Jump to content

Sa schimb parbrizul sau nu?


525da

Recommended Posts

Problema : Cateva ciupituri pe parbriz de la pietricelele care compun mediul inconjurator din orasul-santier.Nu ma deranjeaza la condus , nici la creieras.

Eu nu l-as schimba, parbrizul original fiind inca pe placul meu.Peste doua luni trebuie reinnoita insa polita CASCO, deci se presupune ca ar trebui sa il inlocuiesc , ori sa fac macar constatarea urmand sa il schimb in decursul celor doi ani pe care i-as avea la dispozitie.

Asiguratorul imi ofera o varianta numita Gimarom.Cine sunt acestia ca eu nu am auzit de ei si care este probabilitatea sa devin meteodependenta daca schimb parbrizul la ei :) ?

A! Si ce parbriz ar trebui sa cer? Adica ce parbriz are masina mea acum, "by default" :) ?

Sunt nehotarata, nu stiu cum ar fi mai potrivit sa procedez :blink: .Pareri?Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Variatiile de temperatura pot transforma inocentele ciupituri, intr-o superba linie ce separa lipsa neplacerilor din prezent de piticii agitati de pe creier.

Eu l-as schimba, si as face-o doar la reprezentata (sunt in aceeasi situatie - piatra, sfarsit de polita - ).

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi situatie si la mine. In seara asta ma duc sa imi iau dovada de la politie. La mine e mai mult de mici ciupituri.

Am schimbat odata parbrizul la Gimarom pe Str. Dr. Constantin Istrati si am fost foarte multumit.

Link to comment
Share on other sites

@ Ciupanezu : nu ma costa nimic, il schimb pe casco, problema mea era sa nu pun un parbriz fara ciupituri , dar prin care sa ma bata valurile, vanturile :) .

Asa de ieftin e un parbriz? :blink: Credeam ca e peste 500 euro.

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

Asa de ieftin e un parbriz? :blink: Credeam ca e peste 500 euro.

 

Iti recomand sa pui parbriz original, nu facut de "acelasi producator" sau alte aberatii de genul asta.Diferentele de calitate sunt foarte mari.

Daca il schimbi pe casco nici nu ar trebui sa fie o problema.

Link to comment
Share on other sites

Asa de ieftin e un parbriz? :blink: Credeam ca e peste 500 euro.

 

Iti recomand sa pui parbriz original, nu facut de "acelasi producator" sau alte aberatii de genul asta.Diferentele de calitate sunt foarte mari.

Daca il schimbi pe casco nici nu ar trebui sa fie o problema.

ce diferenta de calitate e asa mare ?ai vreun argument ?prin ce se deosebeste un parbriz facut de Sekurit sau Pilkington ?pentru un geam bmw 70 % platesti marca si 30 % produsul. sa fim seriosi.

 

@525da

la A.G.E.R service mi-au spus 600 RON cu manopera (geam Sekurit).iti recomand sa pui acolo , mi s-au parut de treaba baietii.

Link to comment
Share on other sites

mi-am schimbat parbrizul si eu la 3-ar anul asta la Gimarom ala de pe trafic greu 610ron cu tot cu manopera ,super si monopera la fel :blink:

il recomand cu caldura si incredere :)

parbrizul este lamninat in Austria :) am primit o poala de pietricele pe el de cand l-am schimbat...

Link to comment
Share on other sites

fiind CASCO, asigura-te ca parbrizul nou va avea sigla BMW pe el.

 

1. am schimbat cateva parbrize pana acum, diferenta sesizabila ele. mult mai sensibile la pietre mi s-au parut cele de "producator".

 

2. parbrizul este un element de siguranta important. in situatii de accident participa la preluarea socului si deformarea controlata a masinii, aveti grija unde il montati si ce producator are.

 

 

presupun ca parbrizul unui producator cunoscut are o calitate similara celui original.

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

Chestia cu Gimarom este ceea ce mi-a propus asiguratorul, ca asa lucreaza ei.Eu nu am luat nici o decizie, dar cred ca voi face constatarea si doar atat, iar daca ciupitura se intrece cu gluma o sa ma duc sa il schimb la Filaret.Sincera sa fiu mi se pare mult prea frumos un parbriz de 600 ron ca sa fie si adevarat. (Nu contest ca e bun si ala, dar eu pana acum am pus pe masina asta numai piese de la mama ei).Multumesc pentru pareri. :blink:
Link to comment
Share on other sites

cere la gimarom parbriz cu sigla BMW pe el si totul o sa fie ok, mai ales ca nu tu platesti

 

cand am schimbat geamul lateral de la e70, cei de la gimarom m-au intrebat de care vreau sa imi puna , cu sigla BMW pe el sau altceva care era parca cu 100 ron mai ieftin; cum era pe CASCO am cerut ala mai scump

Link to comment
Share on other sites

ce diferenta de calitate e asa mare ?ai vreun argument ?prin ce se deosebeste un parbriz facut de Sekurit sau Pilkington ?pentru un geam bmw 70 % platesti marca si 30 % produsul. sa fim seriosi.

 

 

Nu am nici un argument.

 

Recomandarea de a pune parbriz original era strict pentru @525da, imi pare rau ca nu am mentionat acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

pt parbriz cu senzor ploaie la Seria 3 E90, AGER mi-a dat pret 1,080 RON plus materiale si manopera montaj iar AB 1,380 RON plus materiale si manopera montaj.

acum tine de tine , daca alegi un geam aftermarket Sekurit , Pilkington de aceeasi calitate sau cu unul original bmw.

 

eu nu as lua de la bavaria.

Link to comment
Share on other sites

al meu are ciupituri , insa ceea ce ma deranjeaza e ca au fost folosite excesiv stergatoare uzate si pe parte a soferului sunt acele....raze...care seara/noaptea devin f deranjante ptr ca amplifica luminile celor de pe sens opus...si eu vreau sa il schimb pe casco,dar am preferat sa il schimb cand se mai incalzeste... ( mentionez ca acum o luna am schimbat parbrizul si la megane ptr o pietricica f mica si cu care mergeam de un an....dar schimbare de asigurator+terminare de contract, au rezultat in vizita la service/politie....sper sa fii facut treaba buna, ptr ca pot devenii sensibil;e la diferente termice/intemperii...daca nu au fost montate corespunzator, am auzit de astfel de probleme....parcul nostru auto numarand peste 100 de vehicule....)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.