Jump to content

Jante originale?


foxygen

Recommended Posts

Servus,

 

In cautarile mele pentru "papuci de vara" la BMW, am gasit pe cineva de vinde jantele astea (vezi imagine atasata).

Imaginea e cam slabuta..., desi am incercat eu sa o aduc la o rezolutie mai buna tot blurata ramne.

Proprietaru zice ca le da pe toate 5 alea cu care a venit masina (adusa din D), adica ar fii originale.

Cealalta imagine reprezinta modelul original: Bmw wheel, star spoke 81. Stie cineva, exista replici la acest model? Pote fi replica cea din poza si nu originala?

Ce trebuie sa berifica la o janta ca sa stiu ca e de la mama ei? Cumva pe verso inscriptia BMW si alte alea?

 

Cu stima,

FO2

post-11294-1214831159_thumb.jpg

post-11294-1214831175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sigur exista replica la cest model.

Bun si cum diferentiez originalul de replica? :twoup:

Semne particulare ceva?!?

Salut.

 

 

sigur exista replica la cest model.

Bun si cum diferentiez originalul de replica? :twoup:

Semne particulare ceva?!?

Eu am jante modelul acesta pe masina.

Nu stiu daca exista replici, eu nu am vazut sa existe.

Dar ca sa te asiguri ca sunt originale trebuie sa te uiti pe spatele jantelor unde trebuie sa aiba stanta ''BMW'' si sub ''BMW'' un numar. De exemplu ceva cam asa................

post-2706-1214838969_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Merci emasig! Intr-adevar nu prea am vazut multe BMW-uri cu jante asa, ceea ce m-a facut sa cred ca nu exista replici.

Oricum dau bine pe E39... :D

Zi-mi te rog cum se comporta la zdreleli de bordura? Adica se zgarie rau sau rezista vopseaua...

Pectualul proprietar il manca undeva si le dadu un spray de negru. :twoup:

Acu' le curata cu benzina ca sa ia sa ca inainte si cred ca toate harjalelile o sa iasa in evidenta. :D

Sper sa nu arate ca :twoup:

Link to comment
Share on other sites

In general, replicile au marcata tara de fabricatie si dimensiunile...

salut!

am citit cate ceva aici despre jante , dar cum tu te pricepi mai bine spune-mi si mie te rog daca jentile de pe e60 530d/2007 merg la un e 39? 530 d/2002 , acesta din urma fiind al meu!

te intreb ca m-a apelat un fan bmw de pe forum si sustine ca masina lui de mai sus ar avea jante 225/55/16 exact cu ce vreau eu sa le schimb pe ale mele! multumesc

Link to comment
Share on other sites

Zi-mi te rog cum se comporta la zdreleli de bordura? Adica se zgarie rau sau rezista vopseaua...

Viitoarele zgarieturi se rezolva lejer cu niste cauciucuri ce au protectie pentru janta. Ale mele sint harjaite bine de fostul proprietar, dar eu sint multumit ca eu nu le-am adus nici macar una in plus cu acest tip de cauciuc.

In schimb eu le indrept de cel putin 3,4 ori pe an. Nu stiu daca se stramba mai usor decat alte jante, dar macar au materialul bun si se pot indrepta destul de bine. Nu pot sa zic ca dau in gropi, in general in oras merg foarte atent, dar drumurile noastre minunate iti rezerva gauri ce apar de niciunde si in soselele ce par ca in palma. Si cum eu nu sufar sa am vibratii sau trepidatii in masina, trebuie sa trec destul de des pe la vulcanizari.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.