Jump to content

Conversie Cu Motor M3


Gyxu

Recommended Posts

Am gasit un articol pe net despre schimbul motorului la un E46 cu motor de M3 :twoup:

Bmw-ul din articol este un 323i Limuzina.

Ma gandeam sa fac si eu schimbu la vara in germania in service Bmw :twoup: De la un 320D la M3 e dif pan la cer :D

 

 

Link :

 

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=176943

Edited by Gyxu
Link to comment
Share on other sites

Un ///M nu inseamna doar un motor foarte performant.

 

Daca vrei sa faci o treaba profesionista, trebuie sa schimbi in afara de motor si cutia, diferentialul, suspensia, sistemul de franare, etc.

 

Este mai scump decat daca vinzi 320d-ul si cumperi un M3, in concluzie nu merita.

Link to comment
Share on other sites

Eu te incurajezi sa schimbi motorul cu tot ce include asta... cutie diferential tot...

Si eu vreau sa fac acelasi lucru pe pisica mea... Am mai schimbat un motor si nu mi-a parut asa mare filozofie... Si am schimbat tot pe ea ...Cutie motor diferential amortizoare frane... TOT.... Din un 318is am facut un 325 cu 800 de euro... Eu zic ca se merita....

Daca din 325 fac M cu 3000 de euro zic din nou ca se merita.... Macar prin prisma faptului ca am bagat banii in rate...

Bafta si tine-ne la curent.. Unii chiar sunt interesati...

 

 

oricum.... referittor la ce-a zis Ciupanezu....

Nu e mai profesionist sa schimbi si cutia si diferentialul.... E OBLIGATORIU !!!! Motorul ala rupe tot.... si ambreiaj si cutie... Asa ca iti trebuie o epava din care sa recuperezi tot...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

:twoup: Naiv pt ? urmareste tot articolul si o sa vezi ca dac vrei cva si cu bani realizezi :twoup:

Nu naiv. Fooooarte naiv. Am vazut "articolul" ala acum ceva vreme. Unu la mina, omul avea scule. Serioase. Si multe. Avea conexiuni. Avea acces la piese la preturi de dumping. Avea acces la cineva de la o reprezentanta BMW pt scheme/sfaturi/codare-computere/si-cine-stie-cite-si-mai-cite. De experienta nu mai zic nimic. Si in nici un caz nu l-a costat 3000 de euro, pe linga faptul ca eu cred ca epava de M3 o avea gratis (ca era a lui). Sa nu uit, nu iti face nimeni asa ceva la BMW (nici in Germania si cu atit mai putin in Romania), cum te apuci de orice chestie mai exotica, esti de capul tau. Aaaa... si a durat un an sau pe aproape. Imi pare rau sa iti spun, dar nu te vad facind asa ceva. Oricum, daca te apuci vrem poze! :D

Edited by test225
Link to comment
Share on other sites

Nu naiv. Fooooarte naiv. Am vazut "articolul" ala acum ceva vreme. Unu la mina, omul avea scule. Serioase. Si multe. Ave conexiuni. Avea acces la piese la preturi de dumping. Avea acces la cineva de la o reprezentanta BMW pt scheme/sfaturi/codare-computere/si-cine-stie-cite-si-mai-cite. De experienta nu mai zic nimic. Si in nici un caz nu l-a costat 3000 de euro, pe linga faptul ca eu cred ca epava de M3 o avea gratis (ca era a lui). Aaaa... si a durat un an sau pe aproape. Imi pare rau sa iti spun, dar nu te vad facind asa ceva. Oricum, daca te apuci vrem poze! :twoup:

 

 

 

Imi pare rau pt tine daca ai crezut ca mi-am schimbat singur motorul... sau ca Gyxu trebuie intai sa-si deschida service auto ca sa-si schimbe motorul... Pe mine manopera de schimbare de motor cu tot cu cutie si diferential m-a costat 200 de euro... Tu poate vorbesti din filme sau de pe net... eu vorbesc dintr-o experienta traita...

 

Pai ce ma intreseaza pe mine sau pe Gyxu ca ala avea scule si ca a durat un an ? Eu l-am schimbat in 2 zile in service...

Deci ce ai vrut sa ne comunici ?

 

 

P.S - probabil daca te duci la un mecanic care lucreaza cu manusi de box pe maini poate sa dureze un an... sau mai mult...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau pt tine daca ai crezut ca mi-am schimbat singur motorul... sau ca Gyxu trebuie intai sa-si deschida service auto ca sa-si schimbe motorul... Pe mine manopera de schimbare de motor cu tot cu cutie si diferential m-a costat 200 de euro... Tu poate vorbesti din filme sau de pe net... eu vorbesc dintr-o experienta traita...

 

Pai ce ma intreseaza pe mine sau pe Gyxu ca ala avea scule si ca a durat un an ? Eu l-am schimbat in 2 zile in service...

Deci ce ai vrut sa ne comunici ?

Pai stai putin, ca asa scria mai sus. Ca si el vrea sa isi schimbe motorul. Ce sa fi inteles? Si eu vorbeam de un transplant de un motor M pe o masina non-M. Cind face cineva asta cu 200 euro poate sa imi zica mie cutzu. Si daca nu sar costurile de 10,000 euro... la fel. Vezi si tu ce a facut ala si cite a schimbat. Tu crezi ca scapi fara toate alea? Hai, poate fara suspensia aia smechera, dar restul?!? Uite inca o data linkul direct.

 

P.S - probabil daca te duci la un mecanic care lucreaza cu manusi de box pe maini poate sa dureze un an... sau mai mult...

Eu nici nu ma gindeam sa iti faca altcineva lucrarea. Ma gindeam exact la ce s-s scris. Ca isi schimba singur motorul. Si am mai presupus ca are si un job (ca deh, nu credeam ca ii fac cadou parintii banii necesari pentru "experiment"). Deci in nici un caz doua zile. Si nici nu vad vre-un service care sa fie in stare de asa ceva in doua zile. Nici macar ala BMW (dar aia sigur nu vor sa o faca). Nu vorbim de 316 -> 318, sau inlocuire motor cu unul la fel, sa fim intelesi. Dar gata, am terminat cu subiectul asta. Va urez mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Poate ne spui si noua ce e diferit de la un motor M la motor de 1600 ... In afara de performante principiul de schimbare al motorul e acelasi... Am si spus ca am schimbat TOT pe ea... cu 200 de euro manopera... Deci pot sa-ti spun CUTZU...

CUTZU CUTZU

Cat despre " sa-si schimbe singurul motorul..." Logic ca nu il schimba o verisoara... Simplu fapt ca o duce in service si plateste pt lucrarea aia inseamna ca " isi schimba singurul motorul" ... Adica nu o cumpara cu motorul schimbat... DAr vad ca e greu sa ne intelegem... M-am dus... Adica m-am carat "pe mine ma " in alta parte singur pe picioarele mele

 

Si inca o chestie... La Bavaria ai dreptate... s-ar putea sa dureze un an... si sa le mai ramana si ceva piese in plus...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Poate ne spui si noua ce e diferit de la un motor M la motor de 1600 ... In afara de performante principiul de schimbare al motorul e acelasi... Am si spus ca am schimbat TOT pe ea... cu 200 de euro manopera... Deci pot sa-ti spun CUTZU...

CUTZU CUTZU

Cat despre " sa-si schimbe singurul motorul..." Logic ca nu il schimba o verisoara... Simplu fapt ca o duce in service si plateste pt lucrarea aia inseamna ca " isi schimba singurul motorul" ... Adica nu o cumpara cu motorul schimbat... DAr vad ca e greu sa ne intelegem... M-am dus... Adica m-am carat "pe mine ma " in alta parte singur pe picioarele mele

Vad ca nu te linistesti. Uite iti dau un exemplu. Iti mai trebuiesc niste senzori in plus pentru unitatea DSC, care e complet alta. Si care unitate DSC daca reusesti sa o cumperi doar partea electronica (adica repair kitul), scapi cu 400 de euro, altfel te costa 1600+. Bine, senzorii longitudinali etc. care pe non-M nu sint mai trebuie sa-i furi de la altcineva. Ia de citeste. Sau sa spun mars de aici? Hai ca acum chiar am terminat cu subiectul asta.

Link to comment
Share on other sites

De fapt ai dreptate... Nu-ti pune niciodata motor de M si nici sa nu-ti cumperi unul... Am auzit de la soacra-mea ca sunt proaste si consuma si mult...

 

Ce rost are.... Si la drumurile noastre... Nu se merita...

 

Unde mai pui ca poate te loveste in trafic vr-un bou cu Veyron-ul de ti-e mai mare mila de M3-ul tau... "Ra-rar-ai draq de magnati ca nu se mai satura..."

Vanatoare placuta. Te pup

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Din cate inteleg, omul are 320D si vrea sa puna motor de M3...e mult mai greu sa treci de la diesel la orice benzinar, de M nu mai vorbesc...eu am vrut sa pun pe compactul meu E46 320td motor de compact 325ti si mi s-a spus ca mai bine vand masina si caut altceva...si nu faceam asta la nea gigi, faceam la cineva a pus chiar motoare M pe caroserii non M...de la benzina la benzina se mai poate face ceva dar de la diesel la benzina e aproape imposibil.... Edited by Nony
Link to comment
Share on other sites

Din moment ce ii schimbi toate articulatii/stabilizatoare/diferential/directie/etriere, caroseriile sunt la fel....fiare. Dai mai multi bani pe toate enumerate decat daca o vinzi si mai pui ceva si iei direct ///m.

 

Exact acelasi lucru se face cand se supraalimenteaza o masina.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

:twoup:

 

Esti un dragutz........ si putin naiv! :twoup:

 

:D Naiv pt ? urmareste tot articolul si o sa vezi ca dac vrei cva si cu bani realizezi :D

 

Exact, ce are naivitatea cu banii ?

Cu bani, orice naiv isi poate realiza cele mai ciudate vise, totul este sa ai suma potrivita.

Link to comment
Share on other sites

daca ai bani faci orice ... dar totusi .. ce e asa special la un 320d de ar merita un motor de M ? :twoup:

 

de ce nu iei un urs sa ii pui motor de m .. asa ar fi ceva mai rar..

 

si totusi daca ti-ai luat 320d din prima totusi de ce vrei sa sari la M asa dintr-o data

 

de ce nu ti-ai luat de la bun inceput un.. sa zicem 325i?

Link to comment
Share on other sites

Eu te incurajezi sa schimbi motorul cu tot ce include asta... cutie diferential tot...

Si eu vreau sa fac acelasi lucru pe pisica mea... Am mai schimbat un motor si nu mi-a parut asa mare filozofie... Si am schimbat tot pe ea ...Cutie motor diferential amortizoare frane... TOT.... Din un 318is am facut un 325 cu 800 de euro... Eu zic ca se merita....

Daca din 325 fac M cu 3000 de euro zic din nou ca se merita.... Macar prin prisma faptului ca am bagat banii in rate...

 

Costa muuult mai mult sa faci asa ceva la un E46 decat la un E36.

 

Nu merita, mai usor vinzi masina si iei un M veritabil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.