Jump to content

2007 E92 navigation professional vs bussines


kewlya

Recommended Posts

Cel profesional e cu harta iar cel bussines e cu sageti.Cel profesional mai poate avea si functia TV si split screen.Masinile cu navi prof au doua sloturi dvd in bord fata de cel bussines care are numai un slot.Cam ata stiu eu.
Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu eu Business-ul are harta doar ca nu are vedere perspectiva asupra hartii ci doar 2D. Navigatia Proffesional are ca prim avantaj marimea mare a ecranului... Nu spun ca se merita diferenta enorma de bani pt. treaba asta.. dar eu am proffesional si sunt super incantat de ce poate iDrive-ul si navi Proffesional...

 

Fara sa fie cu suparare dar nu e vorba de "cum gandeste romanul"... asa putem sa zicem ca nici nu are Romania pe dvd-ul de navi.. asa ca ce mai are rost navigatie.. mai bine un PDA si iGo si e si cu cateva mii de euro mai ieftina solutia...

 

Navigatia are cateva avantaje... cel putin cel Proffesional... poti sa faci browsing pe cd/dvd-uri-le cu mp3-uri... poti sa ai agenda din telefon pe navi... cred ca sunt cateva features care sunt utile... ca sa nu mai zic de tv (pt. cei care au modulul de DVB-T)

Link to comment
Share on other sites

In Germania majoritatea E90 au navi bussines si ce acuma daca nu e cu harta si e cu sageti nu ne mai luam bmw?hahahah imi place cum gandeste romanu.

 

Nu cred ca te vei increde orbeste in sagetile alea fara sa vezi drumul in ansamblul lui; de asemenea...harta afiseaza mult mai multe chestii utile; era cineva pe forum care avea navi bussines si a fost nevoit sa-si ia pocket pc ca sa poata vedea si harta. Daca nu stii adevarata utilitate a unei navigatii nu mai comenta fara rost.

 

Din ce stiu eu Business-ul are harta doar ca nu are vedere perspectiva asupra hartii ci doar 2D.

 

 

Este adevarata treaba asta sau nu?

merci

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Cand am cumparat masina din germania avea carte tehnica numai in germana si mi-am comandat una in engleza la un dealer bmw vreo 25 euro a fost! Azi mi-a venit prin posta! In asta arata clar diferenta dintre business si professional! Mai mult zice ca la navi business avand doar un compartiment de citit DVD poti vedea harta numai cu dvdul introdus! Arata chiar si poza si dupa cate vad diferenta e ca la business harta e 2D! Dar pe carte scrie 2008. La mine totusi nu pot vedea harta, ma gandesc ca se rezolva cu un update de soft sau poate nu e DVD-ul complet! Daca are cineva idee cum se rezolva.....
Link to comment
Share on other sites

sunt fan bmw de foarte mult timp , dar abia acum sunt mai aproape ca niciodata sa imi achizitionez primul bmw. chiar daca postez la parte de seria 3( de care am fost mult timp indragostit) o sa ma orientez spre un e60. si eu sunt interesat de aceste diferente intre business si professional

 

1. in slotul de navigatie se pot citi atat cd cat si dvd indiferent de modelul pe care il ai business sau professional?

2. daca am business si bag cd/dvd cu navigatie pot sa ascult si muzica in acelasi timp?

3. exista pe undeva un ghid detaliat ( poate chiar cu imagini ) in care se pot vedea diferentele intre un sistem business si unul professional?

Link to comment
Share on other sites

sunt fan bmw de foarte mult timp , dar abia acum sunt mai aproape ca niciodata sa imi achizitionez primul bmw. chiar daca postez la parte de seria 3( de care am fost mult timp indragostit) o sa ma orientez spre un e60. si eu sunt interesat de aceste diferente intre business si professional

 

1. in slotul de navigatie se pot citi atat cd cat si dvd indiferent de modelul pe care il ai business sau professional?

2. daca am business si bag cd/dvd cu navigatie pot sa ascult si muzica in acelasi timp?

3. exista pe undeva un ghid detaliat ( poate chiar cu imagini ) in care se pot vedea diferentele intre un sistem business si unul professional?

1.Da poti sa bagi si cd si dvd

2.Poti asculta doar la radio sau daca ai magazie de cd

Link to comment
Share on other sites

2. daca am business si bag cd/dvd cu navigatie pot sa ascult si muzica in acelasi timp?

Din cate stiu, la NAVI professional ai DVD Reader doar pentru navigatie, si separat pentru cd-uri de muzica...

Mie unul imi place mai mult navigatia profesionala. Ai o vizibilitate mult mai mare asupra optiunilor masinii, chiar in paralel cu GPS-ul.

Link to comment
Share on other sites

intr-un post mai sus se spunea ca una dintre diferentele dintre business si professional ar fi faptul ca la business la navigatie apar doar sageti si nu si harta. m-am uitat acum pe o brosura de e60 lci si spunea ca si la business apare harta numai ca in format 2d , iar la professional apare 3d
Link to comment
Share on other sites

Am citit toate posturile si vad ca e greu sa te decizi intre business si profi deoarece exista o oarecare diferenta de pret iar avand in vedere ca pentru Ro inca nu este harta nu stiu cat de mult te ajuta ecranul mai mare. Poti sa vezi in paralel mai multe functii (exceptand navi cu altceva) de ex muzica si ceva functii ale masinii ?!
Link to comment
Share on other sites

in afara de faptul ca la business este indicatie prin sageti si la professional printr-o harta si desigur dimensiunea afisajului,mai este vreo diferenta din punct de vedere a numarului de functii si de informaii oferite de cele doua sisteme? ma refer la modelele 2007-2008 ci iDrive. multumesc!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Corect..e f posibil..dar asta presupune ca dupa update va functiona cu alt dvd care are hartile reprezentate grafic. Intrebarea e cu care? cu cel de la navi professional? Ca cel de business sigur nu are hartile grafic..ca altfel banuiesc ca ar fi aratat harta de la inceput. Sunt in ceata complet :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.