Jump to content

Consum 530d


Geme

Recommended Posts

Alba Iulia - Mamaia si retur, cu un 530d E60, 4 in masina si bagaje, 8.6% consum... si pe autostrada acul la vitezometru statea la 260 ...

Tu deja o dai in povestiri SF poate era acul la revolutii in 2600 , unde sa mergi tu doar cu 260, sau poate a mers cineva cu masina timp de 4 ani fara sa depaseasca 110 si s-a facut media de 8,6 si cat ai mers tu la mare nu a apucat sa urce, dar cel mai concret este daca resetezi media de consum cand pleci de la benzinarie dupa ce ai facut plinul si vezi atunci cati 19% o sa ai de medie daca mergi cu 260

 

200km de autostrada cu 260, 400 km de NEautostrada, mers la 80 ... deci daca e sa faci o medie, o sa-ti iasa o viteza la care masina ar consuma 8,6 ... nu?

 

Alba Iulia - Mamaia si retur, cu un 530d E60, 4 in masina si bagaje, 8.6% consum... si pe autostrada acul la vitezometru statea la 260 ...

 

minti

 

In seamna ca minte computeru` de bord ... ca eu garantat nu mint :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ba, da voi nu pricepeti ca a avut consumul asta dupa un drum de 1200 km??? 400km autostrada, 800 drumuri europene si nationale ... Tot latrati atat, ce am zis eu e consumul mediu, nu consumul la 260 ...

 

 

ia si tu pe cineva de pe forum la tine in 3-ar si arata-i unde mergi tu cu 260 . ca eu de abia am putut 255 pe buc-pitesti(bucata aia mai buna dinspre pitesti ) cu e60(530Da) amortizoare sport stock.

asta ca o paranteza

si consumul nu ti-l zic , ca oricum nu e sub 10 la viteza aia.

Link to comment
Share on other sites

ÂŞi ĂŽn mod sigur nu aveai viteza realĂŁ de 255 km/h pentru cĂŁ existĂŁ eroare de vitezometru iar maÂşina este limitatĂŁ la 250 km/h.

 

ai dreptate eroarea e cam de 5-7 km fata de gps, dar ce nu inteleg eu de ce este aceeasi eroare si la 40km/h , si la 200km/h .

de ce nu e proportioanala cu viteza de deplasare?

Link to comment
Share on other sites

ba, da voi nu pricepeti ca a avut consumul asta dupa un drum de 1200 km??? 400km autostrada, 800 drumuri europene si nationale ... Tot latrati atat, ce am zis eu e consumul mediu, nu consumul la 260 ...

 

 

ia si tu pe cineva de pe forum la tine in 3-ar si arata-i unde mergi tu cu 260 . ca eu de abia am putut 255 pe buc-pitesti(bucata aia mai buna dinspre pitesti ) cu e60(530Da) amortizoare sport stock.

asta ca o paranteza

si consumul nu ti-l zic , ca oricum nu e sub 10 la viteza aia.

 

era vorba de un 5ar, nu de un 3ar ... si eu nu merg cu 260, ca la a mea viteza maxima constructiva e 204 ... si eu ti-am zis consumul mediu dupa un drum de 1200 km ... ca e putin logic ca la 260 masina nu consuma atat... nu?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pachu cand ai facut primul comentariu toti ceilalti am inteles ca tu ai mers mult cu 260 la ora si ca ai facut consum mediu de 8 si ceva, logic undeva ai gresit, cum consumul mediu il dovedesti cu ce iti apare pe BC, atunci vrajeala e la faza cu "acul nu se misca din 260" motiv pentru care sunt atatea pareri in contra logicii tale

 

Ca sa ai media aia e clar ca 260(sau aproape) ai avut un maxim de 3 minute dupa care ai mers fara sa ii mai dai talpa ceea ce a facut media aia

bafta

 

eu am facut 350 de km in o ora si 50 de minute distanta intre Madrid si Valencia si am consumat 60 de litri deci consumul undeva peste 15% in momentul respectiv, dar BC nu a urcat media decat 1,5% pentru ca BC-ul nu calcula doar consumul de cand plecam eu si pana ajungeam ci facea media de la tot consumul de cand il resetasem ultima data

 

ca sa fiu mai exact am avut un consum de 17,1%

Edited by livio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Merci la toti pt. raspunsuri, chiar imi sunt de folos :), cel mai bine ar fi sa ziceti, de exemplu: Drum aglomerat, 100km parcursi in orasul cu un consum de X litri la suta (urban, extraurban) :)

(ca o paranteza, am deschis un alt topic unde am nevoie de ajutor aici)

Edited by Geme
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Botosani - Iasi ( 123 km, din care 47 km pe DE 85 portiunea Tg frumos - Iasi) viteza medie 85 km/h, consum mediu 7.7%

 

Returul a fost parcurs cu o viteza medie de 83 km/h, consumul mediu inregistrat fiind 7.6%.

 

Temperatura exterioara a oscilat intre 3-9 grade C. Carburantul folosit Mol Evo Diesel. Anvelope de vara cu o presiune corecta.

 

Masina e un E60 530dA.

Link to comment
Share on other sites

@livio, ai fost un norocos de ai avut auostrada libera perfect pe distanta de 350 km, vad ca ai avut o medie cam de 191 km/h.....e credibil, luând În considerare ºi consumul, cred cã a scos flãcãri pe eºapament..... :))

 

ce am zis eu este demonstrabil. si am condus pe timul noptii, vara fara sa ma intalnesc cu prea multe masini si asta a fost inainte sa bage astia carnetele cu puncte si radare. Oricum cineva care a facut traseul acesta poate confirma ca partea care apartine de Valencia este foarte buna autostrada, fara prea multe curbe. si se poate merge cu 230 240 continuu ceea ce iti da o medie buna; iar pentru partea dinspre Madrid unde sunt mai multe sicane(le vezi asa cand mergi la viteze mari) se scoate o medie de 170 lejer.

Ceea ce a fost bine e faptul ca nu am avut camioane, si daca mai depaseam cate o masina aia sigur mergea si ea cu 150 160 minim.

Totusi tin sa precizez ce nu e recomandabil ca cineva sa ma imite, eu sunt un norocos ca nu am murit in accident pana acum. deci nu fortati norocul. am inceput si eu sa o las mai moale

Edited by livio
Link to comment
Share on other sites

Stai liniştit că sunt mulţi care merg ca tine, unii mai ĂŽncet, alţii mai tare...chiar şi printre noi probabil....dar oricum, e de la rubrica "nu ĂŽncercaţi aşa ceva acasa".....eu am scos doar până la Piteşti media de 192 km/h, ĂŽnsă s-a terminat autostrada prea repede....asta cu un consum de 13 l/100 km, resetat la intrare pe autostradă.... Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
e 60 8,2 urban afara nu am mai fost de mult da parca 7 era

 

sa nu fiu pescar , ca altii

e60 530da autostrada 7,8l/100km . afara 9.0l/100km in oras 12l/100km in bucuresti 14l/100km

 

tu cred ca esti cel mai aproape de adevar...mie 525D 2004 cu automata imi consuma 7-8,5 in afara si in oras intre 12-14,5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.