Jump to content

e46 xenon retrofit (cu tot cu senzor inclinatie si spalare far)


mihaib

Recommended Posts

A facut cineva retrofit cu xenon la un e46 facelifted (>2002)?

am vazut ca se vand kit-uri aftermarket de xenon, dar pe mine m-ar interesa instalatia completa (adica si spalat faruri, si senzorul de inclinatie).

Tot ce am reusit sa gasesc este ca farul de xenon de pe e46 e facut de hella.

Dar cand am cautat asa un far, nu am gasit decat pe eBay, ceea ce ma face sa am mici retineri.

Sincer ma gandeam ca solutia ar fi sa merg la dealer-ul BMW din TM, sa fac retrofit la instalatia de spalat farul si apoi un retrofit la xenon.

Mi-e un pic firca de costuri si de rentabilitate insa...

 

Aveti alte idei ? si-a montat cineva xenon folosind faruri hella ?

Stie cineva daca exista far de e46 cu xenon SI Angel Eyes fabricat? (nu inele lipite cu poxipol )

Link to comment
Share on other sites

A facut cineva retrofit cu xenon la un e46 facelifted (>2002)?

am vazut ca se vand kit-uri aftermarket de xenon, dar pe mine m-ar interesa instalatia completa (adica si spalat faruri, si senzorul de inclinatie).

Tot ce am reusit sa gasesc este ca farul de xenon de pe e46 e facut de hella.

Dar cand am cautat asa un far, nu am gasit decat pe eBay, ceea ce ma face sa am mici retineri.

Sincer ma gandeam ca solutia ar fi sa merg la dealer-ul BMW din TM, sa fac retrofit la instalatia de spalat farul si apoi un retrofit la xenon.

Mi-e un pic firca de costuri si de rentabilitate insa...

 

Aveti alte idei ? si-a montat cineva xenon folosind faruri hella ?

Stie cineva daca exista far de e46 cu xenon SI Angel Eyes fabricat? (nu inele lipite cu poxipol )

un moment, pls! tu vrei sa iti cumperi un kit xenon after market sau unul OEM?

cele de pe ebay sunt ok, din punctul meu de vedere, in sensul ca majoritatea sunt din dezmembrari sau noi.

Hella intr-adevar face faruri complete cu tot cu angel-eyes... mai ales pt faruri cu xenon !

cat despre instalatia de spalat farurile, esti printre putinii care iau in calcul si asa ceva, pt ca o instalatie xenon implica OBLIGATORIU si o instalatie de spalat farurile ! asta tre' sa ti-o montezi separat...

daca vrei cauta tot pe ebay.. sunt destule oferte, uite una aici...

http://cgi.ebay.de/SCHEINWERFER-BMW-3ER-E4...1QQcmdZViewItem

Link to comment
Share on other sites

un moment, pls! tu vrei sa iti cumperi un kit xenon after market sau unul OEM?

cele de pe ebay sunt ok, din punctul meu de vedere, in sensul ca majoritatea sunt din dezmembrari sau noi.

 

As vrea unul OEM, in principiu. Poate si un after market, daca reuseste sa ma convinga sa am incredere in el.

Sincer ce as vrea e ca in final sa fie exact ca si cum as fi cumparat masina cu Xenon (si angel eyes). De aici vine si instalatia de spalat farurile , cat si cea de auto balansare. Cum nu prea ma pricep la mecanica, ma gandesc ca o sa ajung tot la BanatCar.

Eram curios daca si-a mai facut cineva retrofit complet la xenon.

Cand asteptam la Banat Car, acum ceva vreme, aveau acolo un catalog FK-Automotive, si acolo aveau si Xenon+AngelEyes, dar pe pagina lor nu prea vad decat fie Far cu xenon nou, fie Angel Eyes separat, nu impreuna amandoua.

Edited by mihaib
Link to comment
Share on other sites

am facut eu retrofit cu xenon la E46 facelift dar doar farurile originale complete, fara spalator si fara senzorii autolevel!Sincer in viitorul apropiat vreau sa pun si spalatorile ...dar sa le gasesc in principiu la un pret adecvat.

 

 

 

nu cred ca merita sa pui spalatorul far .......

Link to comment
Share on other sites

am facut eu retrofit cu xenon la E46 facelift dar doar farurile originale complete, fara spalator si fara senzorii autolevel!Sincer in viitorul apropiat vreau sa pun si spalatorile ...dar sa le gasesc in principiu la un pret adecvat.

 

 

 

nu cred ca merita sa pui spalatorul far .......

ar merita intr-un fel din doua motive: cand e mazga pe sosea si daca eventual iesi cu masina in strainatate...cica fara stropitoare la xenoane e cam nasol si poti lua amenda.

Link to comment
Share on other sites

Am eu pe masina.Daca apuca sa se usuce mizeria de pe far,nu prea mai face mai face mare lucru spalatorul...

banuiesc ca tu ai din fabrica...inseamna ca ori e neeficient de felul lui ori e presiunea mai scazuta sau amestecul de solutie e prea diluat. La E39 de ex. sa sti ca isi face treaba...se vede diferenta dupa un jet pe farurile murdare.

Link to comment
Share on other sites

Farul cu xenon care se murdareste este mult mai ineficient decat decat unul cu halogen care pateste acelasi lucru...am plecat din Bucuresti pana in Ploiesti cu un prieten cu masina cu xenon fara spalatoare, era seara, ud pe jos, am facut 3 opriri pt ca nu mai luminau farurile de nici o culoare...eu am xenon original, daca apuca sa se usuce mizeria pe far, spalatorul mai face fata, ofera doar o mica inbunatatire a vizibilitatii...asa ca speli farul cat mai des, sa nu apuce sa se usuce! Parca am vazut un E39 cu kit aftermarket de xenon si cu spalator la intalnire,cred ca era cu SNK la numar...vorbeste cu proprietarul!
Link to comment
Share on other sites

300 Lei / buc - spalatorul

70 Lei / buc - capac spalator

180 Lei / buc - orament de sub far

450 Lei - pompa de presiune

 

Normal ti-ar trebuii si vasul pt. lichid de spalare (...ca tot esti pretentios...)

 

Mai ai nevoie de furtune, activare din ECU si cel mai complicat conectarea pompei la instalatia electrica.

 

Total: 1550 Lei + vopsitul capacelor si ornamentelor de sub far + manopera de instalare

Link to comment
Share on other sites

Normal ti-ar trebuii si vasul pt. lichid de spalare (...ca tot esti pretentios...)

esti sigur? de exemplu la mine am locasul prevazut pentru motoras la vasul de apa...oare nu e la toate asa?Binenteles ca va trebui sa dau gaura in cazul in care montez motorasul.

Link to comment
Share on other sites

300 Lei / buc - spalatorul

70 Lei / buc - capac spalator

180 Lei / buc - orament de sub far

450 Lei - pompa de presiune

 

Normal ti-ar trebuii si vasul pt. lichid de spalare (...ca tot esti pretentios...)

 

Mai ai nevoie de furtune, activare din ECU si cel mai complicat conectarea pompei la instalatia electrica.

 

Total: 1550 Lei + vopsitul capacelor si ornamentelor de sub far + manopera de instalare

 

Asta ar fi retrofit de spalator, cam asa ma si asteptam , dupa preturile de pe realOEM.

Ramane intrebarea cu auto-leveling. E inclus in retrofit-ul de Xenon ? sau trebuie cumparat separat ?

 

Normal ti-ar trebuii si vasul pt. lichid de spalare (...ca tot esti pretentios...)

esti sigur? de exemplu la mine am locasul prevazut pentru motoras la vasul de apa...oare nu e la toate asa?Binenteles ca va trebui sa dau gaura in cazul in care montez motorasul.

din cate am vazut eu, pentru spalatorul de far e un borcan separat. Cred ca se consuma foarte mult la spalatul farurilor, si si asa (personal, cred ca) e cam mic borcanul la e46.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
La E46 e un singur bidon(parbriz+spalator) si se consuma repede rau :blink:

 

 

...daca ajuta cu ceva...

eu mi-am intrerupt circuitul motorasului de la spalatorul de far cu un releu, pe care'l comand cu semnalul de la ceata spate.

Asadar, spalatorul de far e functional doar atunci cand cuplez ceata ... pt. a nu monta un buton suplimentar.

Link to comment
Share on other sites

intrebare farurile (de pe ebay.com) cu lupa de xenon nu au reglaj de level? ca as fi interesat sa imi iau faruri din state mai mult pt xenoane sa nu orbesc colegi de trafic cu xenoanele mele pe farul fara lupa....

toate cele OEM au reglaj doar ca , ca sa-si faca reglajul trebuie si senzorii de pe axe...Tu daca ei doar farurile nu ai reglaj decat eventual poti sa le faci manual...e prea scump sa te apuci sa le faci sa functioneze ca reglaj automat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
intrebare farurile (de pe ebay.com) cu lupa de xenon nu au reglaj de level? ca as fi interesat sa imi iau faruri din state mai mult pt xenoane sa nu orbesc colegi de trafic cu xenoanele mele pe farul fara lupa....

eu am e39 cu SNK cu xenon after market dar nu am ...spalator

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.