Jump to content

NEED HELP...bataie in pedala de frana si in volan


Recommended Posts

am alergat azi pe la mai multi importatori de cauciucuri..asa just in case...si am gasit cea mai buna oferta la cefin...undeva prin otopeni....in bugetul meu se incadrau doua modele de cauciucuri....

1. dunlop sport s01 205/55r16 la 3 300 000

2. pirelli p6000 205/55 r16 la 3 800 000

 

ce stiti de modelele astea...sunt diferente intre ele...care ar fi mai bun...dunlop era la oferta si avea pretul asta....pirelli e cu 500 000 mai scump ..merita diferenta....?

ce sa aleg?

a si am mai gasit la o vulcanizare un model ceva marshal...dar un mai stiu exact...dimensiune 225/50r16...dar arata foarte bine...era w...cu profil din ala de ploaie....arata super bine dar e marshal....sau ceva de genul asta...am cautat atunci cand l-am gasit pe net insa nu am gasit nimic...voi ce ziceti ar merita asta?costa in jur de 3 900 000...

multam mult.

Link to comment
Share on other sites

Vesti noi....am fost cu un alt mondeo si am facut proba de care ziceati...adica schimb de cauciucuri.....face fix la fel....parca chiar mai rau...deci cauciucurile cad....ramane faza cu discurile...deci clar discuri fata trebuiesc schimbate...ma puteti indruma....ceva magazin de unde sa-mi iau discuri de mondeo pe fata?

si mai e o problema daca acum o luna mi s-au schimbat placutele fata...probabil ma gandesc ca s-au deformat deja pe discurile astea proaste...cand schimb discurile...nu risc sa le stric cu placutele astea....trebuie sa schimb si placutele desi le-am mai schimbat odata la reprezentanta acum o luna....???

mersi mult si felicitari pentru cei care si-au dat bine cu presupusul...legat de discuri...eu unul tindeam catre cauciucuri...deci imi luam o mare teapa....asta e o buna dovada pentu cei care vin pe forumul acesta...iata la ce foloseste...multumesc baieti...m-ati scutit de 10 milioane bune...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Vesti noi....am fost cu un alt mondeo si am facut proba de care ziceati...adica schimb de cauciucuri.....face fix la fel....parca chiar mai rau...deci cauciucurile cad....ramane faza cu discurile...deci clar discuri fata trebuiesc schimbate...ma puteti indruma....ceva magazin de unde sa-mi iau discuri de mondeo pe fata?

si mai e o problema daca acum o luna mi s-au schimbat placutele fata...probabil ma gandesc ca s-au deformat deja pe discurile astea proaste...cand schimb discurile...nu risc sa le stric cu placutele astea....trebuie sa schimb si placutele desi le-am mai schimbat odata la reprezentanta acum o luna....???

mersi mult si felicitari pentru cei care si-au dat bine cu presupusul...legat de discuri...eu unul tindeam catre cauciucuri...deci imi luam o mare teapa....asta e o buna dovada pentu cei care vin pe forumul acesta...iata la ce foloseste...multumesc baieti...m-ati scutit de 10 milioane bune...:blink:

57612[/snapback]

Cand ti-a aparut fenomenul? Nu cumva dupa ce ai schimbat placutele? Sau e mai vechi?

Link to comment
Share on other sites

Mai baieti, haideti ca eu chiar nu pricep: omul spune ca masina tremura si fara sa franeze (COJOCARU27, te rog confirma din nou asta, poate again nu am inteles eu bine) si totusi concluzia noastra e ca e de la frane (ce-o fi, discuri, placute, mama masii)???? Mie unul mi se pare aiurea de tot o astfel de concluzie, asta numai in afara cazului in care are franele "blocate" si masina aia franeaza si fara sa apese pedala :blink:

 

COJOCARU27, ai verificat si elementele de suspensie/directie?

Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

fenomenul a aparut dupa ce am schimbat jantele cu astea de aliaj...dar nu cred sa aiba legatura...oricum pe partea de directie/suspensie nu are absolut nimic...cel putin asa mi-au zis aia de la reprezenatnta acum o luna la revizia generala de 60 000 km...oricum vb astazi si-l trimit pe tata cu ea la augsburg sa-i schimbe discurile...cred ca astea sunt pana la urma...m-am uita mai bine la ele si sunt cam duse...buza aia e cam mare...sper sa se rezolve...oricum v-am spus placutele au fost schimbate la reprezentanta...doar cele pe spate au fost schimbate de mine si nu cred sa afecteze asa rau spatele....si da bate si in mers...dar apare mult mai putin vizibil si doar intre 80, 90km/h si 100km/h...apoi nu mai e nici o problema...
Link to comment
Share on other sites

fenomenul a aparut dupa ce am schimbat jantele cu astea de aliaj...dar nu cred sa aiba legatura...oricum pe partea de directie/suspensie nu are absolut nimic...cel putin asa mi-au zis aia de la reprezenatnta acum o luna la revizia generala de 60 000 km...oricum vb astazi si-l trimit pe tata cu ea la augsburg sa-i schimbe discurile...cred ca astea sunt pana la urma...m-am uita mai bine la ele si sunt cam duse...buza aia e cam mare...sper sa se rezolve...oricum v-am spus placutele au fost schimbate la reprezentanta...doar cele pe spate au fost schimbate de mine si nu cred sa afecteze asa rau spatele....si da bate si in mers...dar apare mult mai putin vizibil si doar intre 80, 90km/h si 100km/h...apoi nu mai e nici o problema...

57687[/snapback]

Mda, sa nu fie vorba de fapt de doua "batai" complet separate, cea in mers (echilibrare roti, etc???) si cea in franare. Hai sa vedem ce observi dupa ce schimbi discurile!
Link to comment
Share on other sites

salut! pentru cojocaru27

 

pana la urma , dupa lupte seculare, ajungi la concluzia ca sunt discurile de frana.

orice bataie , cat de mic, adica o descentrare a unuia dintre ele se transmite amplificata la volan, mai ales la viteze mari.

succes si sunt kiar curios de finalul problemelor.

dantim

Link to comment
Share on other sites

cred ca tocmai am aflat cauza...sper asa sa fie....

Am sunt la Augsburg si am intrebat de discuri...mi-au cerut nr de identificare al masinii dupa care la cateva secunde ,timp in care a cautat pe calculator, ma intreaba: masina are jante de aliaj sau de tabla......raspuns de aliaj.....cauta si-mi zice un model si pretul....iata si concluzia....:

Jantele de aliaj se folosesc cu o alta pereche de discuri decat jantele normale de tabla.....Atentie posesori de mondeo si un numai cand puneti jantele de aliaj..schimbati discurile....

Intrebarile mele sunt: 1. acum trebuie sa schimb si discurile pe spate..sau e deajuns doar alea pe fata ?...cineva spunea pe aici ca alea pe spate nu influenteaza asa de mult...si m-am uitat la ele si nu sunt uzate...

2. vine iarna si trebuie sa pun jantele de tabla cu cauciucurile de iarna...acum daca ii pun discuri din astea pt jantele de aliaj...in momentul in care pun jantele de tabla pe masina stric iar discurile?

3. stie cineva unde pot gasi discuri mai ieftine? ei aveau doar originale la 5 milioane..si unele facut de o alta firma parca brembo...care au zis ca sunt la ceeasi calitate si ca sunt bune si vin si cu garantie la 3 milioane (astea nu le aveau insa pe stoc si mai dureaza) eu vreau sa rezolv cat mai repede..in caz ca nu gasesc in alta parte dau comanda aici...

 

Asadar....prostia mea...chiar nu-mi trecea prin cap asa ceva...deci schimbi jantele schimbi si discurile...cine are urechi sa auda bine si sa traga invataminte sa nu pateasca ca mine....acum o sa-i fac si o verificare sa vad daca nu s-a stricat ceva si la directie daca am mers asa cu ea....

Multam mult pentru sugestii.

Link to comment
Share on other sites

cred ca tocmai am aflat cauza...sper asa sa fie....

Am sunt la Augsburg si am intrebat de discuri...mi-au cerut nr de identificare al masinii dupa care la cateva secunde ,timp in care a cautat pe calculator, ma intreaba: masina are jante de aliaj sau de tabla......raspuns de aliaj.....cauta si-mi zice un model si pretul....iata si concluzia....:

Jantele de aliaj se folosesc cu o alta pereche de discuri decat jantele normale de tabla.....Atentie posesori de mondeo si un numai cand puneti jantele de aliaj..schimbati discurile....

Intrebarile mele sunt: 1. acum trebuie sa schimb si discurile pe spate..sau e deajuns doar alea pe fata ?...cineva spunea pe aici ca alea pe spate nu influenteaza asa de mult...si m-am uitat la ele si nu sunt uzate...

2. vine iarna si  trebuie sa pun jantele de tabla cu cauciucurile de iarna...acum daca ii pun discuri din astea pt jantele de aliaj...in momentul in care pun jantele de tabla pe masina stric iar discurile?

3. stie cineva unde pot gasi discuri mai ieftine? ei aveau doar originale la 5 milioane..si unele facut de o alta firma parca brembo...care au zis ca sunt la ceeasi calitate si ca sunt bune si vin si cu garantie la 3 milioane (astea nu le aveau insa pe stoc si mai dureaza) eu vreau sa rezolv cat mai repede..in caz ca nu gasesc in alta parte dau comanda aici...

 

Asadar....prostia mea...chiar nu-mi trecea prin cap asa ceva...deci schimbi jantele schimbi si discurile...cine are urechi sa auda bine si sa traga invataminte sa nu pateasca ca mine....acum o sa-i fac si o verificare sa vad daca nu s-a stricat ceva si la directie daca am mers asa cu ea....

Multam mult pentru sugestii.

57709[/snapback]

Ciudat rau! Are cineva vreo explicatie? Daca au incaput fizic (rotile pe discuri) atunci de ce sa fie nevoie de altele?

Brembo este SUPER firma de echipamente de franare. Eu personal as cumpara insa originale.

Ia-o in ordine, nu schimba si spatele ca risti sa cheltui bani de aiurea. Oricum eu personal am dubii si in legatura cu aceasta chestie (alte discuri). Ai intrebat la Augsburg care e difernta tehnica intre cele 2 tipuri de discuri (pt. jante de alu versus pt. jante de tabla)? Poate-ti dau ei niste explicatii credibile!

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat insa ala de la relatii clienti nu stia prea multe...explicatii de genul ca s-ar putea ca janta de aliaj sa vina mai aproape de disc...ma rog ...cert e ca programul din calculator ii specifica clar...discuri pt jante de tabla si discuri pt jante de aliaj...acum tind sa cred ...nu o fi asa aiurea facut programul ala....oricum o sa intreb cand mi le schimba...eventualo sa si vad diferentele...mersi.
Link to comment
Share on other sites

Am intrebat insa ala de la relatii clienti nu stia prea multe...explicatii de genul ca s-ar putea ca janta de aliaj sa vina mai aproape de disc...ma rog ...cert e ca programul din calculator ii specifica clar...discuri pt jante de tabla si discuri pt jante de aliaj...acum tind sa cred ...nu o fi asa aiurea facut programul ala....oricum o sa intreb cand mi le schimba...eventualo sa si vad diferentele...mersi.

57718[/snapback]

Eu am aceasta problema de aproape cinci luni,a inceput cu o trepidatie usoara a volanului la franele mai bruste ,am zis ca sigur e din discuri la cat ma pricep eu,deoarece nu se simtea decat la franare,m-am dus la service si baietii au inceput prin a schimba rotile de pe fata pe spate,apoi printr-o echilibrare si am constatat ca fenomenul persista insa cu mici ameliorari.Intr-o alta zi mi-au dat jos discurile de pe fata si mi le-au rectificat,erau f.f.usor ovalizate(asta daca este sa-i dau crezare strungarului care mi-a cerut 800.000)trepidatia persista. dar cu foarte mici modificari.In august inainte de concediu care era planificat prin Europa,m-am hotarat sa schimb discurile,convins fiind ca ele sunt buba. am comandat discuri Zimmerman ventilate si care au si gauri pentru o racire mai buna(am uitat sa mentionez ca am un BMW 530 D Touring din 2000)Am schimbat discurile fara sa schimb placutele de frana deoarece erau aproape noi si am constatat ca au disparut aproape de tot trepidatiile.Am facut 6.400.000 km in concediu si treptat calvarul a inceput.Trepidatiile erau si mai mari.Mentionez ca am jante de aliaj si cauciucuri Continental rulate aprox.10.000 km deci ca noi.M-a dezamagit chestia asta si am bagat-o in garaj,avand o alta masina pentru zi de zi,urmand ca sa ma apuc de ea in primavara.Citesc cu interes parerile voastre si cred ca mie mi-a mai ramas de scimbat placutele de frana si sa fac o proba eventual cu alte roti.

Am intervenit pentru a va spune ca teoretic ar fi vorba de discuri ,dar nu este chiar asa.Maine schimb placutele si va dau de veste.

Link to comment
Share on other sites

ben...imi pare rau ca si tu esti in aceeasi situatie....dar ma simt un pic mai bine ca nu sunt singurul si mai ales ca apare fenomenul la un bmv si un oricare si seria 5...ce sa zic....iti urez mult noroc si da-ne si nou de veste ce s-a intamplat dupa schimbarea placutelor..apropo cat au fost discurile? ( vezi sa nu ai si tu discuri speciale pentru jante de aliaj)
Link to comment
Share on other sites

Eu am aceasta problema de aproape cinci luni,a inceput cu o trepidatie usoara a volanului la franele mai bruste ,am zis ca sigur e din discuri la cat ma pricep eu,deoarece nu se simtea decat la franare,m-am dus la service si baietii au inceput prin a schimba rotile de pe fata pe spate,apoi printr-o echilibrare si am constatat ca fenomenul persista insa cu mici ameliorari.Intr-o alta zi mi-au dat jos discurile de pe fata si mi le-au rectificat,erau f.f.usor ovalizate(asta daca este sa-i dau crezare strungarului care mi-a cerut 800.000)trepidatia persista. dar cu foarte mici modificari.In august inainte de concediu care era planificat prin Europa,m-am hotarat sa schimb discurile,convins fiind ca ele sunt buba. am comandat discuri Zimmerman ventilate si care au si gauri pentru o racire mai buna(am uitat sa mentionez ca am un BMW 530 D Touring din 2000)Am schimbat discurile fara sa schimb placutele de frana deoarece erau aproape noi si am constatat ca au disparut aproape de tot trepidatiile.Am facut 6.400.000 km in concediu si treptat calvarul a inceput.Trepidatiile erau si mai mari.Mentionez ca am jante de aliaj si cauciucuri Continental rulate aprox.10.000 km deci ca noi.M-a dezamagit chestia asta si am bagat-o in garaj,avand o alta masina pentru zi de zi,urmand ca sa ma apuc de ea in primavara.Citesc cu interes parerile voastre si cred ca mie mi-a mai ramas de scimbat placutele de frana si sa fac o proba eventual cu alte roti.

Am intervenit pentru a va spune ca teoretic ar fi vorba de discuri ,dar nu este chiar asa.Maine schimb placutele si va dau de veste.

57865[/snapback]

Ai mare grija ce placute iei. Eu zic sa iei ce a fost original pe masina asta (dealer-ul o sa stie).
Link to comment
Share on other sites

Finalul telenovelei....

 

Am schimbat ieri discurile pe fata si se pare ca problema s-a rezolvat ....se mai simte o mica bataie la frana foarte fina de la 80 asa....probabil ca e din cauciucuri...insa in rest...s-a terminat calvarul...merge perfect pe la 120...ca mai mult un am apucat sa-i dau si frana e ok....cu micile simtaminte(poate sunt eu inca in starea aia subiectiva sau poate trebuie sa se toceasca putin placutzele.....:blink: )

Link to comment
Share on other sites

Finalul telenovelei....

 

Am schimbat ieri discurile pe fata si se pare ca problema s-a rezolvat ....se mai simte o mica bataie la frana foarte fina de la 80 asa....probabil ca e din cauciucuri...insa in rest...s-a terminat calvarul...merge perfect pe la 120...ca mai mult un am apucat sa-i dau si frana e ok....cu micile simtaminte(poate sunt eu inca in starea aia subiectiva sau poate trebuie sa se toceasca putin placutzele.....:blink: )

58783[/snapback]

Sa intelegem ca ai pastrat placutele vechi? Intreb mai mult de dragul completitudinii solutiei.
Link to comment
Share on other sites

Finalul telenovelei....

 

Am schimbat ieri discurile pe fata si se pare ca problema s-a rezolvat ....se mai simte o mica bataie la frana foarte fina de la 80 asa....probabil ca e din cauciucuri...insa in rest...s-a terminat calvarul...merge perfect pe la 120...ca mai mult un am apucat sa-i dau si frana e ok....cu micile simtaminte(poate sunt eu inca in starea aia subiectiva sau poate trebuie sa se toceasca putin placutzele.....:blink: )

58783[/snapback]

 

Cum spuneam... Acum probabil ca va disparea si acea mica vibratie, dupa ce placutele se ... muleaza dupa discuri. Ai scapat de obsesie :)

Link to comment
Share on other sites

yes ....deja am scapat....acum sincer am obsesia cu bmw-urile...din ce in ce mai mult ma atrage seria 3 penultima cu facelift....arata bine...mai ales pe negru mai ales cu pachet m mai ales ....am inceput sa strang bani si in primavara cred ca vand mondeo si fac un upgrade....sa vin si eu mandru foc la urmatoarele intalniri...am vazut poze de la paltinis...super intalnire si super masini.....asta asa offtopic.....

apropo am auzit un zvon cum ca seria 3 nu ar fi indicata pentru drumurile noastre si ca mult mai bine ar fi un seria 5...cica seria 3 sta cam prost pe articulatii si chiar caseta de directie...p[entru moment nu ma sperii asa usor dar mi-a dat de gandit...voi ce stiti?

Link to comment
Share on other sites

Ai mare grija ce placute iei. Eu zic sa iei ce a fost original pe masina asta (dealer-ul o sa stie).

57877[/snapback]

Eu nu am pus placute originale pentru ca nu aveau pe moment si am pus ATE (desi parerea unora nu este tocmai grozava despre ele) si se pare ca si la mine s-a rezolvat.Nu am facut decat vreo 50 km, normal, trebuie sa se pasuiasca pe discuri, mai am un pic de bataie dar aproape nesemnificativa,o simt eu pentru ca se pare ca am devenit obsedat de chestia asta.Un lucru mi se pare cert: bataile in volan in timpul franarii sunt numai din cauza discurilor si al placutelor de frana,in rest mi se par simple supozitii.Si ar mai fi o problema ,ar fi, zic eu ideal ca la fiecare shimb de placute de frana sa se schimbe si discurile,asta daca nu ar intervenii partea financiara...care ne omoara.

Link to comment
Share on other sites

Mergi frate la servis si cauta 4 cauciucuri de la o masina in lucru.Vezi daca mai ai probleme si poti decide daca le schimbi pe ale tale sau nu?(sau gaseste un prieten care sa-ti imprumute un set de jante si cauciucuri)

Si eu am avut aceasi problema.Am schimbat discurile si degeaba(si nu e ieftin la BMW) Era de fapt un brat inferior putin orcuit si 2 bucse mari distruse.

Mai intai verifica din ce cauze bate si apoi schimba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.