Jump to content

Schimbare casetafon


fehersakal

Recommended Posts

Scuzatima daca este undeva topic cu aceasta tema dar nu am gasit care sami ofera destule informatii. Am o nelamurire si sper ca o sa ma ajutatii dar va rog numai cine e sigur sa scrie.

Am in masina radiocasetofon BMW Reverse RDS si vreau sa schimb cu un Head-unit ( http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=31103 ) Nu ma intereseaza deocamdata sa mearga totul dar sa mearga radioul si casetafonul si sa afiseze postul de radio si ceasul, cam astea sunt informatiile la cel care am acum.

Trebuie sa modific sau sa cumpar ceva cabluri sau mufe sa mearga cele mentionate mai sus?

Daca intretimp cumpar o magazie de Cd o sa comanda pe asta? Cablu pentru magazie are din fabrica masina sau eu trebuie sa cumper, intretimp daca vreau, o sa mai pot sa cumpar modul de navigatie si tv? Daca cineva a mai facut sau stie cum se face rog din suflrt sami scrie. Multumesc cu stima...

Link to comment
Share on other sites

io unu nu am prea inteles ce vrei sa faci de fapt. dar daca vrei sa schimbi casetofonul cu un radiocd exemplu sony, trebuie mufa care sa faca trecerea de la mufa bmw la cea euro. mai departe nu stiu sa te ajut.

 

si o rugaminte, intra cu edit pe textul initial si corecteaza. nu vreau sa scriu mai mult ca te as supara si nu e nevoie, daca te ajuta sfatul numai bine, daca nu macar critica sa te ajute. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Uite un pdf care cred ca te poate ajuta.

 

Nu are cum sa mearga headunit-ul singur, nu are radio receiver incorporat.

O sa vezi in pdf.

Stii cumva daca cablurile sunt in masina din fabricatie sau trebuie trase?

 

mai mult ca sigur trebuie trase

 

ai nevoie de un modul radio bm54 professional sau bm24 --- pentru sunet

 

computer navigatie mk2(minim cred) sau mk3 sau tuner tv --- pentru imagine

 

cabluri si mufe care nu sunt deloc ieftine

Link to comment
Share on other sites

nu se vad informatiile normale, radio/cd/magazie + BC ? Mi au zis ca cea ce nu se vede este navigatia si tv.. care sunt module separate Asta mi a zis Razvan gavan de la cin e vreau sa cumpar HU, daca nu merg astea nu mai merita sa cumpar mai bine astept sa strang bani, si sa cumpa o instalatie complecta. Suntetii sigur 100% ca nu merg informatiile normale si radioul? Scuze daca enervez pe cineva cu intrebarile mele. Multumesc... cu stima...
Link to comment
Share on other sites

Mam documentat, si intradevar trebuie mai multe piese ca sa functioneaza Head-unit. Sper ca topicul asta va fii de folos si pentru altii care vor sa pune un H.U. Nu e deloc ieftina si necesita multa rabdare penttru a monta. Acuma mam lamurit si daca mai are cineva nelamuriri pot sa ajut si eu cu cea mai mare placere. Am gasit niste lucruri interesante si pun aici pe topic daca se poate sper ca o sa ajuta pe unii. Multumesc pentru raspunsurii.

4397EN.rar

BMWnavi2000.rar

EBA_65900308455_EN.rar

Multivolan.zip

Serviceheft.rar

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.