Jump to content

Explozie pneu la 200 km/h , autostrada soarelui


slacker

Recommended Posts

Trebuie sa ai si ceva experienta in ale sofatului ca sa faci toate chestiile alea pe care le-ai descris:)...Mie tot nu imi vine sa cred ca la 200 daca faci o explozie de pneu masina isi continua traiectoria initiala fara sa traga stanga sau dreapta.Totusi sunt 200 km\h,e greu de oprit masina si in conditi normale, dar cu un pneu rupt e mult mai greu..Oricum a avut noroc asta e clar :twoup:

Experienta .. inseamna maxim 20% in astfel de cazuri .. restul e noroc chior.. sau vorba unei prietene de a mea ..

Sa nu mergi niciodata mai tare decat pot sa zboare Ingerul tau pazitor.

Se pare ca nici el nu a reusit :twoup:

 

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Numai experti pe-aici...

Poate cand vei avea masina vei mai invata !

te simti cu musca pe caciula?

 

Nu, in cazul de fata ma refeream la expertul care a afirmat ca "Daca aveai 200 acum nu mai postai aici ... poate aveai mai putin,mult mai putin si nu ai fost atent la kilometraj"...

 

On topic : Vei mai merge cu 200 kmh ?

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

Numai experti pe-aici...

Poate cand vei avea masina vei mai invata !

te simti cu musca pe caciula?

 

Nu, in cazul de fata ma refeream la expertul care a afirmat ca "Daca aveai 200 acum nu mai postai aici ... poate aveai mai putin,mult mai putin si nu ai fost atent la kilometraj"...

 

Vezi ca-ti fuge calu' de la avatar,fugi dupa el si prinde-l... si mai lasa-ne :twoup: :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Numai experti pe-aici...

Poate cand vei avea masina vei mai invata !

te simti cu musca pe caciula?

 

Nu, in cazul de fata ma refeream la expertul care a afirmat ca "Daca aveai 200 acum nu mai postai aici ... poate aveai mai putin,mult mai putin si nu ai fost atent la kilometraj"...

 

Vezi ca-ti fuge calu' de la avatar,fugi dupa el si prinde-l... si mai lasa-ne :twoup: :D

 

Fuge fuge, s-o obisnui el ! :D Eu nu am afirmat lucruri\fapte cum ai facut tu ! :twoup:

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

Noi avem si mii de km de autostrazi.....numai bune pentru viteza.

La noi nici nu se obisnuieste sa se arunce din masina te miri ce obiecte , de la tigari la ....sticle...., suntem o tara extrem de civilizata, unde soselele sunt sigure 100 in 1000.

Sigur a facut "bum"?

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze daca m-am exprimat gresit .poate nu stiu ce inseamna explozie si a fost doar o pana mai "avansata" .am postat aici ca sa invat .

mergeam cu 200 km constant si am azit un bum , o mare zguduietura si masina a dat sa intre in parapet dreapta . am virat stanga .era virat aproape maxim. e greu sa explic tot ce s-a intamplat si tot ce am facut.ma gandeam la prea multe lucruri in momentul ala incat nu imi amintesc fiecare detaliu(oara mi-a sarit roata?..mi-am schimbat placutele de frana si a facut baiatul din service o prostie?, o sa mor?, nu am casco,am distrus jumatate de masina ?, oara din spate o sa ma ocoleasca? etc. ), parca era totul in reluare. probabil stiti senzatia.mi-a luat foarte mult sa opresc masina si aveam o skoda pe banda dreapta care mergea cu 180-200(venisem de la inceputul autostrazii strazii impreuna cu el pt. ca avea detector si ne mai jucam, vroiam sa vad cat se duce o skoda,ne mai depaseam unul pe celalt ).

nu doresc nimanui o experienta de genul si ii rog pe cei care sunt mai experimentati sa posteze.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu se supere initiatorul topicului,dar eu cred ca situatia a stat in felul urmator:Afara a fost cald, asfaltul incins..omul a rulat pe autostrada cu viteza mare,pana la 200 :twoup:,probabil a simtit ca era ceva nu era in regula cu pneul iar pana sa opreasca de la 200-180-la zero pneul a ajuns in starea initiala (din poza) :twoup:...Raman la ideea ca daca se dezlipea asa pneul de janta cum se vede in poza la viteza de 200 km\h era foarte, foarte greu de redresat masina :D.Cu asta am incheiat.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Numai experti pe-aici...

Poate cand vei avea masina vei mai invata !

te simti cu musca pe caciula?

 

Nu, in cazul de fata ma refeream la expertul care a afirmat ca "Daca aveai 200 acum nu mai postai aici ... poate aveai mai putin,mult mai putin si nu ai fost atent la kilometraj"...

 

On topic : Vei mai merge cu 200 kmh ?

probabil ca da .sunt om si nu ma pot invata minte prea usor,dar sa nu vorbim despre asta . am deschis topicul sa va intreb ce ar fii putut cauza explozia sau taierea cauciucului cum au spus unii useri.

Link to comment
Share on other sites

@Slacker, te-am intrebat si mai devreme, probabil nu ai vazut : te-a ajutat DSC in vreun fel ? Adica, a reactionat ? Sau nu-ti poti da seama ?

Crezi ca s-a mai uitat in bord? Teoretic, da, te ajuta foarte mult in situatii de genul asta ..

Link to comment
Share on other sites

@Slacker, te-am intrebat si mai devreme, probabil nu ai vazut : te-a ajutat DSC in vreun fel ? Adica, a reactionat ? Sau nu-ti poti da seama ?

singura chestie pe care nu o intelegeam era de ce masina se ducea violent spre dreapta cand eu franam .dupa logica mea in momentul ala odata ce pe stanga aveam 2 rotii care sa franeze.masina ar fii trebuit sa se duca in partea stanga.

am asc, nu dsc (2002/12 , 330D)

nu stiu daca becul s-a aprins sau daca a clipit in bord.era ultima grija pe care o aveam.

Link to comment
Share on other sites

probabil ca da .sunt om si nu ma pot invata minte prea usor,dar sa nu vorbim despre asta . am deschis topicul sa va intreb ce ar fii putut cauza explozia sau taierea cauciucului cum au spus unii useri.

 

uzura, neechilibrarea roti/lor, presiune din pneu....ghinionul, norocul.....asfaltul, obiectele de pe asfalt.

Link to comment
Share on other sites

Noi avem si mii de km de autostrazi.....numai bune pentru viteza.

La noi nici nu se obisnuieste sa se arunce din masina te miri ce obiecte , de la tigari la ....sticle...., suntem o tara extrem de civilizata, unde soselele sunt sigure 100 in 1000.

Sigur a facut "bum"?

da.sau poate ca nu stiu eu ce inseamna un adevarat "bum" .

Link to comment
Share on other sites

Noi avem si mii de km de autostrazi.....numai bune pentru viteza.

La noi nici nu se obisnuieste sa se arunce din masina te miri ce obiecte , de la tigari la ....sticle...., suntem o tara extrem de civilizata, unde soselele sunt sigure 100 in 1000.

Sigur a facut "bum"?

da.sau poate ca nu stiu eu ce inseamna un adevarat "bum" .

Nu are cum sa faca bum .. nu exista explozie la cauciuc fara camera .. cred ca mai degraba ai auzit janta cand a lovit soseaua .. sau ceva de genul ...

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce inseamna la tine cu 0,2 mai putin decat iti indica pe stalp ptr 5 persoane, vezi sa nu fi fost prea moale roata + ai dat peste ceva denivelare mai puternic/o groapa ceva si ti-ai taiat cauciucu.., tot timpu sa-ti fie rotile umflate corespunzator , ai 5 oameni in masina, vezi pe stalp, stii ca mergi in general gol, vezi pe stalp si asa umflii rotile. Acuma ca totu e bine nu mai conteaza, mai ales ca zici ca ti-s noi cauciucurile. Defect de fabrica.
Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa faca bum .. nu exista explozie la cauciuc fara camera .. cred ca mai degraba ai auzit janta cand a lovit soseaua .. sau ceva de genul ...

 

A auzit pneul care a lovit aparatoarea de noroi. :twoup:

 

Am patit si eu asa cu un pneu pe spate stanga insa nu la 200 ci la 80 km/h.

 

Am citit toate posturile anterioare. :twoup:

Daca ar fi fost vorba de un pneu runflat, nu ar fi avut absolut nici o problema chiar la 200 km/h.

Insa avand in vedere ca avea pneuri normale, a avut noroc cu carul.

Sa fim seriosi, la 200 km/h numai norocul te salveaza. :D

 

Iar DSC-ul ajuta insa in limitele fizicii, la 200 km/h nu influenteaza prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa faca bum .. nu exista explozie la cauciuc fara camera .. cred ca mai degraba ai auzit janta cand a lovit soseaua .. sau ceva de genul ...

 

A auzit pneul care a lovit aparatoarea de noroi. :D

 

Am patit si eu asa cu un pneu pe spate stanga insa nu la 200 ci la 80 km/h.

 

Am citit toate posturile anterioare. :D

Daca ar fi fost vorba de un pneu runflat, nu ar fi avut absolut nici o problema chiar la 200 km/h.

Insa avand in vedere ca avea pneuri normale, a avut noroc cu carul.

Sa fim seriosi, la 200 km/h numai norocul te salveaza. :D

 

Iar DSC-ul ajuta insa in limitele fizicii, la 200 km/h nu influenteaza prea mult.

Eu cred ca ajuta .. de fapt .. stiu sigur ca ajuta .. :) :twoup:

Din pacate el are ASC. Nu prea ajuta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa faca bum .. nu exista explozie la cauciuc fara camera .. cred ca mai degraba ai auzit janta cand a lovit soseaua .. sau ceva de genul ...

 

A auzit pneul care a lovit aparatoarea de noroi. :D

 

Am patit si eu asa cu un pneu pe spate stanga insa nu la 200 ci la 80 km/h.

 

Am citit toate posturile anterioare. :D

Daca ar fi fost vorba de un pneu runflat, nu ar fi avut absolut nici o problema chiar la 200 km/h.

Insa avand in vedere ca avea pneuri normale, a avut noroc cu carul.

Sa fim seriosi, la 200 km/h numai norocul te salveaza. :D

 

Iar DSC-ul ajuta insa in limitele fizicii, la 200 km/h nu influenteaza prea mult.

Eu cred ca ajuta .. de fapt .. stiu sigur ca ajuta .. :) :twoup:

Din pacate el are ASC. Nu prea ajuta :twoup:

 

in unele situatii ma gandesc la asc ,dsc sau alte sisteme dar d.p.m.d.v ma gandesc degeaba pentru ca am sa pierd timpul doar gandindu-ma la ele iar in situatii de genul fiecare secunda e pretioasa .

daca as putea sa vorbesc cu el .."bai dsc-ule, tu ce ai de gand sa faci ? esti sigur ca e bine ? eu cred ca e mai bine sa nu franezii roata fata dreapta atat de tare .." cred ca ar avea rost,dar

cand el oricum o sa faca ce stie sa faca de sa pierd timpul gandindu-ma la el ?

Link to comment
Share on other sites

in unele situatii ma gandesc la asc ,dsc sau alte sisteme dar d.p.m.d.v ma gandesc degeaba pentru ca am sa pierd timpul doar gandindu-ma la ele iar in situatii de genul fiecare secunda e pretioasa .

daca as putea sa vorbesc cu el .."bai dsc-ule, tu ce ai de gand sa faci ? esti sigur ca e bine ? eu cred ca e mai bine sa nu franezii roata fata dreapta atat de tare .." cred ca ar avea rost,dar

cand el oricum o sa faca ce stie sa faca de sa pierd timpul gandindu-ma la el ?

Pai vezi .. ca nu e chiar asa...

Daca erai cu o masina fara sisteme .. Doamne Fereste .. nu se stie ce se putea intampla ..

Dar ele exista ...

Ideal ar fi sa conduci fara sa te bazezi pe ele .. Dar la 200 km/h ... crede-ma .. daca nu aveai sisteme .. postul asta nu exista ..

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca ajuta .. de fapt .. stiu sigur ca ajuta .. :D :twoup:

Din pacate el are ASC. Nu prea ajuta :twoup:

 

Norocul l-a ajutat, sistemele electronice mai putin.

 

Gandeste-te ca daca incepea sa se invarta, ajungea in sant si cu DSC si fara.

 

Runflat-urile fac diferenta in acest caz. :D

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca ajuta .. de fapt .. stiu sigur ca ajuta .. :D :twoup:

Din pacate el are ASC. Nu prea ajuta :twoup:

 

Norocul l-a ajutat, sistemele electronice mai putin.

 

Gandeste-te ca daca incepea sa se invarta, ajungea in sant si cu DSC si fara.

 

Runflat-urile fac diferenta in acest caz. :D

Daa..... am zis si eu .. norocul ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.