Jump to content

UN-FUKING- BELIEVABLE


verssatu

Recommended Posts

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2. Ti-am spus ca noi suntem cei mai buni judecatori. E suficient un reportaj de 2 lei si stim deja a cui e vina si si ce pedeapsa merita. De ce naiba mai avem oare justitie... Degeaba, ca noi le stim pe toate.

 

 

de ce? hai nu fii naiv. stii bine de ce. ca sa taraganeze tot procesul, pana uita lumea de cele intamplate, si-si primeste cucoana pedeapsa ce-o merita. adica un cacao pe bat. cu alte cuvinte, justitia de aia o avem, s-o mituim. e simplu. e romania.

 

 

 

 

 

am baut 3 beri, si ma duc la somn, cu un gust amar..... si nu e de la bere...... :blink:

Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

@paul: N-ai citit topicul. Am spus si uite o repet pentru tine. Consider ca politistii si-au facut datoria in mod corect. Rolul lor e sa izoleze accidentul si sa faca in asa fel incat serviciile de urgenta sa isi poata face treaba si sa evite orice alt accident in acea zona.

Indatorirea primordiala a politistilor este ocrotirea vietii omenesti. Restul indatoririlor decurg din asta. Politistii nu au au facut ceea ce trebuia. Nu dirijarea circulatiei era primordiala ci luarea masurilor necesare pentru salvarea de vieti omenesti. Politistii trebuie sa aibe cunostintele necesare pentru acordarea primului ajutor.

Conform legii "PoliÞistul este obligat sã ia mãsurile necesare pentru ocrotirea vieÞii, sãnãtãÞii ºi integritãÞii corporale a persoanelor a cãror pazã o asigurã ºi, În special, sã ia imediat mãsuri ca Îngrijirile medicale sã le fie acordate de fiecare datã când acestea se impun."

 

In alta ordine de idei, tot mass-media spune ca adolescenta a murit la spital. Ai citit raportul medico-legal, stii de ce-a murit? Poate luase o supradoza de droguri si i-a cedat inima, ca masina nu arata prea lovita. Poate ca nici n-a lovit-o. Acum suntem si judecatori si medici de urgenta si preoti.

Nu are importanta cauza mortii. Chiar daca era drogata, beata sau orice altceva politistii tot trebuiau sa-i acorde asistenta.

 

Totusi, nu mi-ai raspuns, ce ai fi facut tu concret... Fii direct, nu ne lua pe ocolite...

Nu o iau deloc pe ocolite, dar nu vad legatura. Eu nu am nimic de justificat. Daca ai pe cineva bolnav il trimiti cumva la mine ??? Eu sunt mama omida sau e treaba mea sa zic cum as reactiona intr-un asemenea caz ? Nu inteleg care-i ideea ! Eu nu trebuie sa ma pricep la asa ceva. Am alta meserie. Poate daca m-as fi priceput m-as fi facut doctor. Sau politist.

In orice caz, cu toata nepriceperea mea, as fi incercat sa alin suferinta unui om. Stiu cum e sa suferi si sa ai pe cineva langa tine. Chiar daca nu te poate ajuta cu nimic, simplul fapt ca nu esti singur si te tine cineva de mana iti alina durerea si te face sa rezisti.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Paul, discutia aluneca spre penibil. Propun sa desfintam serviciile de urgenta, daca e asa de usor. Le dam la prostii astia de politisti un laringoscop, cate o pereche de manusi chirurgicale si un garou si la treaba cu ei, tu-le muma lor de cretini lenesi si ignoranti.

 

 

 

[...] Daca ai pe cineva bolnav il trimiti cumva la mine ??? [...]

 

Ai dreptate, nu-l trimit la tine, il trimit la sectoristul de cartier, ca e bine pregatit omul.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare evident pentru orice om de buna credinta ca politistii trebuiau sa vada in primul rand ce e cu fata aceea, nu sa dirijeze circulatia.

Nu trebuie sa fii dotat cu "laringoscop, cate o pereche de manusi chirurgicale si un garou " ca sa acorzi primul ajutor. Desi orice sofer e obligat sa aibe in masina aceste obiecte in trusa de prim ajutor.

Viata accidentatului se hotaraste de multe ori in primele momente dupa accident, deoarece - de exemplu- stopul cardio-respirator neredresat determina, in 5- 10 minute de la instalare, leziuni grave ale organelor vitale, incompatibile cu viata.

Parerea mea ramane ca s-a procedat gresit. Un om a agonizat pe marginea strazii, singur, la cativa metrii de 3 politisti care erau mai preocupati de dirijarea circulatiei decat de victima.

In plus nici soferita vinovata nu a actionat in nici un fel pentru salvarea victimei.

Trist. Groaznic de trist.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare evident pentru orice om de buna credinta ca politistii trebuiau sa vada in primul rand ce e cu fata aceea, nu sa dirijeze circulatia.

Nu trebuie sa fii dotat cu "laringoscop, cate o pereche de manusi chirurgicale si un garou " ca sa acorzi primul ajutor. Desi orice sofer e obligat sa aibe in masina aceste obiecte in trusa de prim ajutor.

Viata accidentatului se hotaraste de multe ori in primele momente dupa accident, deoarece - de exemplu- stopul cardio-respirator neredresat determina, in 5- 10 minute de la instalare, leziuni grave ale organelor vitale, incompatibile cu viata.

Parerea mea ramane ca s-a procedat gresit. Un om a agonizat pe marginea strazii, singur, la cativa metrii de 3 politisti care erau mai preocupati de dirijarea circulatiei decat de victima.

In plus nici soferita vinovata nu a actionat in nici un fel pentru salvarea victimei.

Trist. Groaznic de trist.

 

toti isi dau cu parerea. spuneti-mi unul ce ati fi facut daca erati in locul agentului de acolo? personal vorbind si mot-a-mot

Link to comment
Share on other sites

pt romi:

 

stiu ca e putin deplasata analogia, dar stiu ca esti pasionat de fotografie, si de aceea vin cu exemplul asta:

 

probabil ai auzit de fotojurnalistul kevin carter? un sud african, ce a castigat premiul pulitzer cu fotografia wanting a meal

adica asta:

 

post-4494-1206851352_thumb.jpg

 

in fotografie, e vb de o fetita sudaneza, odihnindu-se, sleita de puteri, aflata in drumul catre un centru de intrajutorare. in fotografie, se afla la cateva sute de metrii de acest centru. simtindu-i sfarsitul aproape, in spatele ei s-a asezat un vultur, asteptand momentul fatal in care fetita, inca vie, ii devenea hrana. kevin a tras acest cadru, dupa care a alungat vulturul. atat, nimic mai mult. doar ca ei, fotojurnalistii, aveau acoperire, le era interzis sa se apropie prea mult de localnicii subnutriti, din cauza bolilor ce le puteau contacta.

 

fotografia a fost publicata intr-un ziar din johannesburg, dupa care, in new york times. dupa cum am spus, a castigat premiul pulitzer pt fotografie, in '94. kevin carter, a fost blamat de foarte multa lume, pt faptul ca a lasat fetita acolo, desi era la numai cateva sute de metrii de centrul de ajutor, unde se gasea hrana. doar ca el si-a facut STRICT DATORIA.

 

iti repet, poate e aiurea analogia, dar eu vad o mica mica asemanare...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

si btw, kevin carter s-a sinucis in '94, cuprins de remuscari..............

Link to comment
Share on other sites

una e cand se intampla un accident din cauza ca unu nu s-a asigurat sau si a intrat cu 130 la ora intr-unul care circula regulamentar. ramane la latitudinea judecatorului. judecatorul ce crede? s-a intamplat asta e nu a vrut omu. si e cu totul altceva cand esti o cretina care se uita in cer si omoara o studenta ziua in amiaza mare pe trecera de pietoni cu 100 de politisti in preajma. judecatorul ce zice? e una cad se intampla un eveniment nefricit si cu totul altceva cand esti o cretina si iti bati joc de viata unor oameni. pt simplul motiv.. ca esti o cretina. eu am un vecin care a facut cel puntin 1 an puscarie (nu retin exact durata .. dar sigur peste 1 an) pt ca a omorat o batrana de vreo 70 de ani pe trecere.

 

 

Esti subiectiv, chiar crezi ca a vrut?

 

Eu mi-am exprimat opinia, pana la solutionare(asta daca voi afla vreodata solutia) nu mai am ce comenta, inteleg si pozitia celor care o condamna , insa realitatea nu e intotdeauna asa cum pare, sau dreapta, sau pe placul tuturor. Numai bine . :blink:

 

de ce sunt subiectiv? pt ca doresc ca o persoana sa plateasca pt ce a facut? ti se pare ca o pedeapsa cu suspendare, care practic nu inseamna nimic concret , compenseaza suferinta unei intregi familii si moartea acelei stundente?

tu ti-ai exprimat parerea si eu o respect, dar ar fi mare pacat sa fie intradevar cum spui tu. sper totusi sa nu fie asa.

Link to comment
Share on other sites

De unde stii cand e in stop cardio-respirator? Iei pulsul? Vezi daca respira?

 

Din imaginile de la TV se vad multe... 1. Fata respira. 2. Aparent cineva i-a acordat primul ajutor, e asezata intr-o pozitie pe laterala cu capul in lateral. Poate fi doar o coincidenta, dar nu stim asta. 3. Primul lucru care l-a spus medicul de urgenta, a fost: trebuie intubata. 4. Voice-overul spune: a murit mai tarziu la spital.

 

Dar... continui sa scrii fraze eroice... Concret, ce i-ai fi facut? Respiratie gura la gura? Ai fi intubat-o? Ai fi facut masaj cardiac si respirator? Concret. Ai fi tinut-o de mana si i-ai fi spus vorbe de incurajare? Lumineaza-ma.

Link to comment
Share on other sites

[...] doar ca ei, fotojurnalistii, aveau acoperire, le era interzis sa se apropie prea mult de localnicii subnutriti, din cauza bolilor ce le puteau contacta.

[...]

 

Stiu foarte bine si fotografia si povestea. Nici o asemanare, poate doar una... Cum te protejezi de bolile potential mortale transmise prin sange cand un ranit e plin de sange?

 

Apoi, am explicat mai sus. Un asa ranit, necesita un medic adevarat, nu povesti, nu eroi de cartier. Nu vreau niciodata sa vad un politist, mai ales intr-un oras, incercand sa salveze viata unui om. Vreau doar sa stiu ca face totul sa ajunga personalul specializat la locul acela si sa protejeze scena. De altfel asta se intampla ORIUNDE in luma. Daca stia ca ambulanta nu vine, erau departe de lumea civilizata, era altceva. Dar aici erau in mijlocul unui oras. Reportajul a fost tendentios si prost directionat. Sunt atat de multe probleme care trebuie stiute pentru un prim-ajutor in anul 2008, nu mai e ca in anii 70... Medicina a avansat mult, decretul si cutia de prim ajutor a ramas acelasi. Eroi inca sunt.

 

Eu unul, imi asum ce-a facut Carter, chiar daca remuscarile ma vor ucide mai tarziu. Decat sa am remuscari toata viata ca am ucis-o eu cu mana mea. Nu te joci cu viata cuiva doar de frica ca vei suferi ca n-ai facut nimic.

 

E usor sa vorbesti din fotoliu cu o bere in mana. Mai greu e chiar de facut ceva corect.

 

As scoate din decret partea aia pentru ca la noi, constiinta colectiva, spune sa scoti din masina ranitul, sa-i acorzi primul ajutor. Ori asta este ceva de neconceput in ziua de azi. Am vazut oameni tragand de victima, omorand-o.

 

Am stat langa un motociclist mort deja pe sosea si nu intelegeam de ce nu-i scoate nimeni casca sa vada daca respira. A venit medicul de urgenta si n-a facut nici el nimic. S-a uitat la pupile, a luat pulsul si a plecat. Nu puteam sa inteleg, de ce nu au incercat sa-i acorde primul ajutor. Era mort deja si ei stiau asta.

 

Nimic nu e asa usor cum pare. Eu nu-mi asum uciderea unei victime. N-am sa fiu pasiv, dar stiu ce am voie sa fac si ce nu. Eroismul nu consta in prostie, consta in judecata corecta si uneori in abtinere.

 

Pacat, ca unii din noi sunt orbiti de idiotenile din mass-media si de spiritul de turma.

Link to comment
Share on other sites

De unde stii cand e in stop cardio-respirator? Iei pulsul? Vezi daca respira?

[...] Dar... continui sa scrii fraze eroice... Concret, ce i-ai fi facut? Respiratie gura la gura? Ai fi intubat-o? Ai fi facut masaj cardiac si respirator? Concret. Ai fi tinut-o de mana si i-ai fi spus vorbe de incurajare? Lumineaza-ma.

 

toti isi dau cu parerea. spuneti-mi unul ce ati fi facut daca erati in locul agentului de acolo? personal vorbind si mot-a-mot

A mai fost un reportaj in care niste romi agresau niste jurnalisti la cativa metri de politistii care priveau impasabil fara sa actioneze. Mai ramane zici ca au procedat corect si sa ma intrebi ce as fi facut eu.

 

Sau medicul acela care nenoroceste un pacient din neglijenta. Da, recunosc, nici la medicina nu ma pricep, dar asta nu inseamna ca trebuie sa acceptam situatia ca un om sa moara din neglijenta unui medic.

 

Parca sunteti copii de gradinita.

Tot ma luati cu ce ai fi facut tu si ce ai fi dres. In loc sa realizati ca adevarata problema este nepasarea crasa a celor platiti de noi sa se ocupe de aceste probleme.

Eu am facut absolut tot ce trebuia sa fac in aceasta situatie. Adica mi-am platit la timp impozitele astfel incat acei politati sa-si incaseze salariile. Mai departe e datoria lor sa intervina, nu sa frece fluierul pe strada.

Link to comment
Share on other sites

Paul, confunzi rau si canalizezi gresit furia. Cele doua cazuri mentionate de tine n-au legatura cu cel de acum. Acolo cei care trebuiau sa-si faca datoria nu si-au facut-o. Aici politistii au facut ceea ce trebuia.

 

Maine o sa intrebi de ce guvernul nu ne da bani, desi e pus acolo sa creasca prosperitatea fiecaruia. Sau de ce medicii nu se lupta cu pacientii daca sunt violenti, sau de ce politistii nu iti iau sange direct ci te cara la IML.

 

E absurd sa nu faci diferentele necesare intre nepasare si a face rau fara a fi necesar... Nu vrei sa pricepi ca nu poti face decat rau incercand sa ajuti un asa ranit, dar viata o sa te invete multe. Apuca-te de cursuri de prim ajutor si schimba tu ceva.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma se pare ca ne indepartam de subiectul principal,un om a fost lovit pe trecerea de pietoni si ulterior a murit,acum deja conteaza mai mult ce se va intampla cu soferita respectiva si ce pedeapsa va primii pentru a descuraja soferii sa mai circule imprudent....

 

In legatura cu subiectul dezbatut in ultimele posturi,parerea mea e ca poti avea multe cunostinte de prim-ajutor si la o intamplare de genul asta sa fi absolut socat de cele intamplate,si chiar stiind ca nu trebuie sa intervii pentru ca faci mai mult rau,totusi o faci.

 

Daca persoana lovita a murit chiar sub ochii tai esti acuzat ca trebuia sa intervii chiar daca nu ai cunostinte necesare, riscul de a murii era unul foarte mare si pana la sosirea salvarii mai mult ca sigur ar fi decedat.

 

Daca ai fi intervenit inainte de sosirea salvarii si persoana in cauza deceda,erai acuzat ca de ce naiba te-ai bagat,uite ai omorat-o!

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

bun. si nu mai are voie lumea sa mai aiba firme si bani?

accidente se intampla si oameni mor, iar cei vinovati platesc (de cele mai multe ori). De aici pana la a da vina pe politie si salvare, care a ajuns in 9 minute, un timp bun pt un oras ca Bucurestiul, e un pas mare. Ei si-au facut datoria fiecare in limita atributiunilor pe care le au, dar cum am zis, accidente se intampla si oameni mai mor.

Link to comment
Share on other sites

bun. si nu mai are voie lumea sa mai aiba firme si bani?

accidente se intampla si oameni mor, iar cei vinovati platesc (de cele mai multe ori). De aici pana la a da vina pe politie si salvare, care a ajuns in 9 minute, un timp bun pt un oras ca Bucurestiul, e un pas mare. Ei si-au facut datoria fiecare in limita atributiunilor pe care le au, dar cum am zis, accidente se intampla si oameni mai mor.

 

Aici ai foarte mare dreptate :blink:

Link to comment
Share on other sites

Romulus, chiar sunt intrigat de reactia ta. Eu mi-am expus parerea si tu vad ca ai luat-o personal : imi ceri socoteala referitor la ce as fi facut eu, imi zici ca nu ma pricep, imi recomanzi sa fac cursuri de prim ajutor, iti dai cu presupusul despre ce o sa mai intreb eu maine ...

La atatea recomandari ale tale da-mi voie sa-ti fac si eu una : revino-ti, suntem pe un forum.

 

Legat de subiect, nu o sa ma convinga nimeni niciodata ca politistii si soferita au procedat corect pentru ca nu s-au apropiat de victima. Desi ulterior s-a dovedit ca ranile erau grave, in acele momente ei nu aveau de unde sti asta, deoarece nici macar nu au fost curiosi sa vada ce are victima.

 

Si cu asta am zis tot ce aveam de zis legat de acest subiect.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

@paul: ai vazut filmate 30 de secunde din cele 9 minute (timp excelent de altfel) in care a venit ambulanta si tu ai dat verdict clar. Si vrei sa nu reactionez mai vehement. Am mai spus, la momentul filmarii tendentioase, corpul fetei este in pozitie de prim ajutor, rasturnata pe o parte cu capul intr-o parte. Mai mult nu cred ca avea nimeni de facut pana la sosirea personalului specializat. Te rugam sa ne spui ce-ai fi facut tu, doar pentru ca reactia ta, lasa de inteles, ca se puteau face multe... Poate tu stii mai multe si atunci lumineaza-ne si pe noi.
Link to comment
Share on other sites

Ba pardon. Topicul era despre politisti ca medici de urgenta. Ati vazut ca nu tine si acum ati trecut la un nou subiect: politistul ca preot.

 

 

in Thailanda o parte din politistii de circulatie sunt special instruiti si echipati pt interventie de "mosit" (sa poata ajuta femeile blocate in trafic sa nasca - s-a luat masura asta din cauza multor evenimente de acest fel si... a traficului)

Link to comment
Share on other sites

....

Ai fi tinut-o de mana si i-ai fi spus vorbe de incurajare?

.....

 

 

Eu cred ca exact asta as fi facut.

Cine stie....poate ca in acel moment gestul asta ar fi facut o diferenta.

Poate ar fi luptat mai mult ptr viata ei, vazand ca e cineva langa ea.

Link to comment
Share on other sites

....

Ai fi tinut-o de mana si i-ai fi spus vorbe de incurajare?

.....

 

 

Eu cred ca exact asta as fi facut.

Cine stie....poate ca in acel moment gestul asta ar fi facut o diferenta.

Poate ar fi luptat mai mult ptr viata ei, vazand ca e cineva langa ea.

 

 

MaQ, my friend, zii si noua la ce curs poa sa invete cineva sa se comporte asa in asemenea circumstante...

Link to comment
Share on other sites

Da, gestul ar fi facut, cu siguranta, o mare diferenta.

 

Dar nu l-a facut nimeni. Asta e, de fapt, problema.

 

Fata aia era un copil, intr-o tara straina.

 

Foarte trist. Topicul asta mi-a amintit de o situatie similara, la care am fost martor ocular, anul trecut: ma intorceam in tara, cu autocarul si, la granita dintre Austria si Ungaria, la intrarea in vama, la 3 dimineata, inscris pe culoarul spre punctul de control, autocarul se oprise, moment in care un pasager, roman, a coborat si a traversat in fuga spre toaleta de pe partea stanga a strazii. A apucat sa traverseze strada (repet, iesisem de pe autostrada) si, in momentul in care a ajuns pe spatiul verde, a fost izbit de o masina in plin si aruncat cativa metri in aer, cazand ca o papusa dezarticulata la pamant. Totul s-a petrecut sub ochii mei...

 

Ce s-a intamplat in continuare este edificator... incepand cu politistii maghiari care s-au uitat de la distanta suficienta la baiatul ala plin de sange cazut la pamant, incepand cu masina de salvare care a ajuns dupa cateva zeci de minute, trecand prin furia amara a romanilor din autocar si eforturile lor de-al alina pe cel lovit si de-a explica "organelor" maghiare ca omul ala a fost lovit in afara carosabilului...

Soferul: beat, in varsta, neamt.

 

Stiti, paradoxal, care a fost singura alinare pentru romanii stransi in jurul lui, care incercau sa-l ajute?!

 

Cei doi baieti, care nu-i stiam, care l-au luat la bataie, dupa vreo 10 minute, pe soferul care-a facut accidentul. L-au umplut de sange. NU ERAU ROMANI. Nu-i cunostea nimeni. L-au batut pentru ca era beat si a lovit un amarat care se intorcea de la munca, intr-o tara straina, in care nimeni din cei in masura s-o faca nu i-a dat vreo mana de ajutor, ba, dimpotriva, nu voiau sa faca nici minimele masuratori impuse, si se faceau ca nu vad urmele rotilor masinii de pe spatiul verde...Eu le-am multumit, pentru ca au simtit neputinta noastra, si au facut ceva.

 

 

Ganditi-va acum la parintii fetei.

Link to comment
Share on other sites

da, mi se pare de foarte mare ajutor si umanitate faptul ca au batut aia shoferul. gen, a facut toata diferenta in aceasta tragedie.

eu zic sa'i cautam pe aia care apar in filmulet si sa'i scuipam toti pe rand ca nu au luat'o pe patroana aia de par. sa'i fi dai si doua picioare in bot, zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.