Jump to content

Pierdere combustibil E90


Recommended Posts

si la mine curge. am fost la bavaria baneasa si mi-au spus ca e de la furtunul de supraplin. l-am comandat, mi l-au adus, insa din cauza unor discutii mai aprinse cu receptionerul de la mecanica nu l-am mai montat la ei. m-am dus intins la filaret si acolo surpriza..."asa face toate", deci si prin urmare au refuzat sa mi-l schimbe. acum dandu-mi cu presupusul, nu cred ca este normal ca la un bmw sa curga atata motorina si la dacia nu. ramane sa ma duc la un alt service dispus sa mi-l schimbe pe cheltuiala mea si va spun dupa aia daca mai curge...
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
La un service prin berceni. Daca vrei iti explic cum sa ajungi.

 

Este greu de schimbat acea piesa? ce trebuie demontat pentru a inlocui piesa defecta?

Intreb pentru ca nu sunt din Bucuresti si nu as face drumul decat pentru atat <_<

 

Este destul de greu. Trebuie lasat rezervorul 20-30cm. Parerea mea este ca o poti face in orice service care are elevator, nu trebuie sa ajungi neaparat in Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...
Astazi dupa un plin am observat ca si la mine pierde motorina in dreptul usii din spate si se prelinge putin pe aparatoare :lol: .

Cat costa piesa nr 16 (presupun ca este un furtun) si cat timp ia inlocuirea sa ?

vãd cã e 28euro pe bmwfans, deci cred cã ajunge pe la 160-170 ron la noi. Se pare cã ºi la mine e problemã, curge când e prea plin.O sã-l schimb ºi eu. Am observat târziu pentru cã eu nu-i prea fac plinul :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

IulianC ai rezolvat problema cu scurgerea la rezervor plin ? Care piesa era ? :)

Eu acum vreau sa comand furtunul (piesa 16) si vreau sa ma asigur ca aia e problema pentru ca vad ca e greu de demontat si in plus trebuie sa fiu pregatit cu piesa potrivita :).

Link to comment
Share on other sites

Nu am schimbat furtunul ala, stau cu el in garaj de ceva timp. L-am comandat de la Groza Dan.

Am zis ca atunci cand ma duc cu masina sa-i schimb volanta si ambreiajul am sa fac si operatiunea asta.

Oricum eu nu prea fac plinul, nu am prea mult de suferit :)

Dar vad ca toata lumea zice ca furtunul ala e buba, cred ca a fost un defect de fabricatie sau ceva...

Eu nu stiu ce sa-ti zic, daca l-as fi schimbat ti-as fi putut da un sfat. Eu te-as sfatui sa faci plinul si sa urci masina pe elevator sa vezi pe unde curge...

Link to comment
Share on other sites

Mi-ai dat o idee buna cu ridicatul pe elevator (sa vad daca o pot pune in practica). Asa am zis si eu ca e o problema comuna si cand m-am dus sa-l intreb pe mecanic a zis ca mai poate fi si o alta conducta - lui ii convine sa ia manopera de 2 ori (o data desface sa vada problema si apoi a doua oara cand am piesa), mie nu.
Link to comment
Share on other sites

...cand ai fac plinu mai curge pe dedesupt...domnii de la banat car au zis ca e ceva normal.....

 

Asta este o ineptie.Mare de tot.

Nu e o ineptie.Are un furtun pe unde arunca motorina in plus....chestia se intampla si mai des cand e cald afara....

Link to comment
Share on other sites

...cand ai fac plinu mai curge pe dedesupt...domnii de la banat car au zis ca e ceva normal.....

 

Asta este o ineptie.Mare de tot.

Nu e o ineptie.Are un furtun pe unde arunca motorina in plus....chestia se intampla si mai des cand e cald afara....

Mie imi curgea si cand bagam masina iarna in garaj. Erau maxim 10-15grade.

Dar nu mi se pare normal. De ce curge numai la E90?

Link to comment
Share on other sites

Nu e o ineptie.Are un furtun pe unde arunca motorina in plus....chestia se intampla si mai des cand e cald afara....

Deci ce sa inteleg pana la urma ?! :) Ca sa stau linistit ca, curge 1-2 L de motorina si se murdareste pe acolo (pe dedesupt) si face si o balta. La mine curge si iarna si vara indiferent de temperaturile de afara si este enervant ca trebuie sa ma gandesc la pompa cati litri sa bag "sa nu dea pe afara" - nu consider ca e ceva normal.

Link to comment
Share on other sites

Am patit un lucru similar cu un Opel Zafira inchiriat - dupa ce-am facut plinul ochi, m-am trezit ca sub masina curgea (dar CURGEA tata, ziceai ca s-a spart rezervorul) motorina. E normal sa aiba o protectie de supraplin.
Link to comment
Share on other sites

Da, stiu, dar am mai patit o data cu asa cu o masina inchiriata si apoi li s-a parut alora ca nu e acul "la maxim" si m-au pus sa platesc dif. de combustibil (m-am trezit cu factura de 30E pt motorina), asa ca le-am umplut-o bine acum :) Edited by EQUANT
Link to comment
Share on other sites

Am gasit ceva interesant in legatura cu furtunul acela de plastic pe care l-au schimbat unii colegi, cred ca am sa-l schimb si eu ca nu pare greu.

Ideea e ca sa se demonteze protectia de la roata din dreapta spate (mocheta) si sunt vizibile cele 2 furtune de la rezervor. Unul de alimentare iar celalalt de supraplin (sau aerisire, nu stiu exact pentru ce e, dar se presupune ca el este buba).

http://img194.imageshack.us/img194/1073/68236861.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/6882/42809708.jpg

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.