Jump to content

BMW E36 316i din 1995 - EURO 1


Orvo

Recommended Posts

...dar....conform codificarilor de pe site-ul Min. Finante..codul E2 este Euro 2...citeste putin

La codul motorului daca terminatia este E2..iar este euro 2,daca bine stiu eu.

La masina mea scrie in brief Schadstoffart E2...codul motorului este 184E2 , motorul este M43 ,pana acum la toata lumea asta a iesit Euro 2 la RAR.Eu sper ca si la mine sa iasa Euro 2 pentru ca altfel imi mareste taxa de poluare cu 700 Euro.

 

E2 este Euro2 in codificarea din Romania, nu in cea germana. Daca pe cartea romaneasca scrie E2 inseamna ca a fost incadrata Euro 2, nu daca scrie pe brief-ul nemtesc E2 ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...dar....conform codificarilor de pe site-ul Min. Finante..codul E2 este Euro 2...citeste putin

La codul motorului daca terminatia este E2..iar este euro 2,daca bine stiu eu.

La masina mea scrie in brief Schadstoffart E2...codul motorului este 184E2 , motorul este M43 ,pana acum la toata lumea asta a iesit Euro 2 la RAR.Eu sper ca si la mine sa iasa Euro 2 pentru ca altfel imi mareste taxa de poluare cu 700 Euro.

 

E2 este Euro2 in codificarea din Romania, nu in cea germana. Daca pe cartea romaneasca scrie E2 inseamna ca a fost incadrata Euro 2, nu daca scrie pe brief-ul nemtesc E2 ...

zici tu ceva...se pare ca romanul este iarasi cu mai multe "cojones" decat orice alta natie.Dar cum ziceam intr-un post de mai sus,maine seara deja sper sa va pot spune unde mi-au incadrat pisicuta.Da doamne sa fie euro 2 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

a fost careva la rar cu ceva similar ?

 

BMW e36 325i , 05/1992 , motor M50

 

l am castigat la licitatie pe ebay si vreau sa stiu dinainte daca este euro 1 la noi .

ma gandesc sa nu l mai iau . dar e pacat de el

 

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...N:IT&ih=016

 

 

asta e ceea ce am aflat de el ,

 

http://www.realoem.com/bmw/select.do?vin=F...nd=P&arch=0

 

seria de caroserie se termina in :

FD75189

 

pe ce site uri o pot introduce pt a afla mai multe ?

Link to comment
Share on other sites

a fost careva la rar cu ceva similar ?

 

BMW e36 325i , 05/1992 , motor M50

 

l am castigat la licitatie pe ebay si vreau sa stiu dinainte daca este euro 1 la noi .

ma gandesc sa nu l mai iau . dar e pacat de el

 

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...N:IT&ih=016

 

 

asta e ceea ce am aflat de el ,

 

http://www.realoem.com/bmw/select.do?vin=F...nd=P&arch=0

 

seria de caroserie se termina in :

FD75189

 

pe ce site uri o pot introduce pt a afla mai multe ?

 

are un prieten tot 05/95 nici macar nu`i scrie Euro 2 pe brif

Link to comment
Share on other sites

da , nici la asta nu scrie decat Schadotffarm si codul 0401

 

nici nu ma astept sa fie euro 2 ....

 

Euro 1 este in Germania , Euro 1 Vreau s ami se dea si in romania

daca te uiti pe realoem , vei vedea ca acelasi motor M50 a fost folosit pina in 1995...deci dupa parerea mea cel putin Euro 1 ar trebui sa fie.

De ce nu trimiti o cerere la RAR sa iti spuna ei ceva oficial? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

mda , asa ar trebui sa fac dar e cam departe rar ul de min e.

 

si oricum nu stiu daca doar atat le trebuie la codul motorului M50 , sau si alte detalii

cred ca le trebuie si ultimele 7 caractere din seria caroseriei , si daca se poate , codul motorului ( depe placuta de la motor)

nu stiu sigur , dar toate astea cred ca poti sa le intrebi de la vanzator...pentru verificare

Link to comment
Share on other sites

Cred ca-i mai aproape RAR-ul decat Offenberg-ul. Nimeni nu te va putea lamuri in privinta incadrarii la Euro 1 sau Non-Euro, asta mai ales datorita faptului ca RAR-ul are niste reglementari foarte intortocheate cand vine vorba de Euro1/Non-Euro. Contrar celor spuse de altii insa, se omologheaza si Euro1.

Codul tau motor este: 256S1. Vei avea nevoie de acest cod la cererea de consultanta RAR.

Bafta ! Masina arata foarte bine si pretul e cinstit.

Edited by Orvo
Link to comment
Share on other sites

Vezi c-am rectificat codul motor, greseala de tastare. Este 256S1.

Asta e codul 100%. Ca sa te asiguri, cauta un autocolant undeva pe la motor, de obicei in partea stanga, cum stai cu fata la capota, pe langa baterie, pe aripa interioara. Acolo vrei regasi acest cod de motor.

Edited by Orvo
Link to comment
Share on other sites

gata , acum ma sui pe motor si ma duc la rar pt ca am intzeles ca pe grivitei tre sa ma duc .

 

 

o singura problema mai am

 

nu stiu la ce se refera ( extensie ... ) din cerere . ce trebuie sa scriu acolo

 

si nu stiou toata seria de sasiu . stiu doar ultimile 7 char .

 

 

primele or fii la toate la fel ? adika WBABF31080 FD75189

 

SINCER PRIMELE 10 le am copiat de la baiatul cu 325 tot 92 , care i a iesit euro 2 in de si non-euro in ro

post-10578-1217495432_thumb.jpg

Edited by KTY_racing
Link to comment
Share on other sites

Du-te cu ultimele 7 la ei. Ar trebui sa fie suficient. La extensie nu scrii nimic. Nu baga nimic din burta, ca asa degeaba o sa-ti iasa euro 2 si cand bagi masina la ei nu mai pusca seriile, si n-ai ce sa le zici.
Link to comment
Share on other sites

Bafta !!!

Nu te supara ca intreb, da ce numere albastre germane exista ?

Si vezi ca daca ii scoti numere provizorii (rosii sau galbene) masina o sa fie scoasa din circulatie in Germania, si daca vei vrea apoi s-o inscrii cu numere definitive de Germania o sa trebuiasca omologata iarasi, chestie care o sa te duca in 350-400 de euro, pe langa alte cele.

Link to comment
Share on other sites

nu , dacxa are tuv valabil nu trebuie reomologata .

 

la cele albastre ma refer cele de Germania definitive

 

asta mi o da si asa , nu prea se pricepe . si eu ii fac asigurare in tara si pot merge mult si bine cu ea , numai sa nu intre vreunu in mine ca apoi am nevoie de proprietar . dar ... si asta se rezolva in ro .

 

asa am si motocicleta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.