Jump to content

Intrebare... cum se poate curata plafonul?


c0sta

Recommended Posts

Am o mica problema. plafonul meu este imbacsit de praf in anumite zone. Evident din cauza prafului din buc precum si accentuat de trapa pe care o tin destul de des deschisa. cum se poate curata plafonul fara a lasa urme?

cu aspiratorul nu iese tot si am senzatia ca raman urme pe el (poate doar mi se pare mie)

exista vreo solutie/spuma/altceva dedicata acestei curatari?

folositi ceva pentru curatarea lui? daca da ce si cum? si mai ales daca sunteti multumiti de rezultate

merci.

Link to comment
Share on other sites

si cum il folosesti? pui pe o carpa si stergi sau pulverizezi direct pe plafon si apoi stergi/aspiri ?

pulverizezi pe plafon,lasi sa actioneze un minut si freci u o carpa curata;dc vrei sa folosesti aspirator si sa nu freci atunci mergi pe SO 206300 Spuma extreme pentru curatarea tapiteriei

Link to comment
Share on other sites

eu am folosit un spray cu spuma de curatat tapiteria cumparat din sellgros cam 10 ron a costat .

am dat pe tapiterie prin locurile unde erea murdar l-am lasat cam 5 min sa actioneze dupa care am frecat cu o carpa curata (fara sa clatesc cu apa)

 

poti incerca si asta http://www.augsburg.ro/index.php/online/produse/25/26/197

Link to comment
Share on other sites

si eu sunt fumator dar nu de la fum e murdar plafonul. e pur si simplu praf.

am incercat eu sa il sterg cu carpa sau aspiratorul da nu sunt multumit de rezultat.

 

@ciupane daca mai ai niste spray sa il aduci te rog la urmatoarea intalnire. vreau sa il incerc sa vedem daca este asa de bun pe cum afirmi.

 

anyway, in afara de sonax si turtlewax pentru tapiterie nu exista nimic dedicat plafonului si nu tapiteriei?

am senzatia ca materialul de pe plafon are cu totul alta compozitie si structura decat o tapiterie de scaun/usa.

Link to comment
Share on other sites

pentru a iesi tapiteria impecabila v-a trebuii sa urmati pasii urmatori ,va trebuie asa :

 

1-una bucata femeie (barbatul nu are aceeas indemanare la frecat :blink: )

2-sa aiba la ea un lighean cu apa curata

3-carpe curate

4-venish pentru tapiterie

5-chief de munca.

 

incercati si varianta asta ca sigur da rezultat

Link to comment
Share on other sites

sincer nu vad nici un avantaj. materialul din care e facut perdeaua (imi scapa acum numele) nu prea are calitati absorbante...

asa ca nu vad cum ar putea o perdea sa traga substanta impregnata de mizerie

Link to comment
Share on other sites

sincer nu vad nici un avantaj. materialul din care e facut perdeaua (imi scapa acum numele) nu prea are calitati absorbante...

asa ca nu vad cum ar putea o perdea sa traga substanta impregnata de mizerie

 

Cred ca tocmai in asta consta "miracolul": neavand calitati absorbante, spuma este "trimisa" cat mai in interiorul gheomotocului de perdea, iar suprafata de stergere ramane mereu curata. Eu am vazut asta in spalatorii auto si am experimentat si eu. Vroiam sa stiu daca ati incercat si voi, la mine a dat rezultate.

Link to comment
Share on other sites

@c0sta: Cumpara spray-ul de la grozadan, am cumparat si eu acum cateva luni si sunt super multumit.

 

Plafonul meu era destul de murdar, fostul proprietar era si fumator.

Am reusit sa-l fac impecabil. :blink:

Ai curatat doar plafonul sau si stalpii? Daca ai curatat si stalpii, a coincis cumva curatarea cu desprinderea materialului de care vorbeai undeva mai demult?

Link to comment
Share on other sites

Am curatat si plafonul si stalpii.

 

Insa o sa ma duc luna asta la un tapiter care o sa-mi lipeasca frumos materialul de pe stalpi.

 

Materialul era desprins de cand am cumparat masina, nu are legatura cu solutia de curatat ci cu vechimea masinii si schimbarile de temperatura din habitaclu.

 

Solutia de curatat nu dauneaza cu absolut nimic, am folosit-o acum 8 luni si plafonul nu s-a dezlipit, solutia a actionat doar pozitiv, adica a curatat mizeria si praful.

Link to comment
Share on other sites

la mine cel mai mult praf este in jurul trapei perecum si pe bucata din plafon care acopera trapa.

si in partea din spate. stalpii inca ii am curati.

 

oricum merci de informatii. sper ca pana la urma sa gasesc un produs de care sa fiu multumit

Link to comment
Share on other sites

dupa solutie de curatat tapiterie si frecat cu felie de perdea (mai eficient decat cu carpa) recomand aspirare cu aspirator de apa pt ca scoate si toata mizeria din pori si nici nu lasa prea multa apa ca sa aiba ce sa mucegaiasca sau alte alea...

mi-a recomandat un tip de la o spalatorie si la mine s-a vazut rezultatul

Link to comment
Share on other sites

fiind foarte pretentios la curatenia din masina si neavand tot timpul solutiile speciale pentru a realiza acest lucru, am descoperit solutia minune pentru curatarea plafonului precum si a plasticelor (stalpi sau bord)...

nu radeti de aceasta solutie miraculoasa pana nu incercati si voi si sa vedeti rezultatul : SERVETELELE UMEDE alcohol free si sa nu contina crema (adica din acelea cat mai ieftine). pentru tot plafonul murdar moderat se vor consuma aproximativ 2 pachete de servetele. trebuie sa aveti doar rabdare ca sa frecati cu ochii in sus :blink:.

o solutie mai scumpa ar fi achizitionarea unui mini aspirator cu abur cum au cei de la serviciile de detailing.

 

BAFTA si sper sa te ajute aceasta solutie destul de rustica dar eficienta.

Link to comment
Share on other sites

pentru a iesi tapiteria impecabila v-a trebuii sa urmati pasii urmatori ,va trebuie asa :

 

1-una bucata femeie (barbatul nu are aceeas indemanare la frecat :blink: )

2-sa aiba la ea un lighean cu apa curata

3-carpe curate

4-venish pentru tapiterie

5-chief de munca.

 

incercati si varianta asta ca sigur da rezultat

Merge si cu biocarpet

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.