Jump to content

masina batuta de grindina


Bala

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si eu am patit-o in italia si am rezolvat cu asigurarile de acasa din romania cu astraasig, si mia acceptat un preventiv de 3400 euro, mentionez ca tre sa schimb si parbrizul in bani astia, am fost la service sami fac programare pe cand sa le duc masina si era un X6 la care iau schimbat capota fata, capota spate si pavilionul, aratau de parca ar fi cazut bolovani pe ele,

apropo de ce este asa slabuta tabla de bmw, la taicamio la e clase nu a patit absolut nimic si erau una langa alta masinile la mine in schimb am peste tot inclusiv aripi si usi, la un prieten la reno laguna ia spart si stopurile de tabla nu mai zic nimic era varza...

Link to comment
Share on other sites

exista ceva aparat cu ventuze sau habar nu am cum este ca nu am vazut, eu am vorbit cu proprietarul serviceului si mia spus ca si el lucreaza cu o echipa specializata in asa ceva care ii cheama cand are nevoie, trebuie sa le las masina 2 saptamani pentru toata lucrarea, urmeaza sa ma dau pe bicicleta in acest timp :twoup: ,

daca ii prind in fapt pe astia cu aparatul lor o sa le fac poze sa vedem cum lucreaza, ma tot gandesc cai lucru naibi de greu ca io am pe pertbagaj cred cas 100 de infundaturi.........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ieri am luat masina de la ei.

 

Lucrarea: absolut superba ! Nu se vede nicio urma nici o indoitura. M-am uitat foarte atent la ea. Nu se vede nimic.

 

Reparatia cu ventuze a durat de la pranz pana adoua zi seara (cel putin atunci am fost dupa ea).

 

Pretul: 55mil. Comparativ cu cat ar fi costat o capota + pavilion + portabagaj + chit + vopsit care sigur sarea de 3000 de euro, este mai ieftin. Totul a fost acoerit de casco.

 

Am vazut cum lucreaza: pun un zmac pe infundatura, pun o ventuza, lasa sa se usuce un pic si apoi trag cu o scula ventuza...

 

Foarte multumit!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am poze doar cu masina inainte de grindina iar azi la intalnirea BMWclub Timisoara au fost facute altele deci dupa reparatie..

 

Am gasit pe net o poza care arata perfect ca si a mea ca si pagube:

 

http://www.dentkraftpdr.com/Repair_Hail_Damage.htm

 

Acum nu se mai vede nimic. Dar nimic !

 

Am avut cateva semne de grindina care nu erau trecute in constatare pentru ca atunci nu le-am vazut. Le-am vazut apoi si am tacut. Baietii s-su uitat la masina cu niste proiectoare si le-au gasit si pe ele.Au fost si ele reparate... Ce mai?! A iesit perfect. Nu este vorba ca cineva care nu stie nu le vede iar cineva care stie le mai vede. Nu se mai vad nici de catre mine care stiu unde erau unele si stiu si cum sa ma uit!

 

Probabil ca va trebui sa faci 2 drumuri pana la ei:

- un drum ca sa vada si ei si sa faca programarea

- inca un drum pentru reparatii

 

Cel de la firma este foarte intelegator si poate daca se apuca de dimineata ti-o face pana seara... Cel mai bine ar fi sa-l suni si sa vorbesti cu el...

 

Oricum daca vi pana in Tm vezi masini in lucru. Ei se apuca la o masina pe parti si ai sanse mari sa vezi o parte batauta de grindina si o parte reparata sa vezi diferenta :) Lucreaza cam la 2 masini odata...

 

In plus lucreaza cu casco...

Link to comment
Share on other sites

Azi a fost prima lor zi in Timisoara. S-au intors !

 

Am vorbit cu ei si cica ar fi fost plecati la Tg. Mures unde dealerul BMW a fost surprins de grindina. Deci baietii sunt obisnuiti cu BMW-uri :)

 

S-au uitat la masina si au zis ca sa nu imi fac griji ca se pot scoate urmele de grindina fara probleme. Din pacate insa, dureaza destul de mult repararea. Cica aproximativ 2-3 zile dar daca fac o treaba buna, e OK.

 

Un lucru care mi se pare curios este faptul ca desi sunt pe pagina a 4-a din carnetelul lor, cica voi fi programat abea prin septembrie.

 

I-am vazut si cum lucreaza. Aveau acolo un Mercedes E classe si un Citroen. Capota citroenului era gata si arata ca si noua. Desi sunt un critic :) chiar nu am vazut nici o urma pe capota. Sper ca sa iasa la fel si a mea :)

Ai un nr de tel de la acel service ? Mersi

Link to comment
Share on other sites

Au nevoie de:

-talon la care au facut doar copie

-buletin dupa care au facut copie

-acea foaie scrisa de catre cei de la casco

-dovada e la mine dar parca si pe ea au copiat-o

 

La casco ai nevoie de constatarea de la politie

 

Cam astea ar fi actele care imi vin acum in minte...

 

Cat despre treaba facuta de ei, crede-ma ca sunt obsedat cu masina. N`spe oameni certati ca trantesc usa tare, imi ia o gramada de timp sa o parchez undeva ca sa fie cat mai ferita, o mutam ziua sa nu stea la soare, renunt sa merg cu masina daca nu o pot parca cu o distanta de x cm fata de masinile din jur etc. Cu toate astea, EU NU MAI VAD URME pe masina!

 

Daca mai ai nevoie de ceva te rog sa-mi spui...

 

Spor !

Link to comment
Share on other sites

am incercat sa ii sun pe numarul de telefon de pe pagina lor de prezentare dar nu raspunde nimeni, nu stii cumva au alt numar de telefon, tias fi recunoscator daca ai putea sami dai un numar de telefon de la ei ca sa pot sai contactez sa discut cu ei. mersii

 

Numarul pe care l-am tot sunat eu este:

 

0744.256.641

 

Dar nici mie nu mi-a raspuns de fiecare data. Cele mai mari sanse le ai in jurul pranzului ca sa-ti raspunda :)

Link to comment
Share on other sites

am incercat sa ii sun pe numarul de telefon de pe pagina lor de prezentare dar nu raspunde nimeni, nu stii cumva au alt numar de telefon, tias fi recunoscator daca ai putea sami dai un numar de telefon de la ei ca sa pot sai contactez sa discut cu ei. mersii

 

Numarul pe care l-am tot sunat eu este:

 

0744.256.641

 

Dar nici mie nu mi-a raspuns de fiecare data. Cele mai mari sanse le ai in jurul pranzului ca sa-ti raspunda :)

 

ok am reusit sa vorbesc cu omul de acolo, mia cerut niste fotografii ca sa aiba habar cam despre ce este vorba , acuma ii trimit mailul si urmeaza sa ma mai aud la telefon cu dansul sa ma programeze si pe mine doar ca mia spus ca are foarte mult de lucru...

Link to comment
Share on other sites

Au nevoie de:

-talon la care au facut doar copie

-buletin dupa care au facut copie

-acea foaie scrisa de catre cei de la casco

-dovada e la mine dar parca si pe ea au copiat-o

 

La casco ai nevoie de constatarea de la politie

 

Cam astea ar fi actele care imi vin acum in minte...

 

Cat despre treaba facuta de ei, crede-ma ca sunt obsedat cu masina. N`spe oameni certati ca trantesc usa tare, imi ia o gramada de timp sa o parchez undeva ca sa fie cat mai ferita, o mutam ziua sa nu stea la soare, renunt sa merg cu masina daca nu o pot parca cu o distanta de x cm fata de masinile din jur etc. Cu toate astea, EU NU MAI VAD URME pe masina!

 

Daca mai ai nevoie de ceva te rog sa-mi spui...

 

Spor !

 

 

E foarte bine ca ai atat de mare grija de masina , dar stii cum e cand ai grija de ea atunci se intampla tot felul de "nenorociri" pe cand unuia care nu are grija de ea , o parcheaza oriunde si oricum expusa la zgarieturi aluia nu i se intampla nimic :) Bine ca ti-ai rezolvat pana la urma ca era pacat de masina ca e noua . Numai bine si fara incidente :)

Edited by Cricket
Link to comment
Share on other sites

Au nevoie de:

-talon la care au facut doar copie

-buletin dupa care au facut copie

-acea foaie scrisa de catre cei de la casco

-dovada e la mine dar parca si pe ea au copiat-o

 

La casco ai nevoie de constatarea de la politie

 

Cam astea ar fi actele care imi vin acum in minte...

 

Cat despre treaba facuta de ei, crede-ma ca sunt obsedat cu masina. N`spe oameni certati ca trantesc usa tare, imi ia o gramada de timp sa o parchez undeva ca sa fie cat mai ferita, o mutam ziua sa nu stea la soare, renunt sa merg cu masina daca nu o pot parca cu o distanta de x cm fata de masinile din jur etc. Cu toate astea, EU NU MAI VAD URME pe masina!

 

Daca mai ai nevoie de ceva te rog sa-mi spui...

 

Spor !

 

 

E foarte bine ca ai atat de mare grija de masina , dar stii cum e cand ai grija de ea atunci se intampla tot felul de "nenorociri" pe cand unuia care nu are grija de ea , o parcheaza oriunde si oricum expusa la zgarieturi aluia nu i se intampla nimic :) Bine ca ti-ai rezolvat pana la urma ca era pacat de masina ca e noua . Numai bine si fara incidente :)

cunosc din pacate , gasita lovita in parcare de 2 ori in 2 saptamani :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
am incercat sa ii sun pe numarul de telefon de pe pagina lor de prezentare dar nu raspunde nimeni, nu stii cumva au alt numar de telefon, tias fi recunoscator daca ai putea sami dai un numar de telefon de la ei ca sa pot sai contactez sa discut cu ei. mersii

 

Numarul pe care l-am tot sunat eu este:

 

0744.256.641

 

Dar nici mie nu mi-a raspuns de fiecare data. Cele mai mari sanse le ai in jurul pranzului ca sa-ti raspunda :)

 

ok am reusit sa vorbesc cu omul de acolo, mia cerut niste fotografii ca sa aiba habar cam despre ce este vorba , acuma ii trimit mailul si urmeaza sa ma mai aud la telefon cu dansul sa ma programeze si pe mine doar ca mia spus ca are foarte mult de lucru...

 

Ai reparat masinuta? Esti multumit de cum a iesit ?

Link to comment
Share on other sites

ieri am vorbit la tel cu d-ul Costi si mia dat vesti cam proaste , nu ma poate lua decat pe anul viitor, sper sa ma cheme mai repede!

 

Mda cam asa face. A facut si cu mine asa.

 

Mi-a zis dupa grindina ca dureaza cateva luni pana o poate repara. Norocul a fost ca am vorbit cu un coleg care mi-a tot zis sa-l stresez iar spargerea ghetii a fost sa ma duc personal cu masina. Abia dupa ce am fost acolo personal si a vazut masina, mi-a zis ca e ok si ca o sa prind loc mai in fata. Daca o lasam asa, cred ca nici acum nu era gata masina !

 

Degeaba te-a notat acolo ca prioritate au cei care merg cu masina personal si pe care ei o evalueaza !!!

 

Ei au mult de lucru si le iau intr-o ordine aleatoare dar cu influente majore cand intervine stresul (daca insisti ai prioritate mai mare). Abia daca nu mai au asa de mult de lucru, incep sa le ia in lucru pe cele a caror proprietari sunt mai putin insistenti...

 

Asta mi s-a spus si am vazut-o si eu cu ochii mei.

 

De lucrat insa lucreaza f bine!

 

Sfatul meu este sa mai incerci, sa mergi eventual pana la ei sa o vada si sa-ti zica o data fixa.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
cam greu sa pui pe picioare asa afacere, pentru ca nu ai specializare, nu ai aparatura, si nu gasesti oameni care sa lucreze cu atentie si bagare de seama...

 

Salutari tuturor,

sunt convins ca si voi puteti pune asa o afacere pe picioare. Bineinteles cu putin "talent" si interes.

Eu sunt Instructor/Technician(in Germania) in metoda aceasta de reparatii a infundaturilor sau loviturilor(Smart-Repair).

Atat cat lacul nu e sarit sau crapat se poate orice indreptat, fie cu "ventuze", fie cu "fiare speciale".

Cei care invata la mine aceasta metoda, se privatizeaza si lucreaza singuri. Poate doar cu unul care face "Spot-Repair" (adica acesta repara doar zgaraiturile de lack) si nu toata suprafata.

Ceea ce e interesant la ei ca nu au costuri lunare. Adica lucreaza mobil, nu au chirie pt spatiu, material nu prea consuma, doar benzina. Iarna e mai greu pt ca lackul trebuie sa fie cald. Dar majoritatea clientilor au Garaj sau sunt Firme cu hale.

Pune uneltele in masina si se duc la client. Peste 90% din clienti sunt Dealer de masini si Autohaus-uri, Leasinguri si Asigurari.

Afacerea asta costa, bineinteles inafara de auto, cam vreo 3000 - 5000 Euro(net, fara TVA) cu scoala(5-7 Zile a cate 8 ore/zi, Theorie si Praktica) plus toate sculele(de calitate) necesare.

 

Vi se pare mult? O singura infundatura mica de marimea unei monede de un Euro, indreptata costa 20-30(la negru), in rest 50(fara TVA). Astea sunt bineinteles preturile din Germania. Acolo in Romania trebuie gandite si socotite. Dupa cum am inteles * bala *a platit 55 Mil.(vreo 1500 Euro) pe toata masina. In Germania ar fii la fel Pretul.

De fapt e o afacere la cheie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.