Jump to content

Miros ciudat la turatii inalte - senzatie de motor incins


bog 325

Recommended Posts

Salut din nou,

recent am facut un drum de munte (400 km) unde pe modul automat la deal cutia de viteza ajusteaza automat treapta de viteza in functie de inclinatia dealului si viteza cu care rulez; de ex la 120 km/h si inclinatie 10% din treapta a 5-a a schimbat in 4 si apoi 3pe la 100km/h - in momente ca asta unde sint fluctuatii de deal cu vale si vitezele se schimba frecvent de la a5-a la a3-a in masina apare un miros foarte puternic de motor incins - sau e poate de la cutia de viteze? Nu am destul ulei? Cum pot verifica?

Mirosul incepe sa dispara odata cu aparitia drumului drept (fara pante abrupte si lungi).

La motor am verificat toate fluidele si sint ok iar in acele momente cind mirosul de incins era foarte pronuntat in masina temperatura la bord arata normal.

Stie cineva ce se intimpla? A mai expermentat cineva asa ceva?

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Salut din nou,

recent am facut un drum de munte (400 km) unde pe modul automat la deal cutia de viteza ajusteaza automat treapta de viteza in functie de inclinatia dealului si viteza cu care rulez; de ex la 120 km/h si inclinatie 10% din treapta a 5-a a schimbat in 4 si apoi 3pe la 100km/h - in momente ca asta unde sint fluctuatii de deal cu vale si vitezele se schimba frecvent de la a5-a la a3-a in masina apare un miros foarte puternic de motor incins - sau e poate de la cutia de viteze? Nu am destul ulei? Cum pot verifica?

Mirosul incepe sa dispara odata cu aparitia drumului drept (fara pante abrupte si lungi).

La motor am verificat toate fluidele si sint ok iar in acele momente cind mirosul de incins era foarte pronuntat in masina temperatura la bord arata normal.

Stie cineva ce se intimpla? A mai expermentat cineva asa ceva?

Merci!

 

Chiar nu stie nimeni? Nu a experimentat nimeni asa mirosuri suspecte de motor incins/fierbinte ?

Link to comment
Share on other sites

Probabil era foarte cald..

 

Nu cred ca mirosul venea de la cutie.

 

N-ai de ce sa te ingrijorezi...

Cel putin nu din privinta cutiei.

 

Merci de raspuns!

Ma intreb oare ce o fi pt ca se intimpla in continuare! Nu a fost un caz unic.... si temp afara era de 15 grade iar la 120 km/h cred ca a scazut sub 10....

e ceva ciudat ...poate vreun furtun/altceva in neregula?

Link to comment
Share on other sites

si eu am avut probleme cu miros de gaze in masina. la mine era spart un furtun de sub filtrul de polen care cred ca evacueaza gazele din motor in valva pcv. si de la furtunul ala imi tragea in masina gaze de motor. vezi daca nu ai aceeasi problema. dai jos filtrul si carcasa de plastic si verifica furtunul ala de sub. la mine era distrus in partea de dedesubt pe vreo 5 cm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.