Jump to content

suspendare permis de conducere


adrianrus

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca are poza/film nu mai conteaza. Degeaba te zbati.

Daca a completat la rubrica de obiectii ceva, atunci PV nu este nul. Si daca nu are martor este obligat sa consemneze de ce nu a avut martor si conditiile in care s-a intocmit PV. Pentru ca nu ai semnat de luare la cunostinta probabil ca el poate face un nou PV cu ce crede el ca trebuie sa nu castigi in veci. Plus, ca daca are poza/film cu tine in mers ... => bani si vreme stricata degeaba.

 

Pe viitor, semneaza ORICE proces verbal, ca ai luat la cunostinta. La rubrica de obiectii scrie TU cu mana ta de ce nu esti de acord. Altfel nu o sa poti dovedi dpdv legal nimic in instanta. Se poate aranja orice, si din partea lor, nu numai din partea ta. De asta poti fi sigur.

 

Spor si tine-ne la curent cu povestea.

 

LE: daca ti-a retinut pe loc permisul, inclin sa cred ca are film cu tine ... Vezi in instanta ...

Edited by radu_vasile59
Link to comment
Share on other sites

Spor si tine-ne la curent cu povestea.

 

 

Maine este o luna de cand s-a intamplat povestea.

Nu pot face nimic, nu mi-au trimis procesul verbal acasa. Nu pot cere reducerea la o luna pentru ca nu am procesul verbal. Fara el nu am ce face.

Am vb azi cu avocatu, ne intalnim maine si depun plangerea.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu ti-au adus la cunostinta pv in termen de o luna, nu mai platesti amenda. Pentru asta va trebui sa faci contestatie la executare dupa ce iti trimit de la primarie instiintarea de plata. Asta inseamna inca un proces. Permisul ramine tot suspendat. Eu zic sa o lasi balta si sa mergi pe jos sau in dreapta inca doua luni. O luna o pierzi numai cu plimbari la judecatorie si cu adrese pe la politie. Sau, daca ti-a garantat avocatul ca te poate ajuta sa scoti permisul, mergi mai departe...
Link to comment
Share on other sites

Saptamana asta ma duc sa-mi dau examenul 13 din 15. Daca il iau mai stau doua saptamani fara permis. Se poate da si cu dovada.

Nu inteleg cum e cu PV-ul ala. E trecut de o luna si nu mi l-au trimis. Mai e valabil sau nu?

Edited by w4u
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Doar in instanta iti dovedesc asta cu proba video sau poza!

 

Merita? Daca te simti cu musca pe caciula eu zic ca nu!

 

Nici macar poza , trebuie proba video obligatoriu .

 

Unii marlani mai fac instant-uri si nu au voie , care pe poza nu se vad , dar in film se vede cum e viteza ..... 0 - 110 - 100......dar in poza poate sa iti dea doar imaginea cu masina ta si 110.

 

N-a fost groaznic luna aceasta.

Ieri mi-am luat examenu' (cu 14 puncte) si la 1 iunie o sa am permis.

Ideea e ca nimeni nu stie unde e permisul meu, la Cluj sau la Zalau.

Alte drumuri, alte batai de cap pentru niste dezorganizati! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Bravo. Probabil ca ai invatat ceva din toata povestea.

Ai fost la seful spr din judetul in care ti-au luat permisul cu cerere si cu dovada ca ai luat testarea? Daca da si seful politiei rutiere de acolo ti-a aprobat cererea, permisul tau se afla in judetul in care domiciliezi. La politie, bineinteles.

Link to comment
Share on other sites

Bravo. Probabil ca ai invatat ceva din toata povestea.

Ai fost la seful spr din judetul in care ti-au luat permisul cu cerere si cu dovada ca ai luat testarea? Daca da si seful politiei rutiere de acolo ti-a aprobat cererea, permisul tau se afla in judetul in care domiciliezi. La politie, bineinteles.

 

N-am fost inca. Am o luna de suspendare abia la 1 iunie, dar banuiesc ca ar trebui sa ma duc mai repede la dansul ca sa-i dau dosarul, apoi sa vin in Cj la 1 iunie ca sa mi-l ridic. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Fals barry, m-au oprit cica cu 62 km/h in localitate, si ca amenda si puncte si le-am zis ca eu vreau sa vad ca am avt 63 km/h si m-am dus la masina si a dat inapoi... si mi-a aratat si nu am mai avut ce comenta.. daca nu au vrut sa arate inseamna ca ceva nu a fost in regula cu radarul

Da, asa e legal si asa sunt si normele lor de aplicare... am vazut asta la un tovaras militian care mi-e prieten... :twoup:

 

Trebuie sa iti arate ca radarul inregistreaza chiar si cu cateva minute inainte de a te prinde pe tine in cadru.

Daca nu imi arata pe radar ca m-au prins cu viteza respectiva .. nu le dau nimic... nici un act.

Link to comment
Share on other sites

Fals barry, m-au oprit cica cu 62 km/h in localitate, si ca amenda si puncte si le-am zis ca eu vreau sa vad ca am avt 63 km/h si m-am dus la masina si a dat inapoi... si mi-a aratat si nu am mai avut ce comenta.. daca nu au vrut sa arate inseamna ca ceva nu a fost in regula cu radarul

Da, asa e legal si asa sunt si normele lor de aplicare... am vazut asta la un tovaras militian care mi-e prieten... :twoup:

 

Trebuie sa iti arate ca radarul inregistreaza chiar si cu cateva minute inainte de a te prinde pe tine in cadru.

Daca nu imi arata pe radar ca m-au prins cu viteza respectiva .. nu le dau nimic... nici un act.

 

Da, eu am fost prost ca i-am aratat actele...

Link to comment
Share on other sites

Fals barry, m-au oprit cica cu 62 km/h in localitate, si ca amenda si puncte si le-am zis ca eu vreau sa vad ca am avt 63 km/h si m-am dus la masina si a dat inapoi... si mi-a aratat si nu am mai avut ce comenta.. daca nu au vrut sa arate inseamna ca ceva nu a fost in regula cu radarul

Da, asa e legal si asa sunt si normele lor de aplicare... am vazut asta la un tovaras militian care mi-e prieten... :twoup:

 

Trebuie sa iti arate ca radarul inregistreaza chiar si cu cateva minute inainte de a te prinde pe tine in cadru.

Daca nu imi arata pe radar ca m-au prins cu viteza respectiva .. nu le dau nimic... nici un act.

da, si pe mine m-au oprit pe A2 cu 124km/h in zona cu limitare 80 (acum ~2 ani) si mi-au derulat si am vazut, nu au comentat nimic, au fost ft politicosi (auch... mai aveam 6km/h si imi zburau si pemrisul :twoup: )

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Am dat un telefon la Zalau astazi. O doamna agitata mi-a inchis telefonul pentru ca i-am zis ca n-am primit procesul verbal acasa si ea sustinea ca l-au trimis.

Am dat din nou un telefon, au cautat, mi-au spus ca pv-ul e acolo.

Marti ma duc acolo, iau pv-ul, platesc amenda, completez dosarul si fac cererea de reducere a perioadei.

 

Stie cineva daca cererea e una tip?

Edited by w4u
Link to comment
Share on other sites

Am dat un telefon la Zalau astazi. O doamna agitata mi-a inchis telefonul pentru ca i-am zis ca n-am primit procesul verbal acasa si ea sustinea ca l-au trimis.

Am dat din nou un telefon, au cautat, mi-au spus ca pv-ul e acolo.

Marti ma duc acolo, iau pv-ul, platesc amenda, completez dosarul si fac cererea de reducere a perioadei.

 

Stie cineva daca cererea e una tip?

 

 

Daca ei nu pot face dovada ca ti-au trimis pv in mai putin de o luna, nu mai platesti amenda (vei art.14 din O.G. 2/2001). Verifica, daca poti, data la care ti-au expediat pv. Daca nu depaseste o luna de la data incheierii pv, ia actul si du-te si plateste amenda. Daca depaseste o luna, sau daca nu au trimis deloc, sanatate. Nu plati nimic, asteapta sa-ti trimita de la primarie instiintare de plata si vei contesta in instanta actul respectiv. La cit esti de ambitios, sigur cistigi.

P.S. Cum te-au primit la testare fara dovada achitarii amenzii?

Link to comment
Share on other sites

Am dat un telefon la Zalau astazi. O doamna agitata mi-a inchis telefonul pentru ca i-am zis ca n-am primit procesul verbal acasa si ea sustinea ca l-au trimis.

Am dat din nou un telefon, au cautat, mi-au spus ca pv-ul e acolo.

Marti ma duc acolo, iau pv-ul, platesc amenda, completez dosarul si fac cererea de reducere a perioadei.

 

Stie cineva daca cererea e una tip?

 

 

Daca ei nu pot face dovada ca ti-au trimis pv in mai putin de o luna, nu mai platesti amenda (vei art.14 din O.G. 2/2001). Verifica, daca poti, data la care ti-au expediat pv. Daca nu depaseste o luna de la data incheierii pv, ia actul si du-te si plateste amenda. Daca depaseste o luna, sau daca nu au trimis deloc, sanatate. Nu plati nimic, asteapta sa-ti trimita de la primarie instiintare de plata si vei contesta in instanta actul respectiv. La cit esti de ambitios, sigur cistigi.

P.S. Cum te-au primit la testare fara dovada achitarii amenzii?

 

Testarea se face pe baza dovezii de 15 zile, nu pe baza procesului.

Eu daca nu platesc amenda nu pot completa dosarul prin care sa-mi cer reducerea perioadei.

De-aia tin cu dintii sa am procesul verbal, platesc nu ma sustrag dar sa nu ma amane atat. La 1 iunie e exact o luna si e ziua in care conform legislatiei rutiere ar trebui sa mi se returneze permisul, deoarece a trecut o luna de suspendare si mi-am promovat testul.

Am vb telefonic la Zalau si mi-au spus ca procesul este acolo, ca l-au trimis dar eu nu l-am ridicat.

O sa ma duc dupa el acolo ca altfel nu mi-l trimit degraba si stau fara permis, ceea ce nu e corect.

Dar oare cererea de reducere o fac aici sau in Zalau? Din cate am inteles o fac aici, in Cluj, pentru ca permisul s-a trimis in judetul din care face parte posesorul acestuia. Sper sa nu iau teapa sa ma trimita din Cluj in Zalau si invers.

 

PS: Nu va inchipuiti ce tarani sunt cei de la Zalau, din politie.

Link to comment
Share on other sites

Povestea s-a terminat in felul urmator:

Am fost la Zalau, mi-am luat cu greu procesul verbal, am platit amenda (225RON, adica jumatate) am depus dosarul si cererea.

Dupa doua zile mi-am ridicat permisul de la Cluj.

 

Atat pot sa spun: Aveti grija cu politia din Zalau, sunt oameni prosti.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

O sa va povestesc si ce inseamna Politia Rutiera. Acum o luna, un echipaj de politia m-a oprit din mers, intr-o comuna din TR, si mi-a suspendat permisul pentru o viteza relativa( primul agent mi-a spus ca aveam 108 Km/h, al doilea - 111 km/h, iar in procesul verbal scrie 110 Km/h). Bineinteles ca i-am dat in judecata si dupa 3 zile mi-am recuperat permisul...pana la terminarea procesului. Ei bine, ieri s-a desfasurat procesul, iar dosarul politiei nu cuprindea nimic. Decat o copie dupa procesul verbal. Atat. Nicio poza, nimic care sa dovedeasca ca eu am fost vinovat. Judecatoarea mi-a dat verdict favorabil.

 

Eu ii sfatuiesc pe toti care trec prin astfel de situatii sa dea in judecata politia, pentru ca, parerea mea, sansele de castig sunt imense.

Link to comment
Share on other sites

O sa va povestesc si ce inseamna Politia Rutiera. Acum o luna, un echipaj de politia m-a oprit din mers, intr-o comuna din TR, si mi-a suspendat permisul pentru o viteza relativa( primul agent mi-a spus ca aveam 108 Km/h, al doilea - 111 km/h, iar in procesul verbal scrie 110 Km/h). Bineinteles ca i-am dat in judecata si dupa 3 zile mi-am recuperat permisul...pana la terminarea procesului. Ei bine, ieri s-a desfasurat procesul, iar dosarul politiei nu cuprindea nimic. Decat o copie dupa procesul verbal. Atat. Nicio poza, nimic care sa dovedeasca ca eu am fost vinovat. Judecatoarea mi-a dat verdict favorabil.

 

Eu ii sfatuiesc pe toti care trec prin astfel de situatii sa dea in judecata politia, pentru ca, parerea mea, sansele de castig sunt imense.

 

 

Foarte tare! Felicitari!

 

Eu nu am fost la fel de norocos!

Link to comment
Share on other sites

O sa va povestesc si ce inseamna Politia Rutiera. Acum o luna, un echipaj de politia m-a oprit din mers, intr-o comuna din TR, si mi-a suspendat permisul pentru o viteza relativa( primul agent mi-a spus ca aveam 108 Km/h, al doilea - 111 km/h, iar in procesul verbal scrie 110 Km/h). Bineinteles ca i-am dat in judecata si dupa 3 zile mi-am recuperat permisul...pana la terminarea procesului. Ei bine, ieri s-a desfasurat procesul, iar dosarul politiei nu cuprindea nimic. Decat o copie dupa procesul verbal. Atat. Nicio poza, nimic care sa dovedeasca ca eu am fost vinovat. Judecatoarea mi-a dat verdict favorabil.

 

Eu ii sfatuiesc pe toti care trec prin astfel de situatii sa dea in judecata politia, pentru ca, parerea mea, sansele de castig sunt imense.

 

Foarte tare! Felicitari!

 

Eu nu am fost la fel de norocos!

nu ai avut un avocat destul de bun

Edited by Rares
Link to comment
Share on other sites

O sa va povestesc si ce inseamna Politia Rutiera. Acum o luna, un echipaj de politia m-a oprit din mers, intr-o comuna din TR, si mi-a suspendat permisul pentru o viteza relativa( primul agent mi-a spus ca aveam 108 Km/h, al doilea - 111 km/h, iar in procesul verbal scrie 110 Km/h). Bineinteles ca i-am dat in judecata si dupa 3 zile mi-am recuperat permisul...pana la terminarea procesului. Ei bine, ieri s-a desfasurat procesul, iar dosarul politiei nu cuprindea nimic. Decat o copie dupa procesul verbal. Atat. Nicio poza, nimic care sa dovedeasca ca eu am fost vinovat. Judecatoarea mi-a dat verdict favorabil.

 

Eu ii sfatuiesc pe toti care trec prin astfel de situatii sa dea in judecata politia, pentru ca, parerea mea, sansele de castig sunt imense.

 

Pe mine m-a luat in Romanesti in Prahova acum 1 saptamana cu 100 si mi-a dat 3 puncte. Urmeaza sa trimit contestatia in ziua 15. Poate ratacesc filmul si poza. Sau poate nici n-au asa ceva. Daca e timp disponibil, obligatoriu contestatie. Sa se inece cu ele.

 

Daca ar face toti contestatii, ar fi o situatie ca si la o banca, la care dau toti buzna odata sa-si retraga banii. Ar da faliment. Asa ca si eu sfatuiesc la contestatie.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

si eu sunt in proces cu politia rutiera. nu demult mi-au saltat si mie permisul. recunosc ... am gresit ... 107 in localitate. dar ce nu mi-a placut a fost ca eram cu masina in zona industriala a orasului cand nu mai era nimeni pe la serviciu, intr-un cuvant pustiu. eram pe acolo tocmai ca sa evit aglomeratia din oras pentru ca ma grabeam. in oras dezastru ... aglomeratie (ca de obicei) si tot felul de indisciplinati. politia nicaieri. ma deranjeaza ca stau doar la panda ... nu isi fac simtita prezenta in trafic acolo unde chiar e nevoie. sunt ferm convins ca o sa pierd procesul. am vazut inregistrarea, eram singur pe drum, aparatul inregistra dinainte ... ce mai ... poate singura scapare va fi ca nu au fost pe aceeasi banda de mers cu mine si m-au luat dintr-o parcare. voi vedea ... daca nu as fi avut nevoie de masina in perioada asta poate ca nici nu mai contestam ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.