Jump to content

bmw 330ci - airbag


alina

Recommended Posts

Buna,

imi pare bine ca am aflat de existenta acestui site prin intermediul unui FAN-BMW , multumind-ui totodata pe aceasta cale.............

masina mea este un bmw 330ci........ in urma cu aprox 1 an la 10.000 km s-a aprins becul la airbag si acum la 60.000 km este in aceeasi situatie, dar problema cea mai grava este faptul ca la reprezentanta bmw am dat peste niste incompetenti care au supus masina la fel si fel de teste nedescoperind defectiunea , m-au lasat sa plec cu ea in acea stare spunand ca ei nu pot descoperi ,,acul in carul cu fan'' - este strigator la cer ceea ce se intampla intr-o reprezentanta bmw ......... pe aceasta cale asi dori mai multe informatii despre airbag si daca poate cineva sa ma indrume spre o reprezentanta competenta din tara.........

 

multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

da masina mai este in garantie dar ei nu gasesc nici o rezolvare spune-au ca e pacat ca tehnica moderna (cel putin la bmw) a evoluat prea repede ei ramanand in urma si pentru orice fleac (asa il numesc ei) se aprinde becul la bord.........
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa te mire asta. Insista...trebuie sa gaseasca o rezolvare. Testerul lor nu trebuie sa faca totul, trebuie sa se priceapa si ei. Nu cred ca ai sa gasesti in tara o reprezentanta care sa-si faca treaba.

Ei sunt obligati sa-ti repare masina, deoarece este in garantie. Contacteaza pe cineva mai de sus, sau chiar din Germania. Nu te lasa.

Edited by GuestX
Link to comment
Share on other sites

masina mea este un bmw 330ci........ in urma cu aprox 1 an la 10.000 km s-a aprins becul la airbag si acum la 60.000 km este in aceeasi situatie, dar problema cea mai grava este faptul ca la reprezentanta bmw am dat peste niste

48768[/snapback]

 

 

Ce problema are la airbag?Te intreb din curiozitate :blink:

Link to comment
Share on other sites

se pare ca nu au idee de unde vine problema ......... testerul zicea ca totul e ok (asta din punctul lor de vedere ) cine stie daca stiu sa citeasca acel tester............ chiar am plecat de la ei fara nici o explicatie , nu inteleg pentru ce mai sant ei platiti.............dar sa-ti mai spun si altceva , in urma cu ceva timp se auzea un zgomot ciudat pe undeva fata stanga la roata ............. mi-au desfacut rotile s-au invartit vre-o 5 ore in jurul ei si nu gaseau nici o rezolvare din punctul lor de vedere totul era ok ca dupa 5 ore sa descopere o piatra intre scut si motor care isi facea de cap si se tot plimba pe acolo facand acel zgomot.............. atunci ce sa mai zic de airbag ?????
Link to comment
Share on other sites

Daca e vorba de airbag-ul de la sofer atunci pune pe cineva sa ti-l dea jos si sa scoata mufa care il conecteaza de volan. Stergi mufa si intrarea din volan cu un bat de urechi cu spirt pe el si te duci la aia cu testeru sa-i dea reset. Eu asa am patit la Passat si desi ala insista ca trebuie schimbat airbagu (ca sa-mi ia banii) a mers si n-am mai avut probleme... Daca e vorba de vreun airbag lateral sau ceva vezi sub scaun (scaunu de langa airbagul care da eroare) ca ar trebuii sa ai o cutiuta mica in care intra mai multe mufe. Zi-le la aia sa-ti verifice daca sunt bagate mufele bine si sa-ti verifice pe-acolo ce si cum. Eu la 6le meu am avut aprins becul de la airbag-ul lateral si a impins ala firele mai bine in cutiuta de sub scaun si dupa ce a resetat cu testeru s-a stins kkt-u. Nu stiu daca la 3ar e la fel dar merita incercat.
Link to comment
Share on other sites

da masina mai este in garantie dar ei nu gasesc nici o rezolvare spune-au ca e pacat ca tehnica moderna  (cel putin la bmw) a evoluat prea repede ei ramanand in urma si pentru orice fleac (asa il numesc ei) se aprinde becul la bord.........

48781[/snapback]

Eu zic sa le faci oricum o sesizare scrisa, pentru ca o sa iesi din garantie cu aceasta problema. Cere sa mergi la seful de service daca nu stiu ce sa faca, sau la cineva din conducere. Si sa iti dea in scris ca este o problema luata la cunostinta de catre ei si nu o pot rezolva. O sa vezi ca se va rezolva. Succes!

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa stie nenorocitii care-i problema, dar sa fie prea costisitoare pentru ei, deoarece masina e in garantie si de aia fac pe prostii.

48843[/snapback]

 

 

Pai fiind in garantie, ei nu platesc nimic.Nu cred ca ar avea nici un interes sa nu repare masina, daca ar stii ce are

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai fiind in garantie, ei nu platesc nimic.Nu cred ca ar avea nici un interes sa nu repare masina, daca ar stii ce are

  :blink:

48846[/snapback]

 

nu platesc nimic, dar muncesc degeaba si nu le convine. prefera sa lucreze la alta masina si sa incaseze bani gheata.

Link to comment
Share on other sites

mai si eu am dat in gropi dar nu mi'au sarit airbagurile .... cred ca rau de tot ai dat'o... apropo tu ai nr XXL ??

 

imi aduce aminte si de saracu nu stiu cine cu un seria 3 de a dat intr'o sina de tramvai... in bucuresti....tot asa i'au sarit toate airbag0urile

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.