Jump to content

O problema puturoasa


gbu

Recommended Posts

mi s-a spart una bucata borcan cu castraveti murati (de 10 litri ) in spatele scaunului de la pasager. nu glumesc. l-am scos din portbagaj pt ca era aproape gol si nu vroiam sa se rastoarne. mare greseala. am zis ca-l pun in spatele scaunului din dreapta, ca acolo mi se parea ca sta mai bine. si cand ma asiguram ca nu se misca din pozitie, s-a spart ca un glob. era o balta acolo... :blink:

 

am pus o carpa, stors, pus carpa, stors... pana s-a absorbit toata zeama. dupa care m-am dus la spalatorie si le-am dat baietilor 350k lei sa faca curat. nici un efect! pute de-ti vine sa te impusti. sa nu radeti ma! aveti careva vreo idee, cum scap de treaba asta??? :)

Edited by agricultoru
Link to comment
Share on other sites

Sa mut topicul la Auto Fun? :)

 

Nu cred ca mai iese mirosul. Daca dai cu cu ceva parfum se amesteca si pute mai tare. De spalat in masina, nu ai acces peste tot, plus ca mirosul e imbibat deja.

Numai daca te apuci si dai jos mocheta si o speli.

Bancheta spate iese usor, cu scaunele e un pic mai greu, consola iese lejer, si plasticurile de la praguri. Dai jos mocheta, o speli bine, o lasi afara sa se usuce ca lumea si o pui la loc. Asta inseamna o saptamana pieton.

 

Ai masina in garantie, du-te cu ea la reprezentanta. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Sa mut topicul la Auto Fun? :)

53405[/snapback]

 

pe cuvantu meu, daca mai dai raspunsuri de-astea, iti fac toata masina cu cheia intr-o noapte :blink: :) :)

 

deja ma simt ca seifeld in "The Smelly Car"... toata lumea rade de mine de cateva zile. am picurat ceva "vanilla perfume" de la OMV pe acolo. mare greseala... si pe temperatura asta, nici vorba sa mergi cu geamurile deschise :)

Link to comment
Share on other sites

Pai e faza anului. :) Sau ai fi vrut sa iti zic sa iei foarfeca si sa tai?

 

Daca vrei ajutor, te ajut sa iti dai jos mocheta si o duci la spalatoria de pe Marinescu ca acolo aia spala si covoare. Numai sa faci rost de masti de gaze, sa nu murim sufocati. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai e faza anului. :)  Sau ai fi vrut sa iti zic sa iei foarfeca si sa tai?

53408[/snapback]

 

nu mai vorbesc cu nimeni o saptamana!!! :blink:

 

faza nasoala e ca n-am vreme deloc sa ma ocup de problema. io tot sper sa se evapore dreaqu din proprie initiativa.

 

trebuie inventata ziua de 40 de ore neaparat, ca maine am de lucru de la 8 la 22. :)

Link to comment
Share on other sites

Agricultoru, eu as incerca la http://www.expertauto.ro. Am auzit lucruri bune si ai putea incerca macar sa discuti cu ei.

 

Da un telefon, incercarea moarte n-are.

53460[/snapback]

 

Din nefericire noi aici la Cluj nu avem asa ceva. Sunt si spalatorii care fac interior complet, am platit 1.5 milioane pentru un interior super super jegos (maini murdare de ulei pe plafon si stalpi, mocheta plina de praf de la chit, scaunele slinoase), si a iesit superb. Dar mirosul e greu de scos.

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca nu stiu daca cu mare succes cu niste sprayuri de la SONAX. Mi-a facut la SIAB o fatuca un demo despre sprayul ei de tapiterie si era o spuma activa care parea k se descurca decent. Cauta prin OMV ceva de genu'.

Dak nu EXPERT AUTO sunt super buni. Si mai exista de la Mafra niste produse OK. Aia cu solutiile de la spalatoriile no touch.

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca nu stiu daca cu mare succes cu niste sprayuri de la SONAX. Mi-a facut la SIAB o fatuca un demo despre sprayul ei de tapiterie si era o spuma activa care parea k se descurca decent. Cauta prin OMV ceva de genu'.

Dak nu EXPERT AUTO sunt super buni. Si mai exista de la Mafra niste produse OK. Aia cu solutiile de la spalatoriile no touch.

53543[/snapback]

 

Eu zic ca nu e problema de curatat. E problema de aerisit. Ca poti sa speli cu ce vrei, dar mirosul persista. Iar acuma cu frigu asta, nu prea se usuca bine si nici nu poti lasa geamurile inchise.

Link to comment
Share on other sites

wlf, cred ca e o problema de aerisit, dar doar dupa ce e curatat. Altfel, mochetele respective vor emena in continuare mirosul, oricat ai aerisi.

53564[/snapback]

 

Eu am patit cu portbagajul. Mi-a plouat in el, si normal ca nu s-a aerisit si nu s-a putut usca ca lumea si a ramas un miros ca de putrefactie. Ideea e ca degeaba speli, ca nu ai cum sa usuci bine pentru ca nu se poate face o ventilatie sau aerisire corespunzatoare. Sa zicem ca speli de varza aia, dar te trezesti cu miros de statut sau mucegait pentru ca nu ai cum sa aerisesti si usuci bine. Si de curatat nici nu prea ai cum, ca daca speli de fapt diluezi zeama aia mai mult.

Cel mai bine si mai rapid e sa scoata mocheta si sa o spele afara, si apoi sa o lase la aer sa se usuce.

Link to comment
Share on other sites

eu zic asa.iei frumos banchetele in casa si dai jos scaunele scoti mocheta si repede in cada cu vanish.si ai sa vezi ce frumos o sa miroasa dupa aia.eu asa am facut cu mochetele si scaunele.si le tii in casa 2 3 zile sa se usuce.de preferinta in bucatarie.daca le tii la loc umed o sa prind un miros de vechi ,statut.la caldura sau pe langa calorifere.
Link to comment
Share on other sites

eu zic asa.iei frumos banchetele in casa si dai jos scaunele scoti mocheta si repede in cada cu vanish.si ai sa vezi ce frumos o sa miroasa dupa aia.eu asa am facut cu mochetele si scaunele.si le tii in casa 2 3 zile sa se usuce.de preferinta in bucatarie.daca le tii la loc umed o sa prind un miros de vechi ,statut.la caldura sau pe langa calorifere.

53755[/snapback]

 

ma, nu mai pute asa rau... de 1 sapt o las peste noapte cu geamurile deschise, si se pare ca s-a aerisit. daca esti f atent, parca parca se mai simte ceva. asa ca nu mai scot nici o mocheta, ca n-am chef de asa operatiune.

Link to comment
Share on other sites

Eu am patit cu portbagajul. Mi-a plouat in el, si normal ca nu s-a aerisit si nu s-a putut usca ca lumea si a ramas un miros ca de putrefactie. Ideea e ca degeaba speli, ca nu ai cum sa usuci bine pentru ca nu se poate face o ventilatie sau aerisire corespunzatoare. Sa zicem ca speli de varza aia, dar te trezesti cu miros de statut sau mucegait pentru ca nu ai cum sa aerisesti si usuci bine. Si de curatat nici nu prea ai cum, ca daca speli de fapt diluezi zeama aia mai mult.

Cel mai bine si mai rapid e sa scoata mocheta si sa o spele afara, si apoi sa o lase la aer sa se usuce.

53582[/snapback]

 

ai dreptate cu solutia ta... si mie mi-au spalat presurile (covorasele) din masina si mi-a mirosit ca naiba pana cand le-am spalat eu batraneste si le-am uscat pe balcon... in acelasi timp in masina am facut o curatenie generala si am incercat sa las geamurile putin deschise inclusiv cand era masina parcata (in locuri sigure)... dupa ce presurile s-au uscat perfect le-am pus si a fost totul OK...

apropos, grabeste-te pentru ca vine vreme ploioasa si adio uscare eficienta cand e umed afara...:blink:

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.