Jump to content

recirculare aer la E28


iulian518i

Recommended Posts

A incercat cineva sa faca un sistem pentru recircularea aerului din habitaclu la caroserie E28? Sau chiar la E34, ca are acelasi deficit... Eu m-am gandit la un sistem, dar implica un alt ventilator pozitionat in compartimentul motor...:blink:

50792[/snapback]

 

 

In momentul cand aerul se recircula,nu mai exista nici o legatura cu cel de afara(inclusiv compartiment motor).Ce vrei sa faci cu ventilatorul din compartimentul motor? :)

Link to comment
Share on other sites

In momentul cand aerul se recircula,nu mai exista nici o legatura cu cel de afara(inclusiv compartiment motor).Ce vrei sa faci cu ventilatorul din compartimentul motor? :)

50839[/snapback]

Ventilatorul din comartimentul motor este pentru a extrage aerul din habitaclu printr-o gaura data in peretele dintre motor-habitaclu si reintroducerea lui deasupra caloriferului. Acolo am gasit o pozitie "comfortabila" pentru acel ventilator.

A doua solutie ar fi fost sa creez o fanta in spatiul unde se afla motorasul de la stergator si cel de la ventilatie si cu niste "usite" (exact ca in sistemul clasic de la alte masini care utilizeaza acelasi ventilator pentru ambele facilitati - recirculare si admisie aer fortat) care sa dirijeze ce aer sa fie absorbit de ventilator - cel de afara, de la grilele originale de pe capota, sau cel de la fanta de recirculare....:)

:blink: care o fi solutia cea mai viabila? un ventilator suplimentar eu am...de aceea am avansat mai intai solutia cu ventilatorul suplimentar....

Link to comment
Share on other sites

A doua solutie ar fi fost sa creez o fanta in spatiul unde se afla motorasul de la stergator si cel de la ventilatie si cu niste "usite" (exact ca in sistemul clasic de la alte masini care utilizeaza acelasi ventilator pentru ambele facilitati - recirculare si admisie aer fortat) care sa dirijeze ce aer sa fie absorbit de ventilator - cel de afara, de la grilele originale de pe capota, sau cel de la fanta de recirculare....:)

51158[/snapback]

 

 

Asta mi se pare o solutie mai buna.Nu stiu daca exista e28 cu recirculare.Daca exista, ai gasi "usitele" de la o masina care are recirculare si gata.Ai recirculare originala BMW :)

 

Stiu ca este usor de spus si greu de realizat,dar observ ca iti doresti mult :blink:

Link to comment
Share on other sites

Asta mi se pare o solutie mai buna.Nu stiu daca exista e28 cu recirculare.Daca exista, ai gasi "usitele" de la o masina care are recirculare si gata.Ai recirculare originala BMW :)

 

Stiu ca este usor de spus si greu de realizat,dar observ ca iti doresti mult :blink:

51483[/snapback]

Pentru varianta a doua, fara ventilator separat, usitele se pot face, mai ales ca forma compartimentului unde este dispus ventilatorul este mai speciala(e un patrulater mai ciudat-pentru a face peretele izolator care impiedica admisia aerului din exterior).

Imi doresc acest lucru (sa fac recircularea aerului) deoarece (cu riscul de a cadea in dizgratia unora, trebuie sa marturisesc :) ) am instalatie de GPL si o parte din apa calda care venea initial spre calorifer e deviata acum spre mixerul de la GPL. Si, deci, mai putina caldura iarna in habitaclu...

Si ceea ce mi se pare deranjant, daca afara sunt -10grade, cat de mult poate sa reincalzeasca caloriferul pentru un comfort decent? Asa, cu recirculare, aerul din habitaclu are deja o temperatura "decenta" si este trecut pentru a doua oara prin calorifer....ehe sa te tii caldura ca e ca la tropice...cred :)

Oricum as lua-o, nu e deloc o treaba usoara :)

Si daca tot ma apuc de o treaba la "climatizare", as vrea sa-mi duc o conducta de aer cald/rece (depinde de anotimp :) ) si la pasagerii din spate...ca eu mor de cald in fata si ei de frig in spate... :) Bine, asta e alt proiect al meu pus pe hartie care cine stie cand va fi executat.

Link to comment
Share on other sites

Revin la intrebarea pusa in inceputul acestei discutii - a incercat cineva sa modifice instalatia de 'climatizare' si sa-i faca recircularea aerului? Daca nu...mi-ar face o reala placere sa stiu ca sunt singurul nebun care se apuca sa modifice un proiect initial al unei masini de la BMW...si nu ma refer la tuning, pt ca asta e modificare de proiect nu tuning...oare trebuie sa ma duc la BMW sa-mi brevetez proiectul? Oricum nu cred ca mai sunt interesati, pt ca E28 a apus pentru ei... :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Topicul a ramas suspendat..pt ca E28-ul la care urmau sa se aplice modificarile e scos la vanzare pe un alt topic de-al meu...daca nimeni nu a facut modificari de aceasta natura la E28 sau la celelalte modele fara recirculare...inseamna oare ca sunt singurul care m-am gandit la confortul meu? Adica sunt singurul care s-a gandit ca iarna ar putea sa aiba deja aerul preincalzit si sa nu mai tureze electromotorul de la ventilatie?

Desi, fie vorba intre noi...la E28 aveam o supercaldura.... :blink: chiar si cu aerul la 0grade de afara...sub -10 grade incepea sa se simta ca baga aer ca la dacie....cald....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.