Jump to content

E46 cabrio in RO


Guest IulianE

Recommended Posts

Guest IulianE

vorbeam cu cineva de seria 3 cabrio...daca merita pt cele aprox 60zile/an sa ai o astfel de masina....

ce costuri de intretinere suplimentare exista?

cum e sistemul de decapotare...am vazut cateva exemplare care era cam prins cu sfooara in dreptul geamurilor din spate,si tot geamurile din spate nu se aliniau cu soft-topul...

cat de mult se pierde din rigiditatea masinii?

e mai zgomotoasa la viteze mari?

drept pt care vreau sa scriem aici tot ce stiti despre cabrio E46

 

un lucru e cert....a dracului de frumoasa...

Link to comment
Share on other sites

FĂŁrĂŁ hardtop, nu. PĂŁrerea mea.

 

pai nu e asta smecheria ?..sa o decapotezi ?,,Fostul proprietar al tractorasului meu ..tocmai s-a intors din DE cu un 325 i cabrio ..Am sa va spun impresii in scurt timp .. :twoup: poze etc ..

Link to comment
Share on other sites

Senzatia de a merge cu ea decapotata este super misto...dar nu in bucuresti...unde te ai umple de un strat gros de praf imediat. Un garaj pentru ea e ideal, daca nu ai ca si mine de altfel, o sa stai cu grija in fiecare zi, si o sa te dora sufletul cand o sa o vezi plina de rahati, rasini si frunzulite care se aduna in decurs de cateva ore pe ea.

 

Fara acoperis, un drum bucuresti ploiesti m-a umplut de atata bucurie incat nici nu stiu cum a zburat timpul...

 

Este mai zgomotoasa la viteze mari, si este putin mai zgomotoasa in general cu soft top la modul ca se aude zgomotul vantului mlt mai puternic, nu mi se pare deranjant, dar este mai zgomotoasa ca si un sedan.

 

Sper sa te ajute

Edited by at_b
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
FĂŁrĂŁ hardtop, nu. PĂŁrerea mea.

 

pai nu e asta smecheria ?..sa o decapotezi ?,,Fostul proprietar al tractorasului meu ..tocmai s-a intors din DE cu un 325 i cabrio ..Am sa va spun impresii in scurt timp .. :twoup: poze etc ..

 

Asta e smecheria. Vroiam sĂŁ zic, fĂŁrĂŁ hardtop nu aÂş lua una. OdatĂŁ ce s-a dus vara, softtopul se dĂŁ jos obligatoriu sĂŁ nu-l faci praf.

cum sa se dea jos softtopul?

o decapotezi si pui hardtopu...nu asa functioneaza?

Link to comment
Share on other sites

dupa cum spune si a tb, este mai zgomotoasa ca un sedan la viteza mare, dar nu este ceva care sa te deranjeze foarte tare. cheltuieli suplimentare nu am avut pana acum (o am de un an jumate). sistemul de decapotare merge perfect (deocamdata). si pot spune ca o folosesc mai mult de 60 zile pe an. din Mai pana la sfarsitul lui Septembrie. este o placere sa ai o asemenea masina. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

am mers si eu cu una ,(un 330 cabrio cu smg) si pentru ca era prima data cand am condus un cabrio am zis sa o decapotez...maaare greseala :twoup: ma batea soarele in cap grav rau ,soarele era ff deranjant .Deci e o masina de seara sau dimineata, la pranaz in nici un caz nu se poate merge cu ea decapotata, eu unul nu as putea cel putin, aaa, si proprietarul mergea cu ea capotata :twoup: din aceiasi cauza Edited by paco_wonderboy
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

am pus cateva poze acum vreo 2 luni cu un M3 cabrio ambandonat pe aici pe la mine...nu mai avea oglinzi deloc,embleme

ce m-a mirat foarte tare e ca nu a bagat nimeni cutitu in panza sau in luneta de plastic....

 

dupa cum spune si a tb, este mai zgomotoasa ca un sedan la viteza mare, dar nu este ceva care sa te deranjeze foarte tare. cheltuieli suplimentare nu am avut pana acum (o am de un an jumate). sistemul de decapotare merge perfect (deocamdata). si pot spune ca o folosesc mai mult de 60 zile pe an. din Mai pana la sfarsitul lui Septembrie. este o placere sa ai o asemenea masina. :twoup:

ai topic la "masina mea"?

daca nu baga si tu niste poze..

apropo...iarna e mai "frigurosa" ca sedanu?

ma gandesc....trebuie sa ai grija sa nu se depuna strat prea mare de zapada pe ea,sa nu fie greutate mare pe panza :twoup:

Edited by IulianE
Link to comment
Share on other sites

Masina membrei coolblonda, intamplator am citit topicul putin mai devreme: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;#entry400374

 

eu inca nu am topic la masina mea dar intentionez in timp scurt :twoup:

 

/edit: luneta cel putin la mine este de sticla, stiam ca la e36 a fost din plastic, ce m3 era?

Edited by at_b
Link to comment
Share on other sites

Este o masina ca oricare alta! Zgomotoasa mai tare in interior datorita scheletului softtopului care trepideaza (se aud mici "greierasi") dar nu deranjant!

 

Este o idee buna sa ai hardtop la ea pe perioada iernii insa nu obligatoriu! Temperatura din interior iarna este la fel ca si in orice masina atata timp cat functioneaza motorul! diferente fata de sedanuri sau coupeuri sunt ca odata oprita, temperatura se pierde mai repede datorita softopului!

Cu hardtop ii egal cu un coupe ... greierasii din interior dispar, vantul nu se mai aude asa tare ... fiind complet inchisa!

 

Nu stiu de ce marea majoritate crede ca ingheti iarna in cabrio ... :D Nu este adevarat!

 

P.S.Zgomotul produs de ploaie o sa ti se para mai sod ...

 

P.S.2 Este o masina care se poate folosi chiar pe intreaga perioada a anului ...

 

Bafta la achizitie

 

 

asta cu luneta de plastic e scoasa de la mine....asa mi s-a parut la prima vedere...sorry :twoup:

 

Pai geamul ii de plastic ... altfel cum s-ar putea impacheta? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu odata cu un Chrysler pana la Deva. Misto de tot dar am tras o saptamana dupa din cauza curentului. Praf cat vrei si miros de gaze de esapament de la tiruri de am ametit.

 

Nu speria si tu omu :twoup:

 

Daca ii echipata cum trebuie (paravant) si bineinteles geamurile ridicate ii super ok! Singurul dezavantaj la drum intins ii ca iti ia foc freza ... sapca neaparat,mai ales pe calduri mari!Praf si alte cele ... ata ete :twoup: n-ai ce face

Edited by Lt.Powell
Link to comment
Share on other sites

FĂŁrĂŁ hardtop, nu. PĂŁrerea mea.

 

pai nu e asta smecheria ?..sa o decapotezi ?,,Fostul proprietar al tractorasului meu ..tocmai s-a intors din DE cu un 325 i cabrio ..Am sa va spun impresii in scurt timp .. :twoup: poze etc ..

 

 

am fost tovarasul de drum al fostului proprietar la d-ului lui myxage la venirea din DE in RO cu cabrio.... fratilor .. e senzatie! pentru zgomotul putin mai accentuat si un hardtop pe care daca nu il are masina il poti lua cu o suma relativ mica e super combinatie! face toti bani pentru senzatiile care le ofera! MUST HAVE - WIND SHADDER! fara el cred ca te cam doare capul dupa 100km. aaa ... si e cam nasol sa mergi in bucuresti...cam cu orice cabrio ... te doare capul ca stai pe loc si te bate soarele de te rupe .. mori de cald si bagi in tine toate mirosurile de shaorma si praz de la coltul strazii .. sa nu mai vb de praf si noxe de la ROMAN :D in schimb e tare ! :twoup: bag si cateva poze

 

P.S. : AI LUAT SUPER MASINA DE LA EL MYXAGE ! e maniac.. daca aude un scartait e in stare sa schimbe juma de masina doar sa nu se mai auda :D

Link to comment
Share on other sites

FĂŁrĂŁ hardtop, nu. PĂŁrerea mea.

 

pai nu e asta smecheria ?..sa o decapotezi ?,,Fostul proprietar al tractorasului meu ..tocmai s-a intors din DE cu un 325 i cabrio ..Am sa va spun impresii in scurt timp .. :twoup: poze etc ..

 

Asta e smecheria. Vroiam sĂŁ zic, fĂŁrĂŁ hardtop nu aÂş lua una. OdatĂŁ ce s-a dus vara, softtopul se dĂŁ jos obligatoriu sĂŁ nu-l faci praf.

Soft-topul nu se da niciodata jos. Ramane in Portbagaj... :twoup:

Hard Topul se monteaza pe masina...

Aaa.. poti sa scoti cutia cu soft-topul .. din portbagaj .. pentru mai mult spatiu .. dar trebuie sa te duci la cineva care se pricepe... altfel .. s-ar putea sa nu o mai pui la loc . .

Link to comment
Share on other sites

FĂŁrĂŁ hardtop, nu. PĂŁrerea mea.

 

pai nu e asta smecheria ?..sa o decapotezi ?,,Fostul proprietar al tractorasului meu ..tocmai s-a intors din DE cu un 325 i cabrio ..Am sa va spun impresii in scurt timp .. :twoup: poze etc ..

 

 

am fost tovarasul de drum al fostului proprietar la d-ului lui myxage la venirea din DE in RO cu cabrio.... fratilor .. e senzatie! pentru zgomotul putin mai accentuat si un hardtop pe care daca nu il are masina il poti lua cu o suma relativ mica e super combinatie! face toti bani pentru senzatiile care le ofera! MUST HAVE - WIND SHADDER! fara el cred ca te cam doare capul dupa 100km. aaa ... si e cam nasol sa mergi in bucuresti...cam cu orice cabrio ... te doare capul ca stai pe loc si te bate soarele de te rupe .. mori de cald si bagi in tine toate mirosurile de shaorma si praz de la coltul strazii .. sa nu mai vb de praf si noxe de la ROMAN :D in schimb e tare ! :twoup: bag si cateva poze

 

P.S. : AI LUAT SUPER MASINA DE LA EL MYXAGE ! e maniac.. daca aude un scartait e in stare sa schimbe juma de masina doar sa nu se mai auda :D

 

 

:D A ramas ca vine sa ma dea cu ea ...poate ma sucesc si eu ...:) ...sa o poarte sanatos !..

Link to comment
Share on other sites

de aratat stim cu totii ca arata foarte bine...

cat de fiabil e sistemul de decapotare?

 

 

 

Adica cate sute de mii de km pe an face coviltiru' si de cate ori ii schimbi uleiul nu ? rahat ! Doar la fiabilitatea sistemului de decapotare imi statea capul daca vroiam sa-mi iau un cabrio... Unde pui ca poate consuma mult rashnitza de strans prelata.... Frate sa intelegem ca nu vrei cabrio ca nu esti sigur de fiabilitatea "coviltirei sixtine" ... Una peste alta cum se descurca altii te descurci si tu daca vrei cabrio. Daca nu, facem valuri degeaba...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

de aratat stim cu totii ca arata foarte bine...

cat de fiabil e sistemul de decapotare?

 

 

 

Adica cate sute de mii de km pe an face coviltiru' si de cate ori ii schimbi uleiul nu ? rahat ! Doar la fiabilitatea sistemului de decapotare imi statea capul daca vroiam sa-mi iau un cabrio... Unde pui ca poate consuma mult rashnitza de strans prelata.... Frate sa intelegem ca nu vrei cabrio ca nu esti sigur de fiabilitatea "coviltirei sixtine" ... Una peste alta cum se descurca altii te descurci si tu daca vrei cabrio. Daca nu, facem valuri degeaba...

:twoup:

He he he.. deci ... ideea cu cabrio e urmatoarea:

Sunt mai rigide decat orice alta masina...

Sunt mai grele cu cateva sute de kg fata de berlinele din serie..

Ai toate sansele sa fii scuipat in cap .. de cei de pe refugiile de tramvai .. in Bucuresti ..

Trebuie sa fii foarte atent unde parchezi .. :twoup:

Nu trebuie sa lasi nimic in masina ..

Link to comment
Share on other sites

adevarul este ca, in Romania trebuie sa ai grija unde lasi masina, si mai ales decapotata! iti arunca in ea tot felul de lucruri (din rautate dar mai sigur din prostie). mie mi-e frica sa nu-mi arunce unul o tigara aprinsa, ca nu-i exclus! de furat e mai greu daca ridici geamurile si pui tot in fata. si apoi incepe sa tipe alarma daca baga unul mana. dar cel mai bine este sa o ai "in ochi" cand o lasi decapotata( in Romania).

 

iarna nu este mai frig decat in sedan, iar vara nu poti merge cu ea decapotata la orele pranzului (te zapaceste soarele chiar si cu sapca in cap).

 

si ca sa folosesc un citat deja celebru, cu o masina cabrio " iarna nu-i ca vara!" :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.