Jump to content

Am Gasit O Placuta Inmatriculare


XMihai

Recommended Posts

mai bine te faci ca o pierzi si tu decat sa stai la poli 3-4 ore / declaratii/ acuzatii (de unde stiu eu domne ca nu ai furat-o s.a.m.d.)

 

 

asa am patit cu un card bcr gasit pe calea victoriei... cand sa-l depun (era sambata) mai sa cheme politia

inainte de a pierde numarul, la randul tau, sterge-ti amprentele de pe el

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
am o pereche de nr. rosii pe care politia nu le-a vrut inapoi, mi-au zis sa le arunc...

ce altceva s-ar putea face cu ele?

 

 

pai daca au zis sa le arunci ...de ce vii si ne intrebi pe noi ..! dar sincer !..daca nenea pulitaiu a zis arunca-le la gunoi ...ce sa zicem noi ..DA Arunca-le la gunoi ?

 

DA arunca-le la gunoi , poti sa le arunci ..e recomandabil sa le TAi si sa le arunci ....Sau poti sa le folosesti la orice alta activitate creativa ce necesita 2 placute de inmatriculare !

Link to comment
Share on other sites

am o pereche de nr. rosii pe care politia nu le-a vrut inapoi, mi-au zis sa le arunc...

ce altceva s-ar putea face cu ele?

 

 

pai daca au zis sa le arunci ...de ce vii si ne intrebi pe noi ..! dar sincer !..daca nenea pulitaiu a zis arunca-le la gunoi ...ce sa zicem noi ..DA Arunca-le la gunoi ?

 

DA arunca-le la gunoi , poti sa le arunci ..e recomandabil sa le TAi si sa le arunci ....Sau poti sa le folosesti la orice alta activitate creativa ce necesita 2 placute de inmatriculare !

 

 

intr-adevar prea pertinent raspunsul tau pt o singura persoana :twoup: sau pluralul indica vreun mandat pe care ti l-am dat noi, forumistii, sa-ti incerci puterile intr-ale ironiei? ce-ai, myxage, de-mi urmaresti posturile cu replay-uri de contra si te iei de mine la fiecare pas?

acum un an numerele rosii se primeau inpoi la politie... acum nu le mai vor, poate le vrea careva pt colectie, mai stii, poate are careva vreo idee interesanta?

Link to comment
Share on other sites

pai acum numerele rosii mai sunt folosite doar la masini noi si la masini nou aduse in tara... probabil are legatura cu chestia asta...

nu stiu, pune-ti-le pe perete cum fac unii 'motorheads'... daca nu te lasa inima sa le arunci.

Link to comment
Share on other sites

nu mai prezinta importanta, la inmatriculari nu ti-l mai ia inapoi pt ca e nr.provizoriu si nu e bun decat ca metal...

poti sa faci ce vrei cu el, iti recomand sa nu il pastrezi ci totusi sa il dai primului agent de politie rutiera pe care il intalnesti pe strada. el stie sigur ce are de facut cu acel nr!

Link to comment
Share on other sites

Intrebare din partea cealalta a baricadei: ce se intampla daca pierzi o placuta de inmatriculare ? Trebuie declarat incidentul la cea mai apropiata sectie de politie dupa care... depui cerere pentru emiterea unui set nou de placute sau ... ? Amenda, dovada, ceva ? Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

Intrebare din partea cealalta a baricadei: ce se intampla daca pierzi o placuta de inmatriculare ? Trebuie declarat incidentul la cea mai apropiata sectie de politie dupa care... depui cerere pentru emiterea unui set nou de placute sau ... ? Amenda, dovada, ceva ?

si eu as vrea sa stiu care-i procedura... la coada la placute+talon saptamana trecuta era unul care tinea un speech zicand ca la noi e mai bine decat la italieni unde in caz de pierdere, trebuie sa ceri alte numere (reinmatriculare)

Link to comment
Share on other sites

Intrebare din partea cealalta a baricadei: ce se intampla daca pierzi o placuta de inmatriculare ? Trebuie declarat incidentul la cea mai apropiata sectie de politie dupa care... depui cerere pentru emiterea unui set nou de placute sau ... ? Amenda, dovada, ceva ?

si eu as vrea sa stiu care-i procedura... la coada la placute+talon saptamana trecuta era unul care tinea un speech zicand ca la noi e mai bine decat la italieni unde in caz de pierdere, trebuie sa ceri alte numere (reinmatriculare)

exact!

la noi este un paradox: pierzi/ti se fura o placuta, ea intra automat in urmarire generala, dupa care ti se elibereaza o alta placuta cu acelasi numar!

ce se intampla atunci cand un politist de la rutiera circula pe strada in urma unei masini cu nr. tau de inmatriculare, o verifica inainte de a va opri si ii rezulta "STOP-nr de inmatriculare furat/pierdut"... pana aici nimic grav, pentru ca probabil ca va va opri pe dreapta si 95% se va rezolva problema fara complicatii!

dar daca cel de la volan se indreapta cu viteza spre un spital, spre o petrecere, sau orice altceva si nu observa ce se petrece cu fraierii din Loganul din spatele sau, se poate ajunge foarte usor la incidente/evenimente urate...

de exemplu, intr-o dimineata, devreme (05 AM), un Logan neinscriptionat, cu radar fix inregistreaza un Jaguar S-Type cu viteza excesiva pe un drum national, intr-o localitate oarecare... gaborii se angajeaza in urmarirea Jaguarului, condus de un om de afaceri, care considera ca este urmarit de niste potentiali atacatori. omul o calca la greu, militienii la fel, doar ca o masina are ABS, cealalta nu... intrebare: care masina credeti ca a derapat si s-a rasturnat ? logic, Jaguarul ! vinovati: militienii! caz real !

@Bobo si @Lola:

daca se pierde o placuta cu un nr. de inmatriculare, o declarati piedruta la Sectia de politie unde domiciliati, vi se elibereaza o dovada, apoi va deplasati la sediul Serviciului Inmatriculari, cu talonul, dovada si CI in original, platiti contravaloarea unei noi placute (la pret de nr.preferential, cred!), si in cateva zile vi se elibereaza alta...

daca o declarati furata, e cu totul alt balamuc, intra in scena cei de la Furturi Auto, urmariri generale, etc... ideea e ca toto la inmatriculari veti ajunge, cu aceleasi formalitati de indeplinit, doar ca placuta furata vi se elibereaza cam cu intarziere (sunt necesare niste hartii in plus).

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca nu trebuie sa depui placuta ramasa si iti elibereaza un nou set ?

doar daca tu vrei sa iti elibereze un alt set complet (poate placuta ramasa e alterata, lovita, decolorata, zgariata), pentru care, de altfel, platesti...

ti se mai elibereaza obligatoriu setul complet daca placutele erau din lotul vechi de placute cu RO+drapel (iti cere sa ii arati placuta ramasa).

daca e din lotul nou RO+UE, nu-ti cere sa o predai si pe cealalta...

Link to comment
Share on other sites

eu am facut recent o singura placuta. direct la rutiera formular cu declaratie pe proprie raspundere ca ai pierdut o placa si nu stii imprejurarile(exista tipizat). copii documente, platesti taxa pentru o placa normala (nu preferentiala pentru ca ai deja combinatia si este doar serviciu de inlocuire). revii a doua zi sa iei placa
Link to comment
Share on other sites

eu am facut recent o singura placuta... direct la rutiera formular cu declaratie pe proprie raspundere ca ai pierdut o placa si nu stii imprejurarile(exista tipizat). copii documente, platesti taxa pentru o placa normala (nu preferentiala pentru ca ai deja combinatia si este doar serviciu de inlocuire). revii a doua zi sa iei placa

probabil ca te-ai referit la inmatriculari... politia rutiera nu are nicio atributie pe linie de inmatriculari/confectii placi cu numere inmatriculare.

e bine ca nu o platesti la pret de nr.preferential, erau bani dati aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut de ales intre a preda placutele si a le pastra (ma refer la cele rosii). Daca le inapoiam mi se returna contravaloarea placutelor, trei sute si ceva de mii de lei. Oricum.. daca te duci cu o asa pretentie de ati returna banii cred ca te iau aia de la ghiseu la injurat. Eu m-am dus cu ele sa le predau, nu neaparat sa-mi recuperez suma platita dar pur si simplu nu aveam ce face cu ele. Ajung la ghiseu, imi ridic placutele mele si cand vreau sa la inapoiez pe cele rosii ma ia aia de la ghiseu ca sunt murdare si nu mi le primeste. Ii explic frumos doamnei ca am venit cu masina pana acolo iar afara ploua torential si nu prea aveam cum sa aduc acele placute lacrima de curate. Tipa mi-a propus foarte linistita sa le iau si sa le spal apoi sa i le aduc, moment in care i-am recomandat sa-si puna o chiuveta in dreptul ghiseului pentru astfel de cazuri si sa ia placutele alea sa se spele cu ele pe cap ca eu nu am nevoie de ele si nici de banii de pe ele. I le-am lasat in brate si am plecat... Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.