Jump to content

Cum afecteaza suportul de schiuri deplasarea


Remus R.

Recommended Posts

Am facut azi proba si prin ski sack intra placa fara legaturi si 3 perechi de skiuri(cu tot cu legaturi), intra perfect, doar ca trebuie sa dau jos legaturile de pe placa si sa scot sacul, am sa le las fara sac, ambele operatiuni foarte simple. Pana acum asa ramane sa ne deplasam, cred ca am sa renunt la ideea de suporti. Saptamana viitoare ma intalnesc cu cineva care cauta sa vada daca are suport, si daca da sa vedem daca se potriveste pe masina mea. Mai vedem . Am sa pun si poze data viitoare, poate pe viitor intereseaza pe cineva cum arata puse in masina si cum incap. :blink:

 

 

nu stiu ce implica sa dai jos legaturile de pe placa

 

dar daca vrei sa schiezi in zone diferite nu e prea comod in fiecare zi sa le montezi si apoi cand se termina distractia sa le le demontezi ca sa le poti pune inapoi in masina

Link to comment
Share on other sites

Sa nu va montati suporturi magnetice..cea mai mare idiotenie...in primul rand nu se pot monta dc ai trapa...beleaua este ca am zgariat tabla nasol, desi curatasem de praf, zapada si apa inainte sa le montez...cat despre viteza de deplasare, am mers maxim 130-140....Succes! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Sa nu va montati suporturi magnetice..cea mai mare idiotenie...in primul rand nu se pot monta dc ai trapa...beleaua este ca am zgariat tabla nasol, desi curatasem de praf, zapada si apa inainte sa le montez...cat despre viteza de deplasare, am mers maxim 130-140....Succes! :blink:

 

poti sa pui una bucata ziar sub magneti si ai scapat de belele :)

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca-i combinatie faza cu bucata de ziar, acel ziar se uda in mers dupa care ingheata si sigur afecteaza stabilitatea suportului...mai bine suportul clasic, e mai greu de montat/demontat dar nu zgarii masina.... am vazut unele foarte misto de la THULE, firma specializata pe asa ceva... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Am facut azi proba si prin ski sack intra placa fara legaturi si 3 perechi de skiuri(cu tot cu legaturi), intra perfect, doar ca trebuie sa dau jos legaturile de pe placa si sa scot sacul, am sa le las fara sac, ambele operatiuni foarte simple. Pana acum asa ramane sa ne deplasam, cred ca am sa renunt la ideea de suporti. Saptamana viitoare ma intalnesc cu cineva care cauta sa vada daca are suport, si daca da sa vedem daca se potriveste pe masina mea. Mai vedem . Am sa pun si poze data viitoare, poate pe viitor intereseaza pe cineva cum arata puse in masina si cum incap. :blink:

 

 

nu stiu ce implica sa dai jos legaturile de pe placa

 

dar daca vrei sa schiezi in zone diferite nu e prea comod in fiecare zi sa le montezi si apoi cand se termina distractia sa le le demontezi ca sa le poti pune inapoi in masina

 

 

Pai solutia asta va fi doar pt deplasarea Romania Austria, acolo nu voi face in fiecare zi aceeasi treaba, acolo daca ne vom deplasa cu masina spre telecabina voi rabata jumate din bancheta spate si vor sta fetele inghesuite 15 min pana ajungem la telecabina de la cabana,. asta nu va fi o problema, m-am gantit si eu ca nu era comod in fiecare zi sa dau jos legaturile etc.

 

Insa de unde suntem noi cazati ete autobuz care e incluz in skipass, cu care vom urca zilnic, este din 15 in 15 min, iar cabana e chair la drum, cred ca asa vom face, ne imbracam si echipam cu clapari respectiv booti si direct partie.

 

Problema mea era transportul pana in Austria dar inca am ramas ca le pun prin ski sack, inca alta solutie nu am gasit, la ideea suportilor cui magneti am renuntat, daca era sa merg pana la paltinis poate ii puneam dar asa nu o sa risc, chiar nu are rost. :)

Link to comment
Share on other sites

Azi le-am pus prima oara in masina ca sa vad cum incap si daca mai e loc si de bagaje, am sa atasez si niste poze , eventual cei interesati pe viitor despre subiect sa vada exact ce si cum :

 

-asadar am pus prin ski sack una bucata placa fara legaturi, nu intra prin spatiul ala, nici daca se da sacul jos cu tot cu legaturi :blink:, 3 perechi skiuri, 1 de barbat si 2 de femei, (conteaza asta pt ca cele de fete sunt mai mici, asta pentru rautaciosi), betele pt skiuri, daca ar mai fi trebuit cred ca inghesuit tare mai incat inca 2 randuri sau chiar 3 de bete.

 

-in stanga portbagajului am sa pun claparii si 2 sper eu 3 costume de ski, partea din dreapta ramanand pentru restul bagajelor, zic eu suuficient, dar eu sunt barbat , evident ca femeile vor avea bagaje la picioare si se vor tortura 13 ore de mers cu masina cu scopul sa-si plimbe niste lucruri degeaba pana acolo, dar asta e ce sa le faci :)

 

Pozeeeee :

 

-din pacate unele nu sunt foarte clare, aveam soarele in ochiul telefonului, dar se poate face o idee . :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.