Jump to content

Recommended Posts

Cred ca majoritatea avem problema asta :twoup:. Pentru ca sunt destul de grele si mai ales datorita calitatii drumurilor noastre, usile "se mai lasa", astfel incat e nevoie sa dai un pic mai tare cu ele ca sa se inchida. Aveti idee cum se corecteaza problema ? Trebuie ajustate/reglate, dar de unde:

- din balamale

- din incuietoare (sau balamaua de pe stalpul :twoup: ?

 

Curios e ca la mine cele de pe fata se inchid acceptabil, insa pe spate niciodata nu prea reusesc sa le inchid din prima, daca nu dau un pic mai tare cu ele.

Link to comment
Share on other sites

de pe stalp

 

cu torx nu stiu marimea :twoup:

 

daca privesti atent ainiste semne pe caroserie si pe plasticul negru ce inconjoara "carligu" de pe stalp

 

semnele sunt sub forma de dungi pe caroserie si proeminente pe plasticuri trebuesc potrivite sa se alinieza unu cu alta

 

semne ai 3 (am vazut eu :twoup: ) sus, jos si in exterior

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Aham... :D .

Unii mai recomanda si gresarea opritorului :twoup:

:D

 

da am verificat si Door Brake Stop si nu am sesizat joc la "dansu"

 

insa e adevarat nu l-am demontat sau verificat mai amanuntit merita o incercare

 

da atunci intreb eu ce bate la usa din spate tot in zona incuietorii :twoup:

 

daca luam asa cat sunt folosite usile din spate in comparatie cu usile din fata :D dar never say never :)

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Nu au nimic usile, nu trebuie asezate. La toate masinile toate usile de pe spate se inchid mai greu datorita nefolosirii lor, incearca sa le pui putin ulei sau vaselina. :twoup:

 

:D nu e vorba de inchis mey

 

e vorba de tacanit la denivelari ceva bate si inca nu am descoperit ce :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu au nimic usile, nu trebuie asezate. La toate masinile toate usile de pe spate se inchid mai greu datorita nefolosirii lor, incearca sa le pui putin ulei sau vaselina. :twoup:

 

:D nu e vorba de inchis mey

 

e vorba de tacanit la denivelari ceva bate si inca nu am descoperit ce :twoup:

 

Eu i-am raspuns lui Bobo, el spunea ca nu i se inchid bine, nu ca-i bat.

Link to comment
Share on other sites

Nu au nimic usile, nu trebuie asezate. La toate masinile toate usile de pe spate se inchid mai greu datorita nefolosirii lor, incearca sa le pui putin ulei sau vaselina. :twoup:

 

:D nu e vorba de inchis mey

 

e vorba de tacanit la denivelari ceva bate si inca nu am descoperit ce :twoup:

 

Eu i-am raspuns lui Bobo, el spunea ca nu i se inchid bine, nu ca-i bat.

 

asa e ma scuzati :D am ramas cuplat pe bataie :D

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am dat jos centura de siguranta si am ramas cu sunetul deci nu e de la dansa :twoup:

 

urmeaza sa desfac usa

 

poate o dau jos si circul fara sa vad daca se mai aude :twoup:

 

cam asa ceva am si eu...la denivelari, cand iau de volan stanga mai ales, se aude la usa de la sofer un scartait de balama neunsa...am uns si rasuns in zona aia de prindere si balamale la usa de jde mii de ori, tot degeaba

un prieten mi-a spus ca este slabita prinderea de pe interior care e in legatura cu torxu' dar ca daca vreau sa o strang, trebuie data jos aripa + contraaripa....

ce ziceti ? este posibil sa fie de la asta ?

 

10x

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
un prieten mi-a spus ca este slabita prinderea de pe interior care e in legatura cu torxu' dar ca daca vreau sa o strang, trebuie data jos aripa + contraaripa....

ce ziceti ? este posibil sa fie de la asta ?

 

10x

 

ma nu are cum pt ca sun sudate de stalp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am si eu o problema de genul la usa soferului cateodata o mai apuca si se aude ca o bocanitura, am tot strans suruburile de la balamale, am strans boltu ce intra in balamale, am dat spre interior minunea neagra de pe stalp, sa se inchida mai greu usa da sa nu sune, si tot suna, acum mi se inchide greu usa soferului si sunetul tot persista, la usile din spate nu am nici o problema se inchi foarte usor, si eu caut un tinichigiu priceput sa-mi regleze usile, am sa incerc eu sa pun toate minunile alea de pe stalp, la semne, si sa vad atunci, cineva zicea ca "ciocul" ala de pe stalp se mai trage si nu mai bocane, dar chiar pe ala nu am incercat sa-l bibilesc.
Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema de genul la usa soferului cateodata o mai apuca si se aude ca o bocanitura, am tot strans suruburile de la balamale, am strans boltu ce intra in balamale, am dat spre interior minunea neagra de pe stalp, sa se inchida mai greu usa da sa nu sune, si tot suna, acum mi se inchide greu usa soferului si sunetul tot persista, la usile din spate nu am nici o problema se inchi foarte usor, si eu caut un tinichigiu priceput sa-mi regleze usile, am sa incerc eu sa pun toate minunile alea de pe stalp, la semne, si sa vad atunci, cineva zicea ca "ciocul" ala de pe stalp se mai trage si nu mai bocane, dar chiar pe ala nu am incercat sa-l bibilesc.

 

Legat de bocanit la usi am observat ca jos pe prag e chestia aia ca un fel de prag pe interior langa cheder de plastic care se misca in fata si in spate cand pui frana sau accelerezi mai brusc .... zic asta pentru ca si la mine se auzea la usa din fata si de fapt e pragul acela mic de langa cheder care are un joc cam de 1 cm ..... si cand se misca bocane ....

 

imi dau cu parerea ca sa nu demonteze cineva usa degeaba pentru un amarat de plastic

 

piesa 3 zic:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=51&fg=55

Link to comment
Share on other sites

un prieten mi-a spus ca este slabita prinderea de pe interior care e in legatura cu torxu' dar ca daca vreau sa o strang, trebuie data jos aripa + contraaripa....

ce ziceti ? este posibil sa fie de la asta ?

 

10x

 

ma nu are cum pt ca sun sudate de stalp

 

ce e sudat pe stalp ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

un prieten mi-a spus ca este slabita prinderea de pe interior care e in legatura cu torxu' dar ca daca vreau sa o strang, trebuie data jos aripa + contraaripa....

ce ziceti ? este posibil sa fie de la asta ?

 

10x

 

ma nu are cum pt ca sun sudate de stalp

 

ce e sudat pe stalp ? :twoup:

 

eu am crezut ca vrei sa ajustezi pozitia "suportului" de usa pe stalp post-2935-1219388242_thumb.png

 

daca vrei sa mai strangi surubul cu o cheie inelara de 10 sau 11 se poate fara nici o demontare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.