Jump to content

X3 dupa 15.000 km


Leusor

Recommended Posts

mie mi s-au cojit ornamentele de la actionarea geamurilor electrice si scaunul soferului are niste cute , cred ca ii fuge firul cat de curand. le-am comandat pe garantie si astept sa soseasca de vreo luna jumate. nu ma grabesc :blink: am mai schimbat o fulie tot pe garantie ca facea urat motorul ziceai ca e in 2 timpi . doar acustic.mecanic era ok.
Link to comment
Share on other sites

mie mi s-au cojit ornamentele de la actionarea geamurilor electrice si scaunul soferului are niste cute , cred ca ii fuge firul cat de curand. le-am comandat pe garantie si astept sa soseasca de vreo luna jumate. nu ma grabesc :blink: am mai schimbat o fulie tot pe garantie ca facea urat motorul ziceai ca e in 2 timpi . doar acustic.mecanic era ok.

302249[/snapback]

Ce fulie? Si mie mi-a schimbat in primavara o fulie, care actiona cred compresorul de la AC. E vorba de aceeasi?

Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
azi am fost sa mi se schimbe tapiteria la scaunul soferului , doar sezutul , si ornamentele din jurul comutatoarelor de plastic de deschidere a geamurilor . De lucrare sunt multumit dar nu acelasi lucru pot sa spun despre perioada de asteptare a pieselor . mentionez ca lucrarea s-a facut in garantie. dar am asteptat mai mult de o luna sa soseasca piesele. Iar toata operatiunea a durat de la 8.30 am pana la 14pm . mi se pare cam mult pt 2 plastice si o bucata de sensatek . in fine. bine ca s-a rezolvat . sper sa nu mai am probleme in viitor.
Link to comment
Share on other sites

azi am fost sa mi se schimbe tapiteria la scaunul soferului , doar sezutul , si ornamentele din jurul comutatoarelor de plastic de deschidere a geamurilor . De lucrare sunt multumit dar nu acelasi lucru pot sa spun despre perioada de asteptare a pieselor . mentionez ca lucrarea s-a facut in garantie. dar am asteptat mai mult de o luna sa soseasca piesele. Iar toata operatiunea a durat de la 8.30 am pana la 14pm . mi se pare cam mult pt 2 plastice si o bucata de sensatek . in fine. bine ca s-a rezolvat . sper sa nu mai am probleme in viitor.

Cred ca este o perioada ok pentru piesele solicitate... Cred ca acelea se schimba foarte rar si ma indoiesc ca erau pe stoc la bmw. Pune o saptamana comanda, pana a ajuns la fabricantul respectivei tapiterii, 2 realizarea, apoi transportul trecand pe la casa mama. :blink: Bine ca s-a terminat cu bine.

In alta ordine de idei, am trecut Carpatii saptamana asta pe la Gheorghieni - Lacu Rosu, marti.... Mama ce zapada, ningea, drumul necuratat, la un moment-dat am oprit si am pus lanturile... Alta viata, desi aveam cauciucuri de iarna, am fost mai in siguranta in conditiile date

Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

misto. nu am folosit niciodata lanturi. :blink: cred ca rupe. cu lanturi urci muntele si doar cu tractiune spate :). cu privire la pise si durata de asteptare ...aceasta durata mare de asteptare e generala la mine. orice piesa s-ar fi inlocuit a durat peste 2 saptamani
Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei, am trecut Carpatii saptamana asta pe la Gheorghieni - Lacu Rosu, marti.... Mama ce zapada, ningea, drumul necuratat, la un moment-dat am oprit si am pus lanturile... Alta viata, desi aveam cauciucuri de iarna, am fost mai in siguranta in conditiile date

Ai pus lanturi pe toate rotile? Zgomote, vibratii? Cu ce viteza mergeai?

 

Cosmine, 2 saptamani e un termen ok.

La Citroen mi-au adus elemente mari de caroserie in 5 zile, direct din Franta. Deci esti indreptatit sa spui ca la BMW dureaza mult :blink:

Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei, am trecut Carpatii saptamana asta pe la Gheorghieni - Lacu Rosu, marti.... Mama ce zapada, ningea, drumul necuratat, la un moment-dat am oprit si am pus lanturile... Alta viata, desi aveam cauciucuri de iarna, am fost mai in siguranta in conditiile date

Ai pus lanturi pe toate rotile? Zgomote, vibratii? Cu ce viteza mergeai?

 

Cosmine, 2 saptamani e un termen ok.

La Citroen mi-au adus elemente mari de caroserie in 5 zile, direct din Franta. Deci esti indreptatit sa spui ca la BMW dureaza mult :blink:

 

 

Cam asa arata strada cand m-am hotarat sa pun lanturile. Zapada era mare, mergeam incet ca ningea relativ tare si eram cam singur pe acolo. Putine masini am intalnit.

Nu am simtit zgomote ciudatesi nici vibratii. Se afundau un zapada.

post-603-1195488870_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
si eu am 71 000km. nu am mai avut probleme mecanice de pe la 30 000. am schimbat placutele fata spate la 54 000. azi am facut o curatenie generala in masina in interior si am pus rotile de vara. zici ca e alta masina. mult mai stabila dar si mai rigida. dar parca ma saturasem de barcuta.....acum pot merge mai bine in viraje fara sa imi dea senzatia de nesiguranta .
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
multi inainte. eu am 116 000 si ma duc la revizie miercuri. mi s-a aprins martorul de la placute in bord , le schimb iar. alte probleme nu am avut cu masina pana acum . si eu sunt multumit si nu as schimba-o decat pe un X6. in rest nu ma atrage nimic.
Link to comment
Share on other sites

multi inainte. eu am 116 000 si ma duc la revizie miercuri. mi s-a aprins martorul de la placute in bord , le schimb iar. alte probleme nu am avut cu masina pana acum . si eu sunt multumit si nu as schimba-o decat pe un X6. in rest nu ma atrage nimic.

<_< Eu am avut un X3 si l-am schimbat cu X6...X3 -ul avea motorul de 2 litri benzina si avea cei drept doar 50.000 de km parcursi fara probleme ,un motor minunat cu un consum bun , 6 trepte manual cu o stabilitate excelenta viteza si putere nu mai vorbim de conditii de iarna in care s-a comportat ca un adevarat veteran.

Link to comment
Share on other sites

si eu sunt noul proprietar al unui micutz x3.. nu am facut decat 1000km de la achizitionare ma declar multumit... ii reprosez decat faptul ca este cam prea rigida pentru gustul meu (cel putin in oras).. din cauza runflaturilor si a suspensiei sport probabil... motorul este cam zgomotos.. poate ca este normal pentru un 3.0d dar pe e60 nu mi s-a parut asa zgomotos... si pentru o masina 2007 aparuta in 2004 este muult sub e60 si e90 din pct de vedere al interiorului.. este clar un e46 un pic dat cu pensula.... ma gandesc ca se vinde si acum.. de noua!.. <_< in rest.. sunt super multumit.. revizie ieftina.. cuplu suuper.. la drum lung este o adevarata placere sa o conduci... sper sa fie oki si continuare...
Link to comment
Share on other sites

Cei 15.000 km au devenit 150.000, in continuare fara probleme. O masina foarte reusita.

 

 

In 3 luni 50000 cam mult! <_<

 

Un an si 3 luni :)

 

 

Felicitari Leusor si cit mai multi km fara probleme si in viitor.

 

Si eu am ajuns la 94 000 si si sint multumit de masina, insa de schimbat o voi schimba cu viitorul X 3...

 

Era sa zic BCR - GANDIM LA FEL :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

am facut si revizia la 116000. am schimbat placute de frana fata-spate , ulei , filtru ulei , filtru aer, filtru motorina, filtru polen. Au verificat cei de la service si trebuie sa schimb in curand bucse fata , rulmenti fata , bucsa cardan, saboti frana de mana si cam atat. Se simte in urma reviziei o revigorare puternica. unde inainte de revizie depaseam cu tr IV acum pot sa depasesc linistit si cu tr V. Are mai multa vlaga.
Link to comment
Share on other sites

Uite ca timpul zboara si cei 15.000 km au devenit ... 100.000 km. Am depasit cifra si singurele noutati ar fi ca am schimbat discurile de frana fata, impreuna cu toate placutele de frana. In rest, totul ca la inceput <_<

 

 

Asta e in 26 feb

 

 

3/May/2009, 09:23

Post #219

 

 

BMW - iXt

 

 

Group: Members

Posts: 958

 

Joined: 8/Aug/05

From: Cluj-Napoca

Member No.: 603

 

 

Cei 15.000 km au devenit 150.000, in continuare fara probleme. O masina foarte reusita.

 

 

 

Asta e in 3 mai

 

 

Sfarsit februarie in inceput mai =3 luni-50000km cam exagerat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.