Jump to content

Bate volanul


ryso

Recommended Posts

Salut!

 

Am o mare problema.. Imi bate volanul pe la 60-70km/h. Anvelope noi, jante indreptate(nu stiu cat de bine) si echilibrate ieri si in loc sa se amelioreze problema mai mult s-a agravat.. Jantele sunt Style68M dar nu acelea de pachet M ci cele de iarna pentru E46 M3. Au toate 7.5J (cele de pachet M au 8.5J pe spate si alte ET-uri). Stiti cumva daca ar trebui sa folosesc inele de centrare?

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu problema cu tremuratul dar la mine facea pe la 140-150, pana acolo nimic. m-am dus din nou la echilibrat si au iesit praf, facuse ala o treaba numa asa sa scape de mine repede. nu era nici o roata pe 0-0. dupa ce le-am echilibrat si m-am uitat eu pe aparat sa iasa perfect, i-am dat si 200 si merge brici.

 

bafta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

aceiasi problema o am si eu.

desi rotile sunt perfect echilibrate. eu inclin sa cred ca tremuratul este de la un capat de bara care se pare ca e pe duca - cel putin la mine asta este motivul.

o sa revin cu detalii dupa ce schimb totul pe fata (bucse+brate+capete de bara)

Link to comment
Share on other sites

-daca centrul jantei intra fix pe butucul de la roata nu iti trebue inele de centrare,daca nu punei.

si eu cred ca asta e problema, incearca daca janta se centreaza in HUB, daca are joc acolo trebuie sa pui inele

Link to comment
Share on other sites

aceiasi problema o am si eu.

desi rotile sunt perfect echilibrate. eu inclin sa cred ca tremuratul este de la un capat de bara care se pare ca e pe duca - cel putin la mine asta este motivul.

o sa revin cu detalii dupa ce schimb totul pe fata (bucse+brate+capete de bara)

Sunt de aceeasi pĂŁrere,am pĂŁtit acelasi lucru si problema era de la pivotul bratului din dreapta care avea putin joc si amplifica bĂŁtĂŁile in volan la vitezĂŁ!

Link to comment
Share on other sites

Inca ceva.. Am observat ca bate mai tare la acceleratie puternica si de asemenea cand starea drumului este mai proasta. Are si momente cand bate muuult mai putin -spre deloc. La 100, 120km/h nici o bataie.. Numai in jurul vitezelor de 60-70. Luni o sa ma duc la service...
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema.. Brate fata schimbate + bucsele in care sunt fixate. Am mai schimbat si placutele de frana de pe fatza. Total (cu manopera) 22.7 mil -toate piesele originale. Am facut-o la un service de aici din craiova, n-am mai fost pe la Brasov sau Bucuresti la BMW.. Acum merge ca noua! Total alta masina. Nu mai bate volanul si nici nu se mai aud zgomote cand trec peste denivelari... Cum vi se pare pretul?

 

Edit:Cred ca bratele le-am terminat cu niste Continental Sport Contact 2 cu runflat care parca erau din lemn... Asa ca ferit-va de asa ceva...

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

Cam mare Brat 600+150 bucsa x2 plus manopera .Destul de mult

ai jantele de pe fata strambe.

Aceeasi simptom l-am simtit si eu cand am schimbat anevlopele...

Am indreptat si echilibrat la autosoft... (stai langa ei) vezi la feedback ... sunt mici probleme ce pot apareacu personalul de la respectiva firma.

 

Dupa echilibrare si indreptare problemele au disparut :twoup: pluteste .

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am schimbat placutele de frana pe fatza degeaba, ca tot se aude un scartait (doar cateodata) continuu la viteze mici(20-30) cand nu franez.. Bine ca am pastrat si placutele vechi ca erau la 60% :twoup: Trebuie sa ung ceva? Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am schimbat placutele de frana pe fatza degeaba, ca tot se aude un scartait (doar cateodata) continuu la viteze mici(20-30) cand nu franez.. Bine ca am pastrat si placutele vechi ca erau la 60% :twoup: Trebuie sa ung ceva?

-vezi daca nu ai joc la rulment,daca revine pistonul de la etrier usor inapoi si daca unde vin capetele la placuta in etrier nu este mizerie.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am schimbat placutele de frana pe fatza degeaba, ca tot se aude un scartait (doar cateodata) continuu la viteze mici(20-30) cand nu franez.. Bine ca am pastrat si placutele vechi ca erau la 60% :twoup: Trebuie sa ung ceva?

Din cate am auzit eu (nu stiu sigur), sunt niste bucsi la volan care se se mai uzeaza :twoup: ; repet nu stiu sigur!

Intereseaza-te.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am schimbat placutele de frana pe fatza degeaba, ca tot se aude un scartait (doar cateodata) continuu la viteze mici(20-30) cand nu franez.. Bine ca am pastrat si placutele vechi ca erau la 60% :twoup: Trebuie sa ung ceva?

ce sa ungi??? discurile de frana, poate... glumesc!

mai asteapta pana cand placutele NOI se tocesc pe amprenta discului uzat... pana atunci, n-ai ce-i face.

ai auzit macar din ce parte a masinii provine acel sunet? fata sau spate?

daca scartitul e continuu SI nu cedeaza, ar trebui verificate etrierele .

bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.