Jump to content

GARANTIE BMW EUROPLUS


Alinescu

Recommended Posts

With the unique EUROPlus guarantee package from BMW go for your second-hand car in safe. Your BMW dealer or your BMW establishment takes each used vehicle exactly under the microscope. These experts examine and test the functionality of your used vehicle with the most modern diagnostic equipment. So you can be sure that with your "new used" everything is in order. The EUROPlus guarantee of Used Automobile is only available in connection with a vehicle purchase on your BMW dealer or your BMW subsidiary. It applies to BMW and MINI vehicles up to the age of 8 years after initial approval (for many other products up to 6 years). The mileage limit for completion is max. 160,000 km.
Link to comment
Share on other sites

salut

eu am intrebat la bmw cluj, si bmw bucuresti, despre asta si mi sa spus ca in Romania nu este contract direct cu europlus, si atunci i-ti platesti tu reparatia si i-ti ie-i banii ulterior pe baza facturii i-ti recuperezi banii din germania

de la cluj mi-au spus ca au avut un client la care au schimbat turbina, si omul si-a recuperat banii

nu stiu cit dureaza si care este procedura cu actele

este un subiect care ma intereaseaza si pe mine pentru ca vreau sa-mi aduc o masina din de. si nu stiu cit valoreaza garantia asta.

Link to comment
Share on other sites

ii o prostie europlus asta. Asa am avut si eu si am fost la Auto Transilvania si mi-au spus ca daca se strica ceva cat ii in garantia Euro Plus sa contactez pe cei de unde am luat masina si sa le spun sa imi trimita banii pe reparatiile facute pe baza chitantelor si a facturilor de la AutoTransilvania. Zis si facut. Dupa ce mi-am inlocuit macaraua de la geamul din dreapta si senzorul de prezenta din scaun am trimis facturile si chitantele la dealerul de unde am luat masina si au spus cei de unde au luat-o ca o sa-mi trimita banii. Concluzia: De 4 luni tot astept si nici un raspuns de la ei, chiar daca le-am mai tot trimis mail. :blink: . M-au avertizat ce-i de la AutoTransilvania ca au mai intalnit dealeri care au spus ca trimit banii si nu i-au trimis sau i-au trimis foarte tarziu. Asa ca EuroGarantia ii un fel de loterie....depinde ce oameni intalnesti la dealerul de unde ai luat-o
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu am vorbit cu Real Garant ( cei care emit garantia europlus), mi-au spus sa le dau un deviz estimativ de la service ( manopera + piese) apoi imi dau un numar de inregistrare ( accept de plata probabil), dupa care trebuie sa le dau factura finala detaliata de la service, iar ei imi trimit banii in cont in Romania. Nu au mentionat nimic ca ar trebui sa vorbesc cu dealerul din Germania de unde am luat masina

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu am vorbit cu Real Garant ( cei care emit garantia europlus), mi-au spus sa le dau un deviz estimativ de la service ( manopera + piese) apoi imi dau un numar de inregistrare ( accept de plata probabil), dupa care trebuie sa le dau factura finala detaliata de la service, iar ei imi trimit banii in cont in Romania. Nu au mentionat nimic ca ar trebui sa vorbesc cu dealerul din Germania de unde am luat masina

 

 

 

ok....bafta...sper sa ai dreptate si sa nu te minta astia.

Link to comment
Share on other sites

eu am un 530 xd luat din germania, nou cu limita de km de 45.000/ an si leasing de 48 de luni, in care am inclus full service... inainte de a lua masina de la reprezentanta din germania, mi-au recomandat:

1. sa fac revizia numai in germania, 2 sa vin dupa maxim 3.000 km, ptr o reverificare dupa fabrica.

am fost si m-am plimbat prin europa si la 2.000 km am fost la ei au schimbat uleiul si verificarile de rigoare si mi-au spus sa vin dupa 27.000 km.

din punctul de vedere al reviziei gratis la pachet, parerea mea si a altor utilizatori din germania se merita foarte mult. asa ca eu la apropierea nr de km de revizie fug la ei..!

la bavaria nu voi ajunge decat in maxima urgenta ptr lucruri minore...

si eu ca un roman, il intreb pe un prieten daca la livrarea masinii sau la revizie sa d-au ceva cum se procedeaza la noi...! a ras si a spus sa stau cuminte...! ptr ei conteaza imaginea si sa nu aiba reclamatii. in germania se pune mare accept la bmw pe reclamatii! asa ca... :blink:

Edited by schubert
Link to comment
Share on other sites

UPDATE 2

 

Am fost la AB la Otopeni, mi-au facut rapid o proforma de 12000 RON, caseta de directie, brate inferioare ( la Filareat mi-au zis ca trebuie schimbate cele superioare), Ax volan superior+inferior.

 

Am trimis proforma la Europlus ( firma de asigurare se numeste Real Garant) , au innebunit si cei de la asigurare, au zis ca nu le vina sa creada ca pot fi atitea stricate si mi-au cerut de la AB o constatare tehnica detaliata a pieselor ce trebuiesc schimbate, cu defectul constatat la fiecare piesa si motivul pentru care s-a recomandat schimbarea piesei.

 

De doua zile fac follow up cu AB sa imi dea aceasta lista, pina astazi (vineri 14.03) nu mi-au dat-o, cu scuze genul :" ce domne sa scriem ca bate bratul, ca joaca casete etc doar ne-ati spus ca se aud niste zgomote". Ma rog probabil ei fac constatarile aste dupa ureche si nu sunt in stare sa scrie o constatare tehnica profesionist.

 

Ca urmare i-am dat un email lui Werner( cu CC la Europlus si BMW Munich) , after sale managerul de la AB in care i-am scris toata tarasenia. N-am primit niciun reply de la BMW RO inca, insa cei din Germania mi-au spus ca analizeaza problema.

 

La 1 ora, m-a sunat Europlus sa imi spuna ca in 10 zile, trimit un constator din Elvetia sa vada si el, ce a constatat Bavaria.

 

 

 

Va tin la curent evolutia pe "cimpul de lupta"

Link to comment
Share on other sites

UPDATE 2.1

 

Mai are cineva experiente de acest gen cu AB sau alt dealer? Pe partea mecanica, sa nu iti dea o constatarea tehnica detaliata a avariilor aka deviz detaliat estimativ a reparatiilor initiale, ci direct o factura proforma ( desi pe spatele facturilor emis de AB este specificat clar ca ei sunt obligati sa dea acest deviz estimativ, inainte de a face proforma si a agrea inceperea reparatiilor)?

 

La mine in aceasta relatie tripartita AB, eu si Europlus aici sa impotmolit pt moment, AB dupa ce mi-a aruncat proforma de 12000 RON ( factura care dpmdv este exagerata, sunt convins ca nu trebuie schimbate absolut toate aceste piese), cind le-am cerut o constatare tehnica detaliata si le-am spus ca toate documentele le trimit pentru analiza la Europlus, au inceput sa dea din colt in colt..

 

 

RECOMANDARE: evitati AB Otopeni, daca trebuie sa mergeti la AB duceti-va la cel din Baneasa pe DN1, sunt ceva mai bine organizati si cred ca au controale mai stricte ( ie nu fac smecherii la mecanica ca cei din Otopeni). Eu am ajuns la AB Otopeni cu totul accidental ( nu mai fusesem inainte).

Link to comment
Share on other sites

UPDATE 2.2

 

Pe 28 martie, vine de la Europlus din Elvetia, un inginer-constator sa verifice/constate piesele care AB sustine ca trebuie schimbate. AB ( dupa ce am vorbit cu cine trebuie) s-au dat pe brazda si sunt de acord ca Europlus sa vina si sa faca constatarea la ei in service ( ma rog dupa ce s-au speriat si m-au rugat sa mai vin odata cu masina sa se mai uite la ea, probabil ca sa fie siguri ca sunt acoperiti cu factura proforma avansata initial).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

UPDATE 3.0

 

Astazi am fost la AB Otopeni, cu inginerul de la IBS grup venit din Elvetia ( face constatari pentru Europlus)a pus masina pe rampa si a facut o tura mi-a spus ca trebuie schimbata, caseta directia plus coloana de directie(superioara si inferiora), supriza brate inferioare( AB vroia sa le schimbe) si nici cele superioare( pe care Filaret vroia sa le schimbe) a spus ca nu ar tb schimbate. A facut devizul ( AB Otopeni) total 10000 RON cu manopera.

Peste 1 saptamina ajunge inapoi in Germania, le da constatarea celor de la Europlus, acesti urmind sa imi transfera in cont in Romania suma respectiva.

 

PS Tipul de la IBS mi-a spus ca la ce gropi a vazut in Romania, nu e de mirare ca 5er are probleme cu caseta. Omul venise din Budapesta cu un A6 care avea 250000 km si la care nu schimbase nimic la partea mecanica

Link to comment
Share on other sites

UPDATE 3.0

 

Astazi am fost la AB Otopeni, cu inginerul de la IBS grup venit din Elvetia ( face constatari pentru Europlus)a pus masina pe rampa si a facut o tura mi-a spus ca trebuie schimbata, caseta directia plus coloana de directie(superioara si inferiora), supriza brate inferioare( AB vroia sa le schimbe) si nici cele superioare( pe care Filaret vroia sa le schimbe) a spus ca nu ar tb schimbate. A facut devizul ( AB Otopeni) total 10000 RON cu manopera.

Peste 1 saptamina ajunge inapoi in Germania, le da constatarea celor de la Europlus, acesti urmind sa imi transfera in cont in Romania suma respectiva.

 

PS Tipul de la IBS mi-a spus ca la ce gropi a vazut in Romania, nu e de mirare ca 5er are probleme cu caseta. Omul venise din Budapesta cu un A6 care avea 250000 km si la care nu schimbase nimic la partea mecanica

 

 

 

din curiozitate intreb si eu

citi km ai facut cu masina in Romania?

Link to comment
Share on other sites

12.000km. Inginerul trimis de europlus din elevetia, mi-a spus ca asa gropi ca in Romania nu a mai vazut prin europa si ca e60 nu e facut pentru astfel de drumuri. e60 are probleme cu caseta pe astfel de drumuri ( ma rog eu stau prin centru si nu merg decit prin bucuresti in marea majoritate a timpului...)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dupa inspectia facuta de un inginer din elvetia, mi-am schimbat caseta si coloana de directie la BMW Otopeni factura 98 mil, am platit eu, iar banii i-am recuparat in euro prin transfer bancar direct in contul meu din Romania, in aproximativ in 4 zile dupa ce le-am trimis la europlus factura de la BMW.

Deci pentru doritori deBMW SH din GErmania recomandt cu caldura cele cu garantie europlus.

 

Toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dupa inspectia facuta de un inginer din elvetia, mi-am schimbat caseta si coloana de directie la BMW Otopeni factura 98 mil, am platit eu, iar banii i-am recuparat in euro prin transfer bancar direct in contul meu din Romania, in aproximativ in 4 zile dupa ce le-am trimis la europlus factura de la BMW.

Deci pentru doritori deBMW SH din GErmania recomandt cu caldura cele cu garantie europlus.

 

Toate cele bune

 

salut, poti sa imi spui o adresa de email sau un contact de la EuroPlus (sau IBS) ? Am un e46 din 2004 cumparat anul trecut cu garantie EuroPlus (valabila pana in nov. 2008) si trebuie sa schimb ambele brate pe fata. As vrea sa ii contactez sa stiu daca sunt acoperite de aceasta garantie si apoi sa le schimb la Bavaria.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Dupa inspectia facuta de un inginer din elvetia, mi-am schimbat caseta si coloana de directie la BMW Otopeni factura 98 mil, am platit eu, iar banii i-am recuparat in euro prin transfer bancar direct in contul meu din Romania, in aproximativ in 4 zile dupa ce le-am trimis la europlus factura de la BMW.

Deci pentru doritori deBMW SH din GErmania recomandt cu caldura cele cu garantie europlus.

 

Toate cele bune

 

salut, poti sa imi spui o adresa de email sau un contact de la EuroPlus (sau IBS) ? Am un e46 din 2004 cumparat anul trecut cu garantie EuroPlus (valabila pana in nov. 2008) si trebuie sa schimb ambele brate pe fata. As vrea sa ii contactez sa stiu daca sunt acoperite de aceasta garantie si apoi sa le schimb la Bavaria.

Multumesc.

 

 

Salut

 

Uite un numar +49 (0) 7158 - 953 - 503. Iti recomand sa te duci la BMW Otopeni, ca deja stiu cu ce se maninca. Daca Europlus face figuri le spui sa iti trimita un constator in Romania

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

Dupa inspectia facuta de un inginer din elvetia, mi-am schimbat caseta si coloana de directie la BMW Otopeni factura 98 mil, am platit eu, iar banii i-am recuparat in euro prin transfer bancar direct in contul meu din Romania, in aproximativ in 4 zile dupa ce le-am trimis la europlus factura de la BMW.

Deci pentru doritori deBMW SH din GErmania recomandt cu caldura cele cu garantie europlus.

 

Toate cele bune

 

salut, poti sa imi spui o adresa de email sau un contact de la EuroPlus (sau IBS) ? Am un e46 din 2004 cumparat anul trecut cu garantie EuroPlus (valabila pana in nov. 2008) si trebuie sa schimb ambele brate pe fata. As vrea sa ii contactez sa stiu daca sunt acoperite de aceasta garantie si apoi sa le schimb la Bavaria.

Multumesc.

 

 

Salut

 

Uite un numar +49 (0) 7158 - 953 - 503. Iti recomand sa te duci la BMW Otopeni, ca deja stiu cu ce se maninca. Daca Europlus face figuri le spui sa iti trimita un constator in Romania

 

Succes

 

Multumesc. Tu ai brosura EuroPlus in germana sau in engleza ? Ca acolo scrie ce este acoperit de garantie, insa eu o am in germana si nu inteleg toti termenii. Trebuie sa ma duc intai la Otopeni si sa le cer o constatare pentru EuroPlus sau sa iau legatura cu astia intai ?

Link to comment
Share on other sites

Felicitari @Alinescu :twoup:

Ma bucur sa aud ca in Romania functioneaza garantia EuroPlus, si eu am luat masina cu garantie dar num-am gandit nici un moment ca o voi putea folosi, oricum...sper sa nu fie nevoie sa apelez la ea.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Salut,

 

BMW meu are garantie europlus din germania. A mai lucrat cineva cu europlus? cum se procedeaza? etc

 

thx

 

 

Salut, cum arata garantia asta europlus ? e un certificat ceva, poti pune te rog un scan ? ma contrazic cu cei care mi-au adus masina, fiindca, desi pe site zicea ca are europlus, vanzatorul din romania zice ca nu e nevoie de niciun cerificat, ca pur si simplu, daca ma duc la AB, ei vor vedea ca are europlus dupa VIN; imi vine greu sa cred, asa ca te rog, pune-mi un scan dupa certificatul tau, sa le dau cu el in cap

 

10x

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.