Jump to content

Primul meu BMW


zorin70

Recommended Posts

Stopurile astea asa vin din fabrica? Arata mai bine spatele decat cu cele normale, cu mai putin alb.

In cazul in care merge sa schimbi doar panoul de comanda a/c manual cu unul automat, vad ca e mai scump decat la e46: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=64&fg=20

 

offtopic: e vreo logica in amplasarea cd-playerului deasupra sau sub comanda de a/c? am vazut si-si...

Link to comment
Share on other sites

Voi incerca sa schimb volanul daca se va putea. Cat despre climatronic...nu ma deranjeaza daca are sau nu. poate doar un pic ca design al bordului. Stopurile le-a avut puse cand am cumparat-o de la reprezentanta in Germania. Cred ca asa a fost comandata masina de proprietarul vechi. Masina a costat 19,700. Singurul lucru care ma deranjeaza la ea este nr de km dar nu mai aveam rabdare sa caut alta si nici timp prea mult. A avut un singur accident minor la care a tb schimbata / vopsita bara spate (cf fisei/pozelor de la reprezentanta).
Link to comment
Share on other sites

Voi incerca sa schimb volanul daca se va putea. Cat despre climatronic...nu ma deranjeaza daca are sau nu. poate doar un pic ca design al bordului. Stopurile le-a avut puse cand am cumparat-o de la reprezentanta in Germania. Cred ca asa a fost comandata masina de proprietarul vechi. Masina a costat 19,700. Singurul lucru care ma deranjeaza la ea este nr de km dar nu mai aveam rabdare sa caut alta si nici timp prea mult. A avut un singur accident minor la care a tb schimbata / vopsita bara spate (cf fisei/pozelor de la reprezentanta).

 

 

climatronic ar arata mai bine ...cu timpul (adica imediat de la montare :twoup: ) vezi utilitatea estetica si functionala ..e totusi o masina generatie noua care are robinete ...Daca se poate face retrofit ca la E46 merita montat !..Si un volan cu comenzi i-ar sta bine :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cu volanul....am vb acum cu un amic care se mai ocupa cu masinile si imi spuse ca nu prea merge sa ii schimb volanul cu unul care are si comenzi pe el ca trebuie sa schimb nu stiu ce cablaj care sa permita folosirea acelor comenzi. Daca stiti altceva ...intotdeauna ascult mai multe pareri.
Link to comment
Share on other sites

:twoup: ref microbi... sincer cochetam de ceva timp cu ideea, cam de cand am vandut Golf-ul acu ceva timp, insa nu eram decis. Inainte sa plec sa caut masina m-am tot uitat pe acest forum, ceva studii, etc si am ajuns la concluzia ca merita. Nu as fi zis pas nici la alte marci insa asta a fost preferata mea. Asa ca vreau nu vreau de acum incolo tb sa convietuim, eu si dansa :twoup: Edited by zorin70
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca poti sa-ti pui butoane pe volan, trebuie doar sa-ti cumperi un volan nou+butoanele+modulul electronic de la volan.

Volanul nou este vreo 1300RON.

 

Eu m-am interesat pt. mine ca vroiam sa-mi pun volan sport, dar trebuie sa schimb si modul airbag de la volan :twoup: si asta costa vreo 1800RON.

Edited by Alex_82
Link to comment
Share on other sites

ai si suspensie M? sau doar rotile care de altfel sunt identice cu ale mele, frumos , sa te folosesti de ea...

 

 

Sincer nu stiu cum sa verific ca nu am mai avut alt BMW. Daca ar fi sa ma iau dupa reprezentanta de unde am luat-o au zis ca are kit M. Acuma ce inseamna asta....nu sunt sigur ca germana nu stiu iar engleza lor era slabuta. Daca ajuta pot scrie aici ce scria in factura, codurile respective de optiuni.

 

Colanul cu comenzi...asta cred ca va fi primul lucru care il voi schimba daca se poate. Insa mai stau un pic sa mai creasca bugetul. Daca reusesc sa schimb ceva cu scarbiciul cred ca modificarea salariala aici se va duce :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Daca suspensia este foarte rigida, probabil este de M..

 

M paket nu ai la exterior, jantele sunt M,daca e rigida si e lasata mai jos, ceea ce nu imi dau seama din poza atunci ai si suspensie M :twoup:

Link to comment
Share on other sites

dupa parerea mea suspensia este rigida. dar cum nu am cu ce compara pentru ca nu am mai avut BMW ci doar alte masini, cred ca cel mai simplu va fi sa va dati cu parerea la o viitoare intalnire care o faceti :twoup:
Link to comment
Share on other sites

dupa parerea mea suspensia este rigida. dar cum nu am cu ce compara pentru ca nu am mai avut BMW ci doar alte masini, cred ca cel mai simplu va fi sa va dati cu parerea la o viitoare intalnire care o faceti :twoup:

 

 

Daca treci cu mai mult de 30km/h pe calea ferata si simti ca ti mila de ea, inseamna ca ai suspensie M :twoup: ,si daca vireaza cu fermitatea bisturiului unui chirurg ai si active lenkung :D

Link to comment
Share on other sites

dupa parerea mea suspensia este rigida. dar cum nu am cu ce compara pentru ca nu am mai avut BMW ci doar alte masini, cred ca cel mai simplu va fi sa va dati cu parerea la o viitoare intalnire care o faceti :twoup:

 

 

Daca treci cu mai mult de 30km/h pe calea ferata si simti ca ti mila de ea, inseamna ca ai suspensie M :twoup: ,si daca vireaza cu fermitatea bisturiului unui chirurg ai si active lenkung :D

 

 

atunci am. promit ca ma documentez mai mult, insa o iau cu incetul.

 

off topic: o firma/broker asigurare CASCO mai ieftina si buna stiti?

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina. Exact ce vreau sa imi iau si eu. Insa optez pentru climatronic, volan + comenzi, si navi.

Cat ai dat pe ea? Ai luat-o personal din Germania sau a fost adusa si ai gasit-o aici?

 

Intr-adevar exista un microb "bmw". Si eu vreau sa imi iau BMW si tot ca prima masina! O viata ai nu? Bafta! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina. Exact ce vreau sa imi iau si eu. Insa optez pentru climatronic, volan + comenzi, si navi.

Cat ai dat pe ea? Ai luat-o personal din Germania sau a fost adusa si ai gasit-o aici?

 

Intr-adevar exista un microb "bmw". Si eu vreau sa imi iau BMW si tot ca prima masina! O viata ai nu? Bafta! :twoup:

 

 

Pe masina am dat 19,700, am mai scris pe undeva dar probabil in alt topic. in acesti bani au intrat si numerele. Dupa masina am fost eu la nemti. E bine daca iei sa gasesti una care sa aibe si volan, navigatie etc ce ai mai spus tu mai sus.

 

Nu e prima masina la mine. este primul BMW. Pana acum am mai avut Dacia, "masina de 1,000,000 km"cum vad ca a fost botezatat de unii si anume Mercedes Cobra, un Golf 4, plus ce am mai condus de pe la servici. Si daca pana la BMW nu ma interesa asa mult puterea masinii, acuma dupa doar o luna de la achizitie si un salt de la 90 CP la 163 consider ca merita. Incat as vrea sa o dau si sa iau una gen 335. Mai astept doar sa descopere tata minele de diamant din Ferentari sau o matusa Tamara :twoup:

 

Ca sfat daca vrei sa tii cont, daca nu te pricepi bine la masini mai bine cumpara una de la reprezentanta/ dealer BMW din Germania decat de la un autohaus oarecare. E mai scumpa dar dormi mai bine. Parerea mea. In rest succes la vanatoare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.