Jump to content

Exista ABS la frana de mana?!


alex26

Recommended Posts

Hai mah nu mai rade. Unii stiu mai multe altii mai putine. Fiecare cred ca a pus cel putin o intrebare stupida intr`un anumit domeniu. Oricum, la cum a fost expusa problema, asta nu e o intrebare stupida. Este un fenomen ciudat pe care nu a putut sa`l explicce altfel. Si a cerut o parere..
Link to comment
Share on other sites

frana de mana nu are nimic cu ABS-ul sunt bazate pe alt principiu de functionare, iar daca la tine intra abs-ul la franarea de mana e ceva care e defect, frana de mana are niste cabluri si nicte ferodouri pe tamburi, la bmw nici macar nu foloseste placutele de franare, e cu totul alt sistem, paralel.

daca erai mai atent vedeai ca am specificat faptul ca la frana de mana e alt sistem decat placutele

 

frana de mana e mecanica nu are treaba cu abs .. se poate cand a calcat frana de picioru abs sa intre in functie f. repede deoarece spatele era blocat de frana de mana.

nu am specificat ca am calcat frana de picior

 

frana de mana blocheaza roata. e o chestie mecanica. insa senzorul de abs sesizeaza blocajul iar atunci cind colegul nostru a apasat si pe frana de serviciu (picior) abs-ul a actionat ca atare dand semne in pedala de frana. Daca nu ar fi apasat pe pedala abs -ul nu reactiona.

nu am apasat si pedala de picior

 

Stiu ca pare ciudat, dar l-am sunat si pe baiatul caruia i-am vandut masina si i-am spus treaba. Mi-a confirmat acelasi lucru. In acest moment masina se afla in Constanta si pe baiat il cheama Cezar. Daca il cunoasteti puteti sa-l rugati sa faceti o proba.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca pare ciudat, dar l-am sunat si pe baiatul caruia i-am vandut masina si i-am spus treaba. Mi-a confirmat acelasi lucru. In acest moment masina se afla in Constanta si pe baiat il cheama Cezar. Daca il cunoasteti puteti sa-l rugati sa faceti o proba.

 

Ce proba sa faci pentru o asemenea aberatie?

Link to comment
Share on other sites

nu ai apasat pedala de frana, dar totusi ai zis ca simteai ABS-ul in pedala... sa ma-nveti si pe mine cum faci asta :twoup:

 

P.S. Nu exista ABS pentru frana de mana, 100%.

Una e sa atingi pedala, alta e sa apesi. Si in plus de asta se auzea destul de clar. In fine, si eu am ramas impresionat de ce se intampla. La E46-ele meu bineinteles ca nu face si la nici o alta masina n-am mai vazut. Sunt de acord cu voi ca frana de mana e pe cablu si ca n-are cum sa intre ABS-ul. Dar totusi la E36-ele de l-am avut se intampla lucrul asta.

Nu trebuie sa va dati in spectacol cum ca ati fi niste stiutori nemaipomeniti.

Sunt convins ca fiecare, dupa ce am postatacest subiect, s-a dus acasa si a tras frana de mana. Si bineinteles ca n-a intrat nici un ABS si a venit de a adaugat comentariu de forum.

V-am spus unde e masina si cum il cheama pe baiat. Din atatia de pe forum trebuie sa-l cunoasca careva.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

am cautat prin forum despre grosimea discurilor dar nu am gasit si am zis sa bag aici ca se potriveste unpik problema mea cu discutiile de aici sper....

stie careva care e grosimea discurilor maxim si minim sau sa ma exprim corect cat e grosimea lor cand sunt noi si cat e minim cand trebe schimbate......

Link to comment
Share on other sites

stie careva care e grosimea discurilor maxim si minim sau sa ma exprim corect cat e grosimea lor cand sunt noi si cat e minim cand trebe schimbate......

Difera in functie de tipul masinii si de motorizare.

Link to comment
Share on other sites

Când vezi cã marginea este ieºitã mai În afarã faÞã de restul discului, e timpul sã le schimbi.

 

Discurile trebuie schimbate cam la 2-3 schimburi de plĂŁcuĂže, cel puĂžin aÂşa se procedeazĂŁ ĂŽn afarĂŁ.

 

 

pai da dar....eu am luat masina de la cineva ce a adus-o de afara...masina o stat ceva ani buni i ngaraj.....si pe spate discurile sunt ruginite si au forma scoartei de copac....placutele le iau fata spate dar discurile ma intereseaza....

Link to comment
Share on other sites

Rugina aia apare si daca o lasi 1 saptamana nemiscata si sunt ude putin. Pune mana pe marginea discului si iti dai seama cat de tocite sunt. La alea tocite ramane ca o buza la marginea discului.

 

eu te inteleg ce zici da e diferenta intre rugina de o saptamana sau de juma de an cu ce e acolo pe disc....e la fel ca scoarta de copac si se vede ca prinde ca e frecat sus in varfu denivelarilor de pe disc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.