Jump to content

E 46 2002, schimbare difuzoare


Recommended Posts

Am pe E46, BMW Navigation System, care include si Cas/Radio/Magazie 6 CD.

Se aude oribil, nu am inalte, nu am bas, chiar daca le setez pe ambele la maxim.

Intrebare: se pot schimba tweeterele si restul de boxe, iar daca se schimba, am vreo sansa sa se auda mai bine, sau e din unitatea centrala?

A mai facut cineva asta la un E46, stie ce se potriveste... un service ceva care "umbla" si la bmw-uri ?

Link to comment
Share on other sites

ai mai facut asta pana acum.. la bmw.. masina ma refer, sa stiu daca ma dau pe maini bune.Nu vreau sa fac nici o alta modificare (sa tai... etc) Perfect ar fi sa gasesc difuzoare care sa le inlocuiasca pe cele originale .. sa aiba cam ~ aceleasi dimensiuni.. si ohmi . Da-mi un privat cu nr de tel, si zona pe unde e service-ul. Edited by CrissXL
Link to comment
Share on other sites

Intrebare:  se pot schimba tweeterele si restul de boxe, iar daca se schimba, am vreo sansa sa se auda mai bine, sau e din unitatea centrala?

49461[/snapback]

Se pot schimba. Oricum, daca ramai cu casetofonul stock nu o sa observi cine stie ce diferenta. La fel si invers, daca schimbi doar headunit-ul si ramai cu boxele stock.

Link to comment
Share on other sites

salut, te ajuta sa schimbi difuzoarele dar nu foarte mult.......pt un sound de calitate din experienta mea vasta iti spun ca 4 basi nu fac cat un tob subwofer si nici o unitate nu face nici 10% dintr-o statie..........asadar, solutia este o statie, un tub subwofer............difuzoarele masinii raman la fel in fata iar difuzoarele din spate si sub-ul trebuiesc puse pe statie............o sa ai un super sound
Link to comment
Share on other sites

eu am acelas sistem ca tine,boxele si tweterele sunt super ,nu chiar foarte bune ,dar tot semnalu e de la casetofon,care nu prea stie ce inseamna fidelitate.daca ai sistem audio cu navigatie mica,sa stii ca undeva in spate ,unde se baga cd de nav,ai pe boxele masinii o statie alpine cu egalizator grafic.

 

ps schimba cassu nu boxele ca se pupa super cu statia alpine(daca ai)

Link to comment
Share on other sites

eu am acelas sistem ca tine,boxele si tweterele sunt super ,nu chiar foarte bune ,dar tot semnalu e de la casetofon,care nu prea stie ce inseamna fidelitate.daca ai sistem audio cu navigatie mica,sa stii ca undeva in spate ,unde se baga cd de nav,ai pe boxele masinii o statie alpine cu egalizator grafic.

 

ps schimba cassu nu boxele ca se pupa super cu statia alpine(daca ai)

49925[/snapback]

 

Am navigatie cu ecran mic.. asa cum spui tu, daca dau tare..se aude bine.. dar nu HI-Fi.. inaltele nu sunt inalte..iar basul nu e prea "adanc".. e vorba de raspunsul la frecvente.. Esti sigur ca am amplif in portbagaj ?.. eu nu l-am vazut :blink: Unde e.. si cum arata ? ...poza ceva pls.

Link to comment
Share on other sites

@SORIN TSO - ce boxe ai recomanda pt un cd player stock .... nu ma intereseaza sa bubuie sa sara geamurile ci sa se auda foarte armonios .. fara distorsiuni.....

 

eu ma uit pe seleniu.ro .... de acolo zii o configuratie tweetere/fata/spate ! .... sau altele care zici tu ca ar fi more than ok :blink:

 

adika nu sa pun cele mai tari de 10milioane si sa mearga ca alea de 2 .... din cauza cd.... eu vreau sa'mi iau un cd-mp3 de la wlf..... pt ca as vrea sa ramana bordul in armonie...... :)

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

in spate in portbagaj unde se baga cd navigatie(sub toate chestiile alea )exista o statie alpine 100% iti fac maine poze.

50988[/snapback]

 

Hai cu pozele alea.. eu nu am gasit statia, da' nici nu m-am uitat klumea.Am gasit niste "cutii" in partea dreapta, cu mufe.. da nush ce's alea.Era una alba parca.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Well, am inlocuit difuzoarele spate, tweterele fatza, pentru cele de pe usa fatza nu am gasit nimic compatibil (spatiul e prea mic) asa ca le-am lasat pe cele originale.Le-am inlocuit cu dif. infinity kappa.

Sunetul are o definitie muuult mai buna, inalte de te zgarie pe creieri, sunet clar.. dar n-am bas.. aproape deloc.Urmeaza sa pun un subwoofer ca sa compensez lipsa de bas.

Thx lui SORIN TSO.. el a lucrat la "obiect"

Link to comment
Share on other sites

dar exista ceva .... o forma de subwoofer care sa ocupe un spatiu infim ??? adika chiar nu am chef sa'mi pun ditamai butoiu in portbagaj .. ceva micutz...eventual care poate fi pus in portbagaj sa nu ocupe loc... vreau sa se auda mai bine si nu sa se auda ca un tub de bas !

 

deci tweeterele inseamna ca sunt o cauza pierduta sa caut sa le inlocuiesc :blink:

 

cautasem pe seleniu si'mi facusem o idee cam ce sa cumpar ! nashpa !

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

dar exista ceva .... o forma de subwoofer care sa ocupe un spatiu infim ??? adika chiar nu am chef sa'mi pun ditamai butoiu in portbagaj .. ceva micutz...eventual care poate fi pus in portbagaj sa nu ocupe loc... vreau sa se auda mai bine si nu sa se auda ca un tub de bas !

 

deci tweeterele inseamna ca sunt o cauza pierduta sa caut sa le inlocuiesc :blink:

 

cautasem pe seleniu si'mi facusem o idee cam ce sa cumpar ! nashpa !

53970[/snapback]

 

Asta caut si eu.. un tun cat mai mic.. ca nu vreau sa tremure tabla pe masina, ci doar sa aud acea rezonanta a basului.Te anunt cand gasesc.

Tweterele le-am schimbat(deci nu sunt o cauza pierduta), diferenta e enorma.

N-am reusit sa schimb difuzoarele de pe portiera fatza.

Pe spate am pus dif infinity cu 2 cai.. deci inca 2 tweetere :)

Link to comment
Share on other sites

pentru un bass pur nu se poate fara un subwoofer bun si o statie pe masura

eu recomand sub JBL cu statie JBL

pe spate boxe pe 16,5 infinitti seria kappa

pe fata tweetere infinitti

si boxe pe fata mai trebuie sa caut ca am gasit ceva de la pioneer pe 13 care merg montate cu un adaptor de la dietz dar caut niste boxe mai performante tot pe 13

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat-o si cu subwooferul, montat. Sunet impecabil,bas "adanc" toata gama de frecvente acoperita.Nu stiu exact ce subwoofer e, e cel mai mic pe care l-am gasit (250 RON) si statie (300 RON).Maine probabil revin si cu poze.Deci, nu e musai sa schimbi headunitul ca sa scoti ceva bun din sunetul stock al unui BMW.

 

THx lui Gabi 323i, se pricepe si 90% el a lucrat la partea cu basul. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma, am schimbat subwooferul cel mic.. era intr-o incinta mica Q-Logic un "sub" de 10". Se auzea bas.. dar slab. BMW-ul e prea etansat, izolat fonic sa simti basul cu un sub mic. Am pus asa ceva.. : http://www.seleniu.ro/detalii.php?tabel=1&id=350 si acum.. chiar imi place.. Atentie.. la maxim, ti se zdruncina creierii in masina.. dar afara.. nu auzi absolut nimic...kulmea.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.