Jump to content

traducere acte nemtesti pt inmatricularea RO?


rza

Recommended Posts

Salutare,

Tocmai mi-am adus un 320 din Germania....

Am inteles ca trecuie sa traduc toate actele nemtesti (brief, contract, etc)

stiti ceva?

e pe bune??? :twoup:

Multumesc

 

 

da trebuie tradus tot ...inclusiv contract , carte ,

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Tocmai mi-am adus un 320 din Germania....

Am inteles ca trecuie sa traduc toate actele nemtesti (brief, contract, etc)

stiti ceva?

e pe bune??? :twoup:

Multumesc

 

 

da trebuie tradus tot ...inclusiv contract , carte ,

Nu trebuie sa traduci nimic. Eu am adus-o in februarie si tot asa stiam si eu, am fost la un birou de tradus acte si chiar ei mi-au spus ca nu se mai procedeaza astfel si nu mai trebuie tradus nimic, asa ca am inscris-o cu actele cu care am venit din Germania, mi le-au cerut pe toate dar nu au trebuit traduse. A picat asta cu tradusul, ok? Multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Tocmai mi-am adus un 320 din Germania....

Am inteles ca trecuie sa traduc toate actele nemtesti (brief, contract, etc)

stiti ceva?

e pe bune??? :twoup:

Multumesc

 

 

da trebuie tradus tot ...inclusiv contract , carte ,

Nu trebuie sa traduci nimic. Eu am adus-o in februarie si tot asa stiam si eu, am fost la un birou de tradus acte si chiar ei mi-au spus ca nu se mai procedeaza astfel si nu mai trebuie tradus nimic, asa ca am inscris-o cu actele cu care am venit din Germania, mi le-au cerut pe toate dar nu au trebuit traduse. A picat asta cu tradusul, ok? Multa bafta.

...daca e sa traduci ceva singurul act care tre tradus si legalizat este factura din germania ptr ca tre depusa la circa financiara ...eu asa am facut anta toamna...nu stiu acum cum e....mergi si-ntrebi la circa financiara

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspunsuri....

se pare ca in romania conteaza persoana de la ghiseu, judetul, starea de spirit a functionarului, etc... :twoup:

eu o sa ma duc fara nici o traducere... oricum am timp pana se mai reduce taxa de prima inmatriculare (daca se va intampla si asta) :D ... a, era sa uit! nu ma duc eu, am facut procura tatalui meu si alearga el :D

momentan sunt fericit ca la rar a iesit super ok, chiar daca am parbrizul fisurat :twoup: (multumesc domnule tirist de pe valea oltului care mi-ai aruncat din cabina cu sambure de piersica sau ce o fi fost direct in parbriz) :D

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema.am un opel si mia expirat itp la el,are nr de germania,cum se procedeaza??trb sa ma duc la rar mai intai sau pot sami iau nr rosii si dupa aia sa fac rar??

pai din cate stiu nu mai poti circula cu ea daca a expirat itp-ul nemtesc...

sfatul meu ar fi sa-ti iei numere rosii... asta daca vrei sa o inmatriculezi pe la noi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pe aia de la RAR nu-i intereseaza cum ai ajuns tu cu masina acolo, ca ai nr rosii sau albastre. Ei iti fac verificarea masinii+omologare+itp+identificare si naiba sa-i ia ce mai fac. Poti sa iei nr rosii fara sa aiba TUV valabil.

Legat de subiectul topicului, la Bucuresti iti trebuie pt Administratia Financiara traducere doar la factura sau contractul de vanzare cumparare cu neamtul. Si cartea de identitate romaneasca.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 8 months later...

In primul rand vreau sa va salut ca sunt nou pe aici. In al doilea rand vreau sa va intreb de ce acte am nevoie ca sa imi imatriculez o masina in romania , nu de alta dar vreau luna care vine sa ma duc in germania sa imi cumpar un 320d e90 si am tot citit pe alte situri / forumuri si sunt si mai in ceata :"> de ex uni zic ca imi trebuie nu stiu ce hartie de la vama ca altfel platesc amenda alti zic ca nu si asa mai departe.

Va rog daca vreti sa imi spuneti si mie exact de ce acte am nevoie si cam cat m-ar costa.

Va multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

In primul rand vreau sa va salut ca sunt nou pe aici. In al doilea rand vreau sa va intreb de ce acte am nevoie ca sa imi imatriculez o masina in romania , nu de alta dar vreau luna care vine sa ma duc in germania sa imi cumpar un 320d e90 si am tot citit pe alte situri / forumuri si sunt si mai in ceata :"> de ex uni zic ca imi trebuie nu stiu ce hartie de la vama ca altfel platesc amenda alti zic ca nu si asa mai departe.

Va rog daca vreti sa imi spuneti si mie exact de ce acte am nevoie si cam cat m-ar costa.

Va multumesc anticipat

nu iti trebuie nici o hartie la granita.....te duci in DE cumperi masina, iei bref-urile(carte de identitate si talonul) si contratul sau factura depinde cum o cumper plus inmatricularea de export.....vi cu masina in ro si abia apoi incepe distractia....succes :)

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au cerut doar brieful si contractul de vanzare cumparare traduse...da na stii supararea...de la politie la politie sau de RAR la RAR. Nici numai stii ce sa crezi. Am dat si bani degeaba la notar de mi-a tradus toate actele si cand sa le dau...asta nu imi trebuie nici asta nu imi trebuie...doar cele enumerate mai sus. :)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Eu in Iasi, acum vreo 2 ani cand am inmatriculat masina, nu am mai avut nevoie de traduceri (desi le aveam anexate la dosar). Mi s-a explicat ca masinile care provin din Germania nu le mai este ceruta si traducerea actelor :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.