Jump to content

Numere provizorii


andreidan85

Recommended Posts

Oficial se pot prelungii numerele provizorii de 2 ori deci 90 zile cu conditia ca sa se plateasca taxa de talon, taxa de inmatriculare si taxa auto speciala.

 

In cazul colegului nu cred ca ar fi vreo problema atata timp cat are un contract de vanzare cumparare... Personal nu cred ca NU se poate sa isi faca inmatriculare provizorie noua in bucuresti daca a cumparat masina..

 

Din ce stiu eu nu exista nici o reglementare care sa nu permita re-imatricularea provizorie in cazul in care masina s-a vandut.

Link to comment
Share on other sites

Oficial se pot prelungii numerele provizorii de 2 ori deci 90 zile cu conditia ca sa se plateasca taxa de talon, taxa de inmatriculare si taxa auto speciala.

 

In cazul colegului nu cred ca ar fi vreo problema atata timp cat are un contract de vanzare cumparare... Personal nu cred ca NU se poate sa isi faca inmatriculare provizorie noua in bucuresti daca a cumparat masina..

 

Din ce stiu eu nu exista nici o reglementare care sa nu permita re-imatricularea provizorie in cazul in care masina s-a vandut.

Am contract de vanzare cumparare intre mine si cel care mi-a vandut-o. Am auzit ca nu as putea sa iau nr provizorii pt ca ele se pot lua doar o singura data indiferent de proprietar sau de judet. Mi se pare o tampenie. Sper sa fie cum ai spus tu John_Doe pentru ca trebuie sa-i fac rar-ul si ar fi foarte costisitor sa o duc si sa o aduc pe platforma. Oricum maine ma duc la noul sediu din pipera si o sa va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Prin aceeasi situatie trec si eu ..... pe 13iunie au expirat nr provizorii si domnii de la politie nu mai vor sa imi prelungesca sau s-a imi dea alte nr provizorii chiar daca masina a fost cumparata din alt judet(contract de vanzare cumparare).E la mana lor .....daca vrea comandantul sa iti dea acordul lui(show him the money) le poti prelungi altfel faci ca mine si duci masina pe rampa la R.a.r. ei le prelungesc doar daca platesti toate taxele inclusiv taxa de ''mediu''....deci nu ar mai fi nevoie de numere provizorii pentru ca ai putea sa inmatriculezi masina definitiv in 2 ore. urasc romania! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am spus si in primul post... .nu cred ca ar fi vreo problema... cine verifica ca masina a avut nr. provizorii in x judet? ca doar in cartea de identitate nu este trecut faptul ca ai nr. provizorii in alta parte....

 

Trebuie vazut exact si in baza carei reglementari este interzis obtinerea unui nou set de nr. provizorii in cazul in care masina este re-vanduta, daca este asa. Personal nu cred... Nu cred ca nu poate exista intelegere in cazul asta.. Baietii de la noul sediu din pipera mi-au dat impresia ca sunt foarte ok.

 

Sper sa rezolvi fara probleme.. Numai bine..

Link to comment
Share on other sites

John_doe poti sa.mi spui si mie care sun actele necesare dupa ce am cuparat masina???

...identificarea RAR, contract de vanzare-cumparare, fisa de radiere-inmatriculare cu vizele de la circa financiara a vanzatorului/cumparatorului(nu e obligatoriu achitarea impozitului auto), taxele la CEC(inmatriculare si talon), asigurarea RCA, cerere radiere/inmatriculare...toate actele originale+copii xerox(in principiu la toate actele)

 

.....in situatia in care masina e "adusa d-afara"....in plus fata de cele de mai sus trebuiesc actele(factura d-afara) tradusa si legalizata la notar, achitarea taxei de prima inmatriculare la trezoreria de sector/municipiu resedinta de judet(provincie)

Link to comment
Share on other sites

ma confrunt cu aceeasi situatie,si anume am nr valabile de romania pana in 23...intrebarea e pot obtine nr valabile pe alt judet?fara sa platesc taxa de mediu?

si despre taxa voi ce ziceti intra in vigoare cea eftina sau nu?eu am auzit parerei negative pana acum....

Link to comment
Share on other sites

ma confrunt cu aceeasi situatie,si anume am nr valabile de romania pana in 23...intrebarea e pot obtine nr valabile pe alt judet?fara sa platesc taxa de mediu?

si despre taxa voi ce ziceti intra in vigoare cea eftina sau nu?eu am auzit parerei negative pana acum....

[/quote

1...nu, nu poti obtine alte nr. provizorii

2...la momentul actual taxa a trecut de Senat ca "ilegala", deci senatul a votat impotriva taxei...urmeaza votul Camerei Deputatilor care e camera decizionala...asteptam cu interes

PS: ceea ce este sigur, este faptul ca cei care au platit taxa vor primi bani indiferent de decizie(diferenta sau toata)

Link to comment
Share on other sites

bun,si crezi ca va intra de la 1 iulie sau nu?

ma gandeam sa o las pe dr pt cateva zile...

mda cu banii revendicati e adevarata dar cine stie cat trebuie sa asteptam...

Link to comment
Share on other sites

bun,si crezi ca va intra de la 1 iulie sau nu?

ma gandeam sa o las pe dr pt cateva zile...

mda cu banii revendicati e adevarata dar cine stie cat trebuie sa asteptam...

...daca va intra de la 1 iulie nu am de unde sa stiu...depinde de cat de repede "se misca" alesii sa discute legea si s-o voteze...pe urma 30 de zile monitorul oficial....he-he.... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Unde ati vazut voi ca s-a decis ca "ilegala" taxa noua?

 

Din ce stiu eu noua taxa a fost deja publicata in monitorul oficial... Ordonantele de Urgenta nu trec nici prin senat si nici prin parlament... Poate doar normele metodologice...

 

Daca stiti voi altceva va rog sa postati si link-urile de unde aveti informatiile...

Link to comment
Share on other sites

De la 1 iulie intra in vigoare "noua" taxa de mediu care inlocuieste taxa de prima inmatriculare. Dupa cum probabil stiti aceasta taxa este mai mica considerabil pentru unele masini in comparatie cu cea veche. Intr-adevar taxa a fost scoasa in afara legalitatii de catre senat si se asteapta decizia camerei deputatilor in ceea ce priveste anularea taxei si inapoierea banilor celor care au platit-o. dar .. interesele sunt destul de mari .. faza de la senat a fost acum 1 luna deci .. o sa mai dureze. bafta !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.