Jump to content

Noul M3


Leusor

Recommended Posts

Telenovela cu noile modele BMW se imbogateste cu un nou episod interesant. Cei care au reusit sa fotografieze noul model au fost cei de la saptamanalul englez Autocar, care au publicat noi imagini cu BMW Seria 3 in versiuna “M”. Cum se stia deja, se discuta de un model cu 5 usi, care v-a face pe puritani sa strambe din nas, cu motorul V8 in locul miticului straight-six (6 cilindri in linie) a casei bavareze.

 

Circa 400 CP

Ultimile stir dadeau sigura varianta in linie de 3.2 litri care a insotit ultimele Serie 3 lucrate de Motorsport. Insa succesorul pare a fi un opt cilindri in V derivat din V10 de 5.0 litri care echipeaza sora mai mare M5, capabil sa ajunga la 8.250 rot/min si sa dezvolte circa 400 CP

 

Criticile la aparitia noilor fotografii atasate sunt mai mult asupra elementelor preluate de la M5.

 

Sasiu rigid

Dupa cum au declarat tehnicii BMW, sasiul Seriei 3 este cu 25% mai rigid fata de modelul precedent, si garanteaza o baza optima de plecare pentru o versiune de extrema performanta, cum este M3

In ceea ce priveste suspensiile, se anunta un sistem complet revazut a punctelor de sustinere, pentru a garanta o maxima stabilitate masinii cu tractiune posterioara.

Transmisia este manuala, cu sase trepte, dar se prefigureaza o evolutie spre o cutie secventiala DSG cu dubla frictiune in stil Volkswagen-Audi.

Din ceea ce se aude, va apare la mijlocul lui 2007.

post-603-1127638825_thumb.jpg

post-603-1127638840_thumb.jpg

post-603-1127638854_thumb.jpg

Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

:blink: nu sunt 4 cumva? M3 in 4 usi a mai fost.. (e36)

eu stiam ca o sa fie SMG III ca la M5 :)

46933[/snapback]

 

Scria 5, ca de-asta probabil se stramba din nas...

 

Poate ca cel care a scris articolul (www.infomotori.com) a plecat la comparatie cu DSG-ul.

Link to comment
Share on other sites

superb. exista vreo poza cu spatele masinii? sunt curios cum s-au cosmetizat stopurile alea, ca nu inspira forta unui model M

47018[/snapback]

Asta e ce am gasit. Astept sa va dati cu parerea daca poate fi de la viitorul M3

post-603-1127745578_thumb.jpg

post-603-1127746392_thumb.jpg

Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

Asta e ce am gasit. Astept sa va dati cu parerea daca poate fi de la viitorul M3

47210[/snapback]

 

aia albastra e cu pachetul M-sport pe care l-au scos astia acum. cel negru imi pare doar un tuning cam exagerat (jantele sunt oribile pentru un bmw!). despre aripa aia deportanta, nu stiu ce sa zic :blink:)) o fi facuta de inginerul de la dacia care a luat miliardele de la renault? :)

 

si fotoshopul de mai sus e nereusit.. un M3 cu stopuri de seria 7?? arata ca draq, chiar mai rau decat stopurile lui E90 (care aduc a nissan primera dinainte de 2000... sau chiar lanosul defunctului daewoo)

 

astept sa vad cum ramane cu apelativul M4, daca il vor mai folosi la ceva. eu cred ca ar fi trebuit sa puna M3 pentru un 6 in linie si M4 pentru V8 (ca asta va concura audi rs4 si mertz c amg). oricum, 3,0i are deja 258 CP... mai putin si ajunge la 300 CP, adica aproape de un M3 E36...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.