Jump to content

Cum scapam de aproape orice ilegalitate comisa in trafic!?


slacker

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mersi pentru link-uri .

am fost abuzat prin martie cand am stat mai bine de o luna fara permis,m-a oprit pe magheru o masina de politie pentru ca "am trecut pe rosu"

.daca as fii gresit nu mi-ar fi fost rusine sa recunosc ca am trecut pe rosu,dar cand stiu bine ce am facut si nu eram singur in masina inebunesc.

sa nu mai spun ca a doua zi am vazut tot un bmw, tot un baiat in jur de 20 de ani oprit in acelasi loc.ciudata coincidenta.

a fost mai complicat dar nu mai spun toata povestea, ideea e ca s-au luat degeaba de mine.

 

am mai dat de 2 ori cate 50 de euro . pentru "neacordare de prioritate" in ambele cazuri era o masina pe la 200 de metrii. te bagai de 5 ori cel putin dar eu " nu am acordat prioritate"

in ambele cazuri l-am intrebat pe sofer daca nu i-am acordat prioritate si a spus ca am mers regulamentar dar politia se facea ca nu aude soferul si continua sa scrie procesul.

 

acum nu stiu aproape nimic,dar pot invata.

nu e obligatoriu sa ai avocat.

te poti prezenta fara sau iti poti lua unul din oficiu.

o sa pierd sau nu unele procese , o sa am de pierdut sau de castigat , mai devreme sau mai tarziu am sa stiu sa-i fentez si eu pe ei atunci cand ei ma fenteaza pe mine.

 

scuza-ma:

 

 

1. despre care rosu de pe Magheru este vorba? si in ce sens de circulatie? trec foarte des pe Magheru (Bucuresti), ma intereseaza. Apoi am sa-ti spun si eu ce foc rosu vad eu nerespectat aproape de fiecare data cand trec pe acolo, cu nesimtire (nu nestiinta) de unii.

 

2. cat despre faze cu acordat sau nu prioritate, daca tu erai considerat vinovat de catre politie, de ce a fost oprita si cealalta masina?

 

 

1.semaforul de la intercontinental .

sa-ti mai spun ca pe mine m-au oprit in Romana sa-mi spuna ca am trecut pe rosu la intercontinental ? :D

2.eu eram considerat vinovat doar de politie . m-am dus la ala sa-l intreb daca nu i-am acordat prioritate si el spunea ca am mers regulamentar dar politia se facea ca nu-l aude si continua sa-mi scrie procesul verbal.

cand am scos 50 de euro culmea ,le-au revenit simturile auditive la normal :twoup:

 

 

 

Slacker, problema e la tine si e una mare daca i-ai dat actele in momentul in care ti-a spus ca ai trecut pe rosu, lucru nefiind adevarat.

Am patit-o acum cca.1 luna si nu am dat prioritate unui pieton de pe trecere pentru ca exact inainte de trecerea de pietoni statea politistul calare pe motor.

Bineinteles ca s-a luat dupa mine sa ma urecheze, sa imi ia permisu' sa imi ia milionu sau ce o fi vrand.

"- Daca stai ca o popica si ascunzi lumea dupa tine, nu pupi nimic".

"- Pai cum vine asta? Tot eu sunt de vina?"

"- Te-am pupat, mestere. Pa"

 

Si "pa" a fost!

 

nu i-am dat nici un act .eu mai aveam putin si ii dadeam cu ceva in cap agentului constatator Catana Florin si tu ma intrebi daca i-am dat actele ? :D

cand au vazut ca nu se descurca singuri cu mine l-am chemat pe seful lor.i-am uitat numele ,era intr-un passat mai nou si avea

2 stele in piept. Stie cineva ce inseamna 2 stele in piept ?si iar scandal si circ o ora si cu ala .

 

i hate police :twoup:

 

Dupa parerea mea, sunt foarte rare abuzurile facute de politia rutiera.

 

Sa fim seriosi, daca vor sa-ti ia permisul pentru ceva nu le este foarte greu.

 

asa credeam si eu . eram de parere cu tine ca doar atunci cand gresesti politia te "arde". asta pana intr-o zi :D

 

Chestia asta ca daca nu ajunge amenda acasa in mai putin de 30 de zile ai dreptul sa nu o platesti este adevarata?:)

chiar sunt curios cine are idee va rog sami spuneti.

 

OG 2/2001 prevede ca necomunicarea sanctiunii in termen de 30 de zile de la aplicarea amenzii duce la prescriptia executarii amenzii. Prescritia inseamna ca titlul (PVB) in baza caruia trebuia sa platiti nu mai poate sa va fie imputat daca au trecut cele 30 de zile. Daca platiti de buna voie asta este. Comunicarea se calculeaza de cand a fost depusa la posta nu de cand ati primit-o.

Link to comment
Share on other sites

Slacker, cand treci pe rosu la Intercontinental, nu margi direct in Romana, ci o iei pe la Rosetti, sectia financiar sect 2, grad. icoanei etc. La fel ca atunci cand te ia radarul mobil pe DN1, te opresti 10 minute imediat dupa, si astepti sa vezi pe altii trecand in viteza, cel mai bine sa treaca unul cu masina asemenetoare cu a ta, apoi iti continui drumul (hai ca 10-15 minute intarziere fac uneori cat un carnet, nu?), politistul de la interceptie e deja ocupat cu altii.

:twoup: am vazut trecand pe rosu pe la toate semafoarele de la Inter si Regala :twoup:

 

Pe Magheru, iesire de pe Cosmonautilor (G. Enescu) la dreapta catre Romana dupa semafor e trecere pietoni, apoi rosu: ei bine, acest rosu e ca sa lase cale libera amaritilor care ies din Piata Amzei, dar si pietonilor care trec catre si dinspre MacDo'. Sunt unii mai destepti care trec usurel de acest rosu si blocheaza intersectia (adica iesirea celor din Amzei) si mai si forteaza trecerea peste zebra... nesimtire curata, pt nici 10 metri, ca oricum prind aceeasi trecere verde in Romana ca si cei care ies din Amzei (99% garantat)

 

2. Tot nu inteleg de ce erau opriti cei "nevinovati"

Edited by LoLa
Link to comment
Share on other sites

ai ceva argument ? mie la cerere mi-au aratat fara nici o problema.

 

Si mie mi-au aratat filmul la cerere, dar la ultimul radar pe care l-am luat (acum vreo 3 sapt pe E85 la Oreavu) au zis ca au facut poza si nu pot sa mi-o arate ca "se voaleaza filmul" :twoup:

Link to comment
Share on other sites

chiar nu stie nimeni unde gasesc codul lor rutier ?

de la ei, da' cred ca se da pe sub mana...io am luat unul folosit deja... :twoup:

Cred ca ar fi bine sa cauti normele lor de aplicare .. nu codul rutier ... sunt doua chestii diferite ..

Ca sa te poti bate cu ei .. trebuie sa le stii normele de aplicare ..

Link to comment
Share on other sites

ai ceva argument ? mie la cerere mi-au aratat fara nici o problema.

 

Si mie mi-au aratat filmul la cerere, dar la ultimul radar pe care l-am luat (acum vreo 3 sapt pe E85 la Oreavu) au zis ca au facut poza si nu pot sa mi-o arate ca "se voaleaza filmul" :twoup:

 

 

hahahah ce duma buna ti-au dat... trebuia sa-i intrebi ca asa tare ai mers ca te-ai intors in timp ? sigur nu opus degetu pe blit ?

Link to comment
Share on other sites

ai ceva argument ? mie la cerere mi-au aratat fara nici o problema.

 

Si mie mi-au aratat filmul la cerere, dar la ultimul radar pe care l-am luat (acum vreo 3 sapt pe E85 la Oreavu) au zis ca au facut poza si nu pot sa mi-o arate ca "se voaleaza filmul" :twoup:

 

 

hahahah ce duma buna ti-au dat... trebuia sa-i intrebi ca asa tare ai mers ca te-ai intors in timp ? sigur nu opus degetu pe blit ?

Deci ei sunt obligati sa mearga cu tine la aparatul radar si sa iti prezinte inregistrarea.

Au obligatia sa iti prezinte si certificatul aparatului radar ... ca e omologat ... si tot ce le ceri..

NU in instanta! Atunci, pe loc!

Asa e corect. Asta nu scrie in nici o legislatie (doar in normele lor de aplicare)

Link to comment
Share on other sites

ai ceva argument ? mie la cerere mi-au aratat fara nici o problema.

 

Si mie mi-au aratat filmul la cerere, dar la ultimul radar pe care l-am luat (acum vreo 3 sapt pe E85 la Oreavu) au zis ca au facut poza si nu pot sa mi-o arate ca "se voaleaza filmul" :twoup:

 

 

hahahah ce duma buna ti-au dat... trebuia sa-i intrebi ca asa tare ai mers ca te-ai intors in timp ? sigur nu opus degetu pe blit ?

Deci ei sunt obligati sa mearga cu tine la aparatul radar si sa iti prezinte inregistrarea.

Au obligatia sa iti prezinte si certificatul aparatului radar ... ca e omologat ... si tot ce le ceri..

NU in instanta! Atunci, pe loc!

Asa e corect. Asta nu scrie in nici o legislatie (doar in normele lor de aplicare)

 

Initial nu au vrut sa imi arate nici o hartie, e drept ca nici eu nu stiam exact cum se numesc autorizatiile de care avea nevoie (in afara de omologarea aparatului, despre care stiam sigur), asa ca m-am apucat si am scris frumos la observatii: Agentul nu a putut prezenta toate autorizatiile cerute. Cand sa plec, ma cheama in spatele masinii si scoate un dosar in care avea tot: omologarea radarului, hartia aia ca are voie sa foloseasca aparatul, un exemplu de poza, etc.)...

 

PS. Ciudat e ca nu aveau nici un display pe care sa se vada ceva, de aia au zis ca au facut poza si ca nu pot sa mi-o arate. Era vb de 68 km/h, deci nu am mai stat la discutii cu ei

Link to comment
Share on other sites

PS. Ciudat e ca nu aveau nici un display pe care sa se vada ceva, de aia au zis ca au facut poza si ca nu pot sa mi-o arate. Era vb de 68 km/h, deci nu am mai stat la discutii cu ei

Inca o chestie care scrie in norme: aparatele de radar se pun numai pe masini inscriptionate cu POLITIA.

Probabil radarul pe care il foloseau era vechi .. din cauza asta nu a putut sa iti arate poze .. acelea nu mai sunt valabile in rom.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa se prezinte (ai dreptul sa-i ceri legitimatia sa ti-o arate).

Trebuie sa-ti spuna motivul opririi ; daca este filtru ai voie sa ceri actele de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele echipajului.

Actele se cer pe un motiv (legea nu mai permite sa opreasca masini si apoi sa caute motive pentru amenda.)

La oprire se comunica soferului motivul si nu poti fi sanctionat decat pe acel motiv.

La amenda ai doua locuri unde semnezi: unul prin care recunosti fapta si al doilea ca iei la cunostinta de amenda. Deci, puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda dar sa nu recunoasteti fapta daca stiti ca sunteti nevinovat.

Pentru politisti de pe radar: Puteti sa le cereti sa va arate: Legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar, sa aiba vizele la zi. Copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu modelul si seria aparatului. Legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce masina Ministerului de interne, sa fie vizata. Daca se ajunge la neintelegeri puteti sa le cereti sa va arate "ordinul" ... este un fel de foaie de parcurs in care sunt scrise locurile unde au voie sa-si desfasoare activitatea. Aceste acte trebuie sa fie intodeauna asupra agentului de radar.

Link to comment
Share on other sites

black soul : deci daca te opreste pentru centura, da ai si folie neomologata, nu are voie sa iti treaca si aia in proces verbal ? sau pungile de faina de pe scaun ? este absurd..

Habar nu am .. asta am citit de pe google ... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

nu are voie sa te opreasca din plictiseala.. sa sa se uite roata roata si sa caute motiv sa te amendeze , dar daca motivele sunt evidente.. :twoup:

Bun ...ceea ce stiu sigur .. informatie verificata de subsemnatul.

1. Trebuie sa iti prezinte inregistrarea video la radar

2. Masina de radar trebuie sa aiba insemnele de Politie pe ea

3. Radarele vechi nu mai sunt de actualitate

4. Trebuie sa fie la loc cu vizibilitate buna (nu in parcari nu prin curbe ... )

5. Daca sunt si ei in miscare trebuie sa aiba viteza maxima de 50 km/h (daca au viteza mai mare atunci radarul are erori mai mari de 10%)

 

Si ultima regula:

Daca te simti cu musca pe caciula ... si stii ca ai gresit .. incearca sa o "dai la pace".

Nu vrea din prima, incearca sa ii comunici prietenos ca ai si tu ceva relatii .. si ai putea sa o rezolvi altfel .. mare grija sa nu il jignesti .. ca atunci .. daca nu ai relatii.. vei avea probleme :D

 

PS O varianta tare ... stabileste cu cativa prieteni .. un cod pe telefon ... un mesaj .. ceva ..

Cand ii trimiti mesajul .. sa te sune sa spuna ca e senatorul nu stiu care .. :D

Si vorbesti tare la telefon .. cand esti langa politist ..

"Da, domnu' senator, cum sa nu... am intarziat ... ca m-a oprit dl politist (ii ceri numele ca sa il spui la telefon)..."

Chestia asta merge ... pe probate .. :D)) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

nu are voie sa te opreasca din plictiseala.. sa sa se uite roata roata si sa caute motiv sa te amendeze , dar daca motivele sunt evidente.. :)

Bun ...ceea ce stiu sigur .. informatie verificata de subsemnatul.

1. Trebuie sa iti prezinte inregistrarea video la radar

2. Masina de radar trebuie sa aiba insemnele de Politie pe ea

3. Radarele vechi nu mai sunt de actualitate

4. Trebuie sa fie la loc cu vizibilitate buna (nu in parcari nu prin curbe ... )

5. Daca sunt si ei in miscare trebuie sa aiba viteza maxima de 50 km/h (daca au viteza mai mare atunci radarul are erori mai mari de 10%)

 

Si ultima regula:

Daca te simti cu musca pe caciula ... si stii ca ai gresit .. incearca sa o "dai la pace".

Nu vrea din prima, incearca sa ii comunici prietenos ca ai si tu ceva relatii .. si ai putea sa o rezolvi altfel .. mare grija sa nu il jignesti .. ca atunci .. daca nu ai relatii.. vei avea probleme :P

 

PS O varianta tare ... stabileste cu cativa prieteni .. un cod pe telefon ... un mesaj .. ceva ..

Cand ii trimiti mesajul .. sa te sune sa spuna ca e senatorul nu stiu care .. ;)

Si vorbesti tare la telefon .. cand esti langa politist ..

"Da, domnu' senator, cum sa nu... am intarziat ... ca m-a oprit dl politist (ii ceri numele ca sa il spui la telefon)..."

Chestia asta merge ... pe probate .. :P)) :D

Nu sunt obligati sa iti arate inregistrarea(s-a mai spus de cateva ori si pe topic) iar restul actelor :D ....nu e obligatoriu ca masina de politie sa poarte insemnele Politiei , radarele vechi inca sunt de actualitate :twoup: iar asta cu maisna politiei in miscare e o gluma ca nu prea am inteles :twoup: la faza cu tel e adevarata dar depinde si de unii politisti :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.