Jump to content

Ce sa cumpar 730 in 6 cil sau v8?


Recommended Posts

Probabil a vrut sa spuna ca e mare impozitul, dar nu stie nici el exact cat e. La 3000cmc mi se pare ca e 1800 lei si la 2999cmc e jumatate. 3000 lei e la 5000cmc, nu cred sa aiba Tg.Mures impozite mai mari ca in Bucuresti. Edited by ando
Link to comment
Share on other sites

Nici tu nu ºtii exact cât e.

 

2500 cmc - 500 Ron

3000 cmc - 900 Ron

3500 cmc - 2100 Ron

pânã la 1.600 cmc: 8 RON/200 cmc;

- ĂŽntre 1.601 Âşi 2.000 cmc: 15 RON/ 200 cmc

- ĂŽntre 2.001 Âşi 2.600 cmc: 30 RON/ 200 cmc

- ĂŽntre 2.601 Âşi 3.000 cmc: 60 RON/200cmc

- peste 3.001 cmc: 120 RON/ 200 cmc

Scuze , greseala mea. Stiam eu ceva de pargul de 3000cm3 , dar am uitat ca se schimba la 3001 si nu 3000.

Link to comment
Share on other sites

Nici tu nu ºtii exact cât e.

 

2500 cmc - 500 Ron

3000 cmc - 900 Ron

3500 cmc - 2100 Ron

pânã la 1.600 cmc: 8 RON/200 cmc;

- ĂŽntre 1.601 Âşi 2.000 cmc: 15 RON/ 200 cmc

- ĂŽntre 2.001 Âşi 2.600 cmc: 30 RON/ 200 cmc

- ĂŽntre 2.601 Âşi 3.000 cmc: 60 RON/200cmc

- peste 3.001 cmc: 120 RON/ 200 cmc

Scuze , greseala mea. Stiam eu ceva de pargul de 3000cm3 , dar am uitat ca se schimba la 3001 si nu 3000.

 

in Sibiu, la al meu bmw, platesc impozit 340 lei, este sub 2000 cmc...

Edited by dydysoft
Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa spun ca la 3000 cm3 se plateste 19mil si ceva aproape 20 mil,am gresit cind am spus 30 mil,dar si asa este mult,am un prieten si are o cobra de 3000 si plateste in jur de 20 mil,nu stiu la voi cit este dar aicea-i atit. :twoup: Am un vw transporter 2.4 si inpozitu-i de aproape 4 mil/an nu stiu de ce-i asa mult la 3000 cm3,am intrebat exprem pt. ca am vrut sa aduc din Germania un 730i dar asa m-am razgindit,nu dau atitia bani la stat degeaba,la un motor de 3500 cm3 mi-a fost si frica sa intreb cit ii impozitul.Asa-i viata la romani,saraci dar cu pretentii mari. Edited by cristio13
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
depinde in primu rand ce faci cu masina si pt ce o iei . iti rec cel de 30 cu 6 cil in linie si credema ca desi e mai mic ca v8 daca te duci cu el ok si ai grija, faci km de te saturi fara sa ai prob maj. plus vb cu impozitu e chiar buna platesti la v8 ala cu 1000 de ron mai mult pe an ca la cel de 300.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Care este mai bun inafara de calutii ca stiu ca-i mai tare v8-ul,care-i mai fiabil 730 -6 linie sau v8-ul si dupa ce probleme sa ma uit cind il cumpar ( din Germania vreau sa-l cumpar)? am un 318i dar ,slabut, <_< Si inca ceva,cutie de viteza automata sau manuala? ceea aut. nu se strica?ca am tot auzit povesti ca se poate strica si se arunca. I-mi place mai mult ceea aut. la o asa limuzina la restul, nu.Merci anticipat.

 

Hi

eu conduc un 730 , v8 - de trei ani. nu pot decat sa te sfatuiesc sa achizitionezi o astfel de masina. Acum am 395.000 km si nu am avut o problema cu motorul. se spune ca masina este o loterie, deci poti sa intelegi ca daca ai nesansa la un motor este cam aceeasi sansa cam la 6 din 49...

adevarul este ca nu stresez masina mult in oras, pe distante scurte, o folosesc pentru exterior.

am in germania un 3.8 diesel dar nu sant asa de multumit ca acest motor 3.0 benzina.

bafta

Link to comment
Share on other sites

de data asta am auzit multe ,dar asa suntem noi romanii . as vrea sa stiu cat de stresat poate sa fie un motor de 3000 /6 linie / benzina ? la ce drumuri avem nu prea ai unde sa il "fortezi". sunt motoare excelente care duc sute de mii de km atata timp cat le " hranesti " cu ce trebuie si nu iti bati joc. al meu e 3500 /6 linie dar sunt ff multumit de ceea ce poate masina asta . si sincer nu stiu daca merita cheltuiala cu impozitu si restu taxelor pt cativa caluti pe care poate ai sansa si nevoia sa ii folosesti de cateva ori pe an.
Link to comment
Share on other sites

AI dreptate intr-un fel vlad dar aicea nu-i vorba de meritat sau nu,ii vorba de pasiune si atuncea lucrurile acestea nu mai conteaza,si sa mai zic ceva,numai o viata avem si sa o traim asa cum meritam ca nu cerem multe,parerea mea...
Link to comment
Share on other sites

AI dreptate intr-un fel vlad dar aicea nu-i vorba de meritat sau nu,ii vorba de pasiune si atuncea lucrurile acestea nu mai conteaza,si sa mai zic ceva,numai o viata avem si sa o traim asa cum meritam ca nu cerem multe,parerea mea...

PASIUNE DA dar in tot ceea ce faci trebuie si cap nu doar teribilism. parerea mea fa o tura cu un 3000 /6 linie si una cu un v8 forteazale o idee si vezi care ii cel mai potrivit pt u. eu l-am luat pe al meu tot din pasiune dar pasiune pt BMW nu pt motoare f mari . sincer cel mai ok ma simt in bmw din 62' care are un motor de 1.6 dar care pe langa ca e un BMW cu motor pur mecanic fara nebuni de computere are si farmecul special al unui oldtimer. deci in final u alegi ce vrei sa iei si care ti-se potriveste mai bine. amandoua motoarele sunt excelente si au putere peste media masinilor cu care te vei intalni in trafic , amndoua te vor baga in scaun rau de tot daca le dai "gaz" asa ca ce sa spun succes si astept sa vad inca un pasionat de BMW care i-a o " balena" e32. apropo avantajul lui v8 e ca probabil vei putea sa razi si u de vreun " baiatu lui tata" care se tine mare pe sosea cu cine stie ce jeepan ( chiar x6) si ii vei arata ca un BMW chiar daca e mai vechi trece lejer de pragul celor 250 de km/h , km peste care el nu poate trece. <_<))

Edited by vlad735
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
Mi-ar creste inima sa-i pot face pe smecherii cu masini de peste 50 mii de euro.Mai vorbim cind o cumpar si pun si ceva poze,pana atuncea conduceti cu grija.

Pana in primul copac sau pana sub un tir ?

Frate,eu nu am carnet de 2-3 ani ca tine,asa ca ... sa nu inmultim vorba

Edited by cristio13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.