Jump to content

consum mare


boghy

Recommended Posts

ai putea detalia ce inseamna "mediu" ? 50-50 oras/afara ?

 

in oras ar trebui sa fie 10 -11 , daca nu esti in Bucuresti sau alta parcare.

afara cam 6.5 ...

un mixt 8.5 -9 ar fi bun

 

as verifica prima data debitmetrul

 

PS : 2000cmc 136 cp BMW nu are consum similar cu 1.9 tdi VAG

Link to comment
Share on other sites

la 400 de km am 10.6 consumul. eu stau in Tg Neamt deci nu e un oras deloc aglomerat iar cu ea mereg normal, nu o fortez. totusi mie mi se pare mult...am un prieten cu un bmw 320 d cu 136 CP ii ia 7.5 maxim...e cam mare diferenta!!!
Link to comment
Share on other sites

pai lui ii ia asa in afara, tie in oras.

daca iti spune ca atat ii consuma in oras, te minte

 

reseteaza comp si mergi cu el 10 km in oras. sub 9 nu va scadea consumul decat daca e duminica si nu e nimeni pe strada

Link to comment
Share on other sites

nu e debitmetrul. l-am schimbat cu unul nou si imi lua 13.4. cineva mi-a spus ca daca ii schimb debitmetrul ii trebuie si o resoftare a masinii deoarece ala nou are alta serie decat al vechi....ce trebuie sa curat la masina asta sa nu mai consume mult?
Link to comment
Share on other sites

am un 320d din 2000 steptronic. am un consum mediu de 10.6l/100km. din ce cauza sa fie asa de mare? dati-mi un sfat ce trebuie sa verific sa mai scad din consumul asta...doar e diesel

 

 

din ce oras esti? mie nu mi se pare mare deloc mai ales daca esti din bucuresti. la al meu 136 cp (probabil la fel e si al tau ) imi ia cam 11,3 in bucuresti si 6 in afara.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

cu masina din semnatura in oras am 8.5 -> 8.8 fara AC & cu AC 9.5 -> 10 asta cu resetare de fiecare data inainte de a pune AC nu il folosesc des mai degraba la drum lung

 

in afara am scos si 5.5 pe Timisoara -> Satu Mare cu AC la 120 media

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca e foarte lejer traficul prin timisoara, calcule fara Aer conditionat eu nu fac..

 

e lejer dimineata ca ajung la munci la 7:30 -> 7:45

 

si plec pe la 18:30 si majoritatea ies pe la 17 deci scap de imbulzeala :twoup:

Link to comment
Share on other sites

asta ce ati scris toti e consumul aratat de computer. Cel real care este ?

Si eu ma pot lauda ca am 5,7 % mixt. Dupa ce am facut de mai multe ori plinul dupa 500km a ''iesit'' un 9.8 %. Asta e consumul real.

 

320D 136CP al tau, nu este stricat. Se inscrie in limita superioara de consum...si atat :twoup:

Probabil are 200.000km...

Link to comment
Share on other sites

Daca cauti...gasesti cel putin ALTE 10 subiecte despre consum. Daca motorul functioneaza corect, poate sa fie si de la sonda lambda, sau de la filtrul de aer imbacsit, sau de la numarul mare de km.

Si eu m-am speriat cand am inceput sa vad consumul dupa fiecare plin. Dar m-am linistit dupa aia...

Multi o sa iti spuna ca e defect debitmetrul. Daca nu ai probleme cu turarea aiurea a motorului sau sa simti ca ''trage'' doar dupa / la o anumita turatie...calmeaza-te.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.