Jump to content

cum pot afla ce sistem audio este pe e60?


ar85gil

Recommended Posts

Se aude prost nu? Si eu am aceeasi problema, nu sunt deloc multumit de sistemul audio pe care il am pe masina, si totusi e un E60, cred ca asta e un minus al BMW-ului. Pana la urma cred ca o sa schimb absolut toate boxele, pun un tub de bass in portbagaj si am incheiat subiectul. Sincer nu stiu cum poti afla ce fel de sistem exista pe o anumita masina in parte.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si pe mine m-ar interesa sa stiu daca se poate face upgrade la sistemul audio. eu am doar cele doua din fata din usi si cele din spate de sub luneta. altele nu cred ca mai am. Se mai poate face ceva?
Link to comment
Share on other sites

se pot monta in usile din spate difuzoare jos plus tweetere sus la usa..

La toate E60 au 2 twetere in fata langa oglinda 2 medii in usi, 2 medii in spate sub luneta si basii sunt sub scaunele din fata. Banuiesc ca aveti aceeasi problema mediile din usile fata suna nasol la un volum mai mare. Am gasit [e un site ceva de la hertz Dieci pe 3 cai separate adica bas, medii si inalte dar super scumpe undeva la 1200 ron setul, problema mare e ca mediile din usi sunt de 8 cm diametru si nu prea gasesti.

Link to comment
Share on other sites

Da ,

Am luat-o noua de la Bavaria si am aceeasi problema dar la boxele din spate. Se aude cu un "harjiit" ciudat. Am vb la BMW -raspuns: astea-s frate de noi au probleme.

 

Ce raspuns sincer si simplu ti-au dat adica dupa ce dai o caruta de bani pe masina ...asta e raspunsul lor. Asa e in Romania, dar faza cu defectul de nou e ok adica a mea e din Germania luata si tot asa fac mediile .

Link to comment
Share on other sites

Eu am sistemul audio Logic7 si se aude magnific!!! Absolut perfect !

ferice de tine nu toti avem logic7 asta e restul ne chinuim cu ceea ce zic cei de la BMW muzica, ma refer la Bmw Radio-CdMp3 Professional. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva vreun site sau de unde putem procura boxe sau cele necesare ptr un upgrade legat de sistemul audio la E60?

Daca vrei te pot ajuta eu,( sa se stie nu fac reclama) detin un magazin specializat in sonorizari pentru autoturisme.

Link to comment
Share on other sites

Nu faci reclama, normal ca nu. :twoup:

Pai nu am zis nume ,nr de telefon, adresa absolut nimik toate aceste lucruri raman de discutat pe private daca intereseaza pe cineva.

Multumesc si no offense.

Link to comment
Share on other sites

va rog sa imi ziceti cum pot afla dk este standard sau ceva mai sus?////

Cel standard are 6 boxe : 2 de medii in usile fata (in stalpii A nu sunt de fapt tweetere doar locul pt ele !) 2 sub luneta si 2 de bass sub scaunele din fata.

Si eu am accesi problema cu calitatea sunetului (am sistemul standard) si nu stiu ce sa fac pt a imbunatati calitatea. Nu vreau tub de bass in portbagaj si chestii de genu... as mai adauga niste tweetere si as inlocui boxele existente cu altele mai performante dar nu sunt sigur daca are rost fara a schimba amplificatorul... ( nu prea ma pricep). Am incercat la BMW sa fac un upgrade sa pun sistem hi-fi dar ma costa o caruta de bani ( peste 1000 euro!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
dar nu numai cu asta am avut probleme. Cu franele a fost alta etapa:

-au scartiit de la inceput de zici ca eram RATB-ul

-acum o sa le schimb ca mai am putin de mers, dar m-au innebunit. Ba unul s-a oprit si mi-a zis vezi doml-e ca ai ajuns la fier

 

cand iti mai scartaie franele, treci pe la un "service din asta de la coltu blocului" sa-ti dea nenea cu sprei pe discuri, sa nu-ti mai scartaie... sau ia-ti tu un sprei, este special pentru asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

eu am e39, si cu 2 subwoofere de 10" in portbagaj sub luneta, in locul subwooferului original, imi permit sa reglez difuzoarele din masia in cat sa sune foarte bine, inalte , medii ca de basi nu are rost sa mai vorbesc, upgrade se poate face, la orice, e foarte important sa-ti dai seama ce-ti lipseste de la masina (inalte, medii, basi).... Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Am un E60 din 2005 , cred ca am sistemul de sunet standard . Am fost azi si am pus un subwufer 800 W cu statie 400 W si se aude foarte bine setat undeva la jumate statia sa nu bubuie prea tare.

La mediile de pe spate la luneta am vazut ca are loc si de inalte (lacas special pentru astea care vin echipate cu mai multe boxe ) si am pus si inalte pe spate . Acum se aude foarte bine!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.