Jump to content

masina batuta de grindina


Bala

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si cam cate materiale tehnice (scule) implica aceasta afacere ? E vreun utilaj special ? ..

 

pai mai toate sunt special facute pt aceasta meserie, sunt vreo 25 - 40 de scule si accesorii. Sunt facute din aliaj carbon-otel si din V2A - Otel(inox).

O lampa mica si mare speciala, un fel de ciocan special de tras ventuzele(care defapt nu sunt ventuze, arata ca ciupercute pe care se pune un lipici special), lipici, solutie de sters lipiciul si altele la care nu stiu cum iar spune pe romaneste.

Link to comment
Share on other sites

Se prelucreaza numai defecte concave sau le puteti corecta si pe cele convexe ?

 

Da se pot pe amandoua repara, multe adancituri trebuie sa le ridici in afara si sa le bati iar inapoi, pt a face tabla si lackul moale.

sunt multe chestii pe care daca nu le stii, strici mult mai mult decat poti repara. Iar in loc sa castigi banii, sa-r putea sa-i dai...

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am inteles * bala *a platit 55 Mil.(vreo 1500 Euro) pe toata masina. In Germania ar fii la fel Pretul.

 

Trebuie sa vin cu o precizare. Suma de 55 de milioane am aflat-o cand am luat masina de la service si am intrebat cam cat a costat reparatia.

 

Acum 2 saptamani mi-am facut prelungire casco iar omul de la asigurari avea pe o hartie scrisa suma platita la service pentru reparatie. Suma:

 

68 milioane lei

 

Concluzia despre pretul real al reparatiei va las sa o trageti singuri... Ce e drept, eu sunt foarte multumit de cum a iesit masina de fapt a iesit perfect iar de platit a platit casco...

Link to comment
Share on other sites

trainingul se face numai in germania?

 

eu aici fac(sunt de vreo 22 de ani aici), dar m-am gandit eu sa fac si in romania, dar trebuie sa programez "elevii" in asa fel sa vin pt o luna si bineinteles sa am si elevi. Trebuie sa car si ceva scule cu mine, sa inchiriez spatiu, sa anunt un srl si tot asa... nu mi se pare usor.

Oricum nu vreau fac scoala cu mai multi de trei elevi pe curs pt ca ar fii o prostie, trebuie sa ma ocup de fiecare in parte, unu are talent si ceilalti poate raman in urma. Cu trei e ok, ma pot ocupa calumea. Ar fii o idee, numai ca nu stiu daca in romania se pot platii cursurile pt ca sunt cam scumpe. Pe persoana 5-7 Zile ar fii 1000 - 1300 Euro fara TVA. Iar sculele ca set vreo 1500 - 2000 fara TVA. Bineinteles merge si mai scump, depinde de calitate. Multe se pot face si fara multi bani, asta pot sa dau eu indicatii sau sfaturi.

crezi ca va merge in romania?

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am inteles * bala *a platit 55 Mil.(vreo 1500 Euro) pe toata masina. In Germania ar fii la fel Pretul.

 

Trebuie sa vin cu o precizare. Suma de 55 de milioane am aflat-o cand am luat masina de la service si am intrebat cam cat a costat reparatia.

 

Acum 2 saptamani mi-am facut prelungire casco iar omul de la asigurari avea pe o hartie scrisa suma platita la service pentru reparatie. Suma:

 

68 milioane lei

 

Concluzia despre pretul real al reparatiei va las sa o trageti singuri... Ce e drept, eu sunt foarte multumit de cum a iesit masina de fapt a iesit perfect iar de platit a platit casco...

 

pai aici e o afacere care trebuie sa o prinzi daca faci asa ceva.

asa se face la noi:

cel cu paguba se duce la un service, ei fac o hartie ce si cum e lovita, cu poze etc..(stiu deja cam cat plateste asigurarea) si chiama un interprinzator (de exemplu, unul din elevii mei) care face lucrarea cu vreo 10-15% mai ieftin decat ce e pe hartie.

Si servisul incaseaza restul dea moaca. ^^

Eu iau pe asa o lucrare intre 800 si 1200 de Euro. Dar reusesc o masina pe zi!

Si cand bate cu grindina iti inchipui cate masini te asteapta.

 

cu siguranta. bine ar fi sa vb cu o firma de organizari evenimente sau ceva de genul. sa se ocupe ei de gasit locatie, clienti, de toate detaliile si sa te aduca pe tine doar trainer. se poate discuta.

 

o sa mai revin la tine, pote ma poti ajuta sa incerc.

Edited by modoloco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.