiva nu este senzor, este pentru airbag si comenzile de la volan.

Link to comment
Share on other sites

Multam fain Bavaria,deci senzorul de unghi e la baza coloanei de directie,poti te rog sa detaliezi un pic,eu am cautat pe realoem si din poze arata ca ar fi asta de sub volan,logic vorbind panglicile alea nu au nici o treaba cu pozitia volanului,daca ai cumva vre-o poza sau ceva asemanator...

 

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=32&fg=30

 

nr16

 

Nu te apuca sa il schimbi aiurea, afla sigur daca de acolo este problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
PoÞi sã comanzi de la orice magazin de piese nu neapãrat de la reprezentanÞã.

 

Ăn orice caz, n-are rost sĂŁ pui piese de la dezmembrĂŁri.

 

eu inteleg ce spui .. dar in cazul de fata este vb de un senzor identic pt toate BMW 2000-2005 cu DSC si care deobicei nu se strica , plus ca este montat intr-o zona unde nu intra praf .. deci il pot gasi impecabil. Spor la cumparaturi !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.