Jump to content

durata de viata motor bmw


costin25vip

Recommended Posts

spune-mi ce mananci si iti spun cat traiesti, asa si cu motoarele.

in ziua de aiz vezi motorare consacrate care crapa mai repede decat unele de doi bani, si te intrebi de ce. pentru ca soferul il strica, il duce la limita si cedeaza. daca ai grija de masina sii ii dai ce trebuie si cand ii trebuie, iesi la pensie cu ea si o poti lasa si mostenire.

 

Subscriu la cele de mui sus!

Pe linga "mincare" mai trebuie si ceva "gimnastica" - citeste intretinere - si poate merge 1.000.000 de Km.

Motorul de BMW este un lucru foarte calitativ care ar trebui tratat cu aceeasi calitate!

Acest forum sigur va ridica nivelul tehnic al detinatorilor de BMW-uri.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am un 316i din 99 , 105cp, in treapta a doua prinde cam 80 la 6000 de ture,iar viteza maxima cu care am mers 200la 6200 turatii.daca maresc puterea motorului am sanse sa-l "pierd"?multumesc

 

Nu il pierzi dar il chinuiesti putin.

Puterea maxima data de constructor este "groso modo" un compromis intre:

1- performante si

2 - durabilitate

siguranta sigur este indeplinita - nici un constructor nu duce motorul linga limita de distrugere.

 

Daca se depasesc limite MARI atunci se pune problema scurtarii rapide a vietii sau chiar distrugere.

Este greu de precizat care sunt aceste limite chiar si pentru constructor si mai ales cita vreme merge un motor la aceste performante ridicate. De ex. la motoarele de avion cu piston (aleg comparatia ca aici se cere siguranta si performanta) se presupune ca motorul este folosit la performanta maxima cam 5% din viata sa. Constructorul stabileste performanta maxima prin experienta acumulata si incercari.

 

Daca te hotaresti sa-l mai fortezi putin trebuie sa-i acorzi atentie ceva mai mare: de exemplu - cel mai bun ulei, racire perfecta, reglaje perfecte etc...; chiar si aceste elemente simple iti permit sa mergi mai tot timpul la performante mari.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.