Jump to content

Apa in benzina?


Recommended Posts

Ieri am patit sa merg pana la bucuresti din targoviste si pe la 120km/h nu mai accelera se bloca si trepida motorul,o lasam cateva secunde fara acceleratie....apoi iar mergea ok pana la 140,nu are o viteza fixa la care face figuri....apoi p la 140 iar a facut figuri.innebunesc am facut programare la service dar pana o duc stau cu griji.are cineva idee despre ce e vb?eu ma tot mint k e de la benzina dar nu prea cred....masina e 318ci din 2000 Edited by dobrovici
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

ai mai schimbat filtrul de benzina ? si asta ar fi o varianta, poate deja s-a macerat si umbla pe conducte acum...

 

LE: cred ca si pompa de benzina poate fi alta cauza. Mie asa imi facea la fostul bmw si ulterior a crapat definitiv in pasaj la Plazza, acum mi-am amintit

Link to comment
Share on other sites

se poate sa fie doar filtrul. eu am schimbat la 320 d acum 2 zile desi il mai schimbasem de ceva timp. nu mi venea sa cred ca e o asa de mare schimbare. ideea e ca la mine prima data nu am curatat si paharul decantor si a fost egal cu zero inlocuirea filtrului. acum am facut tot bine si e diferenta de la cer la pamant. numai ca tre sa umblu si la rezervor in curand sa l curat si pe el ca sa nu mai infund filtrul imediat. din cate stiu ar trebui sa aiba gurile de la pompa si sonda de nivel asa ca sper sa pot curata rezervorul cat mai bine.
Link to comment
Share on other sites

mie nu mi-a curatat nimic.doar a schimbat filtru de benzina si atat.oricum de la filtru sa faca asa,adik aseara in bucuresti am oprit special si am vrut sa o turez la maxim p liber si mai mult de 5000 de ture nu urca.se oprea,atat putea.apoi azi dim am plecat cu masina si se tura in 6 200 mergea dar tot nu sarea de 100-120km/h fara sa trepideze.de la un filtru sa faca magariile astea....posibil la ce benzina au astia in pompe.
Link to comment
Share on other sites

sau se poate sa fi picat debitmetrul de aer, ori a iesit mufa. e si asta o posibilitate desi e mai greu sa sara ea asa singura. cel mai sigur daca nu vrei sa mergi la service, ia prin eliminare. schimbi filtrul( probabil al tau vine cu totul nu are decantor ca la diesel) verifici fise, bujii, daca e vreuna sparta( si astea pot da aceleasi simptome), daca baga benzina si cum baga, si tot asa. ideea e sa te si pricepi un pic la montat demontat altfel stai locului sa nu faci vreo boacana mai grava sa dai pe urma bani multi si sa ne injuri ca noi te am pus
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am venit de la service,am bagat-o pe tester.Astia spun k ar fi debitmetru ala sau cum drq ii zice,treaba nasoala e k astia sunt si prosti aici in tgv nu e nici un service autorizat bmw sau vreo reprezentanta bmw si pana mea,nu am nici cea mai mica incerdere in ei.ideea e k nici nu au piesa pe stoc sa o schimbe sa vdm dak mai face asa.de la altceva nu e "cica".astept tel de la service.eram curios si d-aia am intrebat p forum poate mai avusese careva problema asta k imi era mult mai simplu acu sa o repar.si p tester scria lambda etc ceva dar a zis k e debitmetru.nici nu ma pricep:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.