Jump to content

Sunt singur


Romulus

Recommended Posts

Ma bucur ca suntem asa de diferiti. Nu stiu cine-i Cartarescu, dar... Multe femei apreciaza un barbat transpirat, evident ca nu unul care pute, nespalat de zile. Eu sunt mandru cand miros a tutun ieftin cubanez. Si asud pe buza superioara. E clar, sunt taran, gras, slinos si prost si nu mi-am dat seama.

Romulus, uite de ce spune Suri ca foloseste citatele.

cat despre citatele pe care le folosesc...

problema sta in felul urmator: atunci cand polemica nu mai poate fi dusa de pe picior de egalitate, din considerente intelectuale sau, sa le spunem, rau intentionate... atunci replica devine o injurie, o imprecatie, un afront la adresa interlocutorului. dar a te cobori la un astfel de nivel din punctul meu de vedere inseamna ca nu esti in stare sa iti sustii o idee prin argumente pertinente... deci... batalie pierduta!

Eu inteleg ca nu se poate cobori la nivelul nostru, nu poate folosi imprecatii si injurii, asa ca ne transmite ceea ce gandeste despre noi prin intermediul acestor citate. Poate ma insel eu, neuronul e cam obosit la ora asta.

Edited by avlad
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ dadogus: sa ce? sa discuti?? niciodata... fiecare polemica reprezinta un castig... chiar daca se lasa cu sange (virtual, bineinteles!)... :blink:

 

 

pt mine este o discutie, polemica inutila...

 

ma ajuta cu ceva?..

 

prefer partea practica a lucrurilor, a discutiilor...

 

PT MINE

Link to comment
Share on other sites

@ dadogus: sa ce? sa discuti?? niciodata... fiecare polemica reprezinta un castig... chiar daca se lasa cu sange (virtual, bineinteles!)... :blink:

Si ce poate sa aduca bun o discutie in contradictoriu ? Eu zic ca nimic....

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Eu vad altfel.... spre ex tu iti exprimi parerea, el isi exprima parerea, tu aduci un argument el aduce un argument. Si de indata ce amandoi ajungeti la concluzia ca parerile voastre nu coincid totul devine un "ba da ba nu".....de aceea nu imi place polemica, prefer sa cedez primul, ma rog, in fata sexului feminin :blink: Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Oh boy, ce-a mai degenerat discutia asta. Chiar daca ridicam din sprincene la citirea primului post, parindu-mi-se cumva ca trece de linia fina dintre pasiune si patologic... totusi aveam o senzatie de deja-vu. Si da, cineva mi-a reamintit de Liiceanu. Scrierea lui era mai... cumpatata. Dar per ansamblu, ideea exprimata, si anume ca poti gasi refugiu, uneori chiar de propriile ginduri, temeri, probleme de zi cu zi, in "o gramada de fiare computerizate" sau, de ce nu in cam orice reuseste sa iti aprina pasiunea, este foarte valabila. Era de apreciat ceea ce se incerca a se transmite mai mult printre rinduri. Si chiar daca nu inteleg(em) sau daca nu sint(em) de acord (pe ici pe colo), nu mi se pare deloc rezonabil sau de bun simt sa facem troaca de porci topicul omului. Deh, de la un poleposition cam prea-crizat-si-bagat-in-priza (sorry, dar mi-ai raspuns aiurea si m-ai luat peste picior din prima) si pina la RedCap cautator-de-nod-in-gramatica-altuia-fara-insa-sa-exprime-pareri-proprii am vazut reactii de toate felurile. Ce naiba aveti? Sau care-i miza polemicii, ca nu mai inteleg? Si pina la urma cum s-a transformat subiectul in dezbateri barbat/femeie, asta e cel mai interesant (si trist)...
Link to comment
Share on other sites

... informatii...

te face sa gandesti mai repede, sa cauti argumente, sa scotocesti prin mintea ta, dornic de conexiuni care sa contrazica parerea celuilalt...

aroganta care se citeste printre randurile tuturor posturilor tale ma lasa cu gura cascata.

scurt, am sa te pun in legatura cu realitatea: libraria nu este sala de forta. la sala , daca tragi de fiare muschiul creste. la librarie degeaba tragi de carti, IQ ramane accelasi.

inteligenta reprezinta o sclipire , un moment de eleganta in actul de existenta. o vezi zilnic, la unii mai des, la altii mai rar, iar cand o vezi la tine iti creaza un sentiment placut, inteligenta iti ofera capacitatea de a-ti asuma momentele de naivitate.

cultura este un lucru total diferit, iar legaturile dintre cele doua nu sunt pe atat de stranse pe cat crezi tu. de cele mai multe ori in spatele unor mari talente se ascundea o persoana inadaptata sau in cel mai bun caz o nulitate din punct de vedere social si foarte rar, o persoana cu adevarat inteligenta.

superioritatea inchipuita si aroganta pe care o afisezi de fiecare data cand postezi este defapt racnetul agoniei interioare, nevoia de a te ridica la standardele celor pe care ii admiri. aceasta apare datorita unor complexe/frustrari de inferioritate pe care le ai, si care pot fi de mai multe feluri, dar cum nu te cunosc, nu pot sa si precizez exact.

te rog, pe viitor, sa socializezi intr-un mod mai calduros, asa probabil vei fi si acceptate de majoritatea membrilor care te vad doar o "intepata" .

Link to comment
Share on other sites

superioritatea inchipuita si aroganta pe care o afisezi de fiecare data cand postezi este defapt racnetul agoniei interioare, nevoia de a te ridica la standardele celor pe care ii admiri. aceasta apare datorita unor complexe/frustrari de inferioritate pe care le ai, si care pot fi de mai multe feluri, dar cum nu te cunosc, nu pot sa si precizez exact.

te rog, pe viitor, sa socializezi intr-un mod mai calduros, asa probabil vei fi si acceptate de majoritatea membrilor care te vad doar o "intepata" .

 

mi-a placut "ragnetul agoniei interioare"... si imi place cum oameni care nu ma cunosc, nu stiu ceea ce fac si implicit ceea ce imi place, ceea ce cred, dupa ce principii imi calauzesc viata.... intr-adevar... uniti printr-o pasiune fragila pe care (a se vedea textul lui romulus) n-o intelege toata lumea la fel - nici nu trebuie! - isi permit sa ma judece si sa-mi ceara explicatii! pentru ce? pentru ca gandesc?? si pentru ca nu sunt de acord cu ei? nu mi se pare un motiv prea intemeiat...

 

si inca ceva: de unde stii pe cine admir eu? de unde stii care mi-au fost modelele in viata si cine / ce mi-a influentat-o pana acum? cum poti sa tragi niste concluzii pertinente.... dintr-un joc? ca pana la urma asta e forumul, un joc pentru oameni mari? cum poti sa apreciezi cu exactitate cum este omul respectiv cand intre tine si el sunt nu doar vidul, ci si o lipsa totala de umanitate?

 

si ultima precizare: nu sunt o frustrata. nu am de ce. nu am complexe de inferioriate, sunt poate doar intr-o perpetua lupta cu mine insami. pentru a nu sucomba in mediocritate.

 

oricum cred ca in limita posibilitatilor, am socializat suficient de "calduros"... exceptand momentele cand "mi s-a raspuns cu aceeasi moneda"... si totusi... putina prudenta nu strica... aparentele s-ar putea sa insele...

Link to comment
Share on other sites

Gabriel Liiceanu (n. 23 mai 1942 la Râmnicu Vâlcea) este un filozof ºi scriitor român.... :blink:

 

comparatia este oarecum... exagerata :)

 

Doar z-ul este prea mic si uneori gusterii il cred un s veritabil

Mai terminati cu Liiceanu asta, ce se mai dadea el in barci "citand" "sirul numerelor lui Fibonacci" sub forma sirului numerelor impare...impostorul! Mai tregea si ocluzii filozofice de pe urma numerelor...

 

hmmm...:

 

http://dexonline.ro/search.php?cuv=filozof

 

dar sunt sigur ca "gusterii" pot confunda un "e" cu un "a" veritabil.... cat despre ocluzii... :)

 

@Poleposition:

 

Am plecat la culcare fara sa mai dau explicatiuni:

 

Spre deosebire de ocluzii care a fost intentionat .... huh! si atat de parsiv ca nici nu l-ai vazut din prima, noroc cu doamna Edith

 

"e" in loc de "a" fost doar o greseala de dactilografiere.

 

Filosof cu z pt mine nu mai are nici o noima din '53 incoace de cand a murit 4 Stalin,

chiar daca in DEX este in forma asta, Sophia nu va fi niciodata Zophia, asa ca eu scriu "filosof" si nu "filozof".

In zona alfabetului latin, dintre toti cei considerati filosofi, Liiceanu e singurul care se numeste el insusi filozof.

 

"Gusterii" - si eu am crezut ca citesc s in loc de z, si eu am crezut la inceput, pe vremea lansarii lui "22" ca e ceva de capul lui, dar m-am dezumflat, mi-am permis sa folosesc acest termen depreciativ pt ca eu insami m-am numarat printre "gusteri".

Link to comment
Share on other sites

suri, sincer, mergi la somn sau ĂŽnscrie-te ĂŽntr-un cerc literar cu circuit ĂŽnchis !

 

la partea cu somnul, promit sa te ascult... :)

si pe viitor... am sa incerc sa ma abtin...

 

prietenii stiu de ce... :blink:

Link to comment
Share on other sites

suri : femeile se masturbeaza, femeile mimeaza orgasmul, femeile se gandesc ce i-ar trage-o aluia din troleibuz....

 

=> ce ne-ai citat tu are cel putin trei contradictii si anume cele enumerate de mine mai sus. Asa ca ne poti lasa cu atatea citate ca nu avem chef de ele. Daca tu insa crezi in aberatiile celui citat de tine, e strict problema ta. :blink:

 

P.S. Si nu vad totusi legatura intre citatul asta al tau si postul initial al acestui topic. :)

Si femeile mai fac caca.

 

Orice dar nu mizeria aia de carte.Sunt multi perversi,dar formele de refulare sunt din cele mai sinistre.

Link to comment
Share on other sites

suri, sincer, mergi la somn sau ĂŽnscrie-te ĂŽntr-un cerc literar cu circuit ĂŽnchis !

 

la partea cu somnul, promit sa te ascult... :)

si pe viitor... am sa incerc sa ma abtin...

 

prietenii stiu de ce... :)

Uite ceva dragut care spunea o alta persoana draguta: :)

 

De mult negru ma albisem

De mult soare ma-noptasem

De mult viu mai mult murisem

Din visare ma aflasem

 

 

:blink: :)

 

Sa mergem dara la somn si la visare, sa aflam :Oare asa o fi? :)

Edited by Theo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.