Jump to content

Jante e46 coupe facelift


poison

Recommended Posts

Am si eu o intrebare, am jantele foarte strambe si ar fi cazul sa le schimb pe casco. Acum sunt in dubii, nu prea stiu ce sa iau. Daca aveti idee de ceva ce ar veni bine pe un coupe albastru nu ezitati sa puneti niste poze cu modele.

 

Intrebarea mea este urmatoarea.. Jantele de m3 CSL se potrivesc pe e46 coupe ? Dar jantele de pe e92? Cele de pe e92 la dimensiuni cauciuc sunt aceleasi, dar nu stiu la et daca sunt la fel. Mersi mult

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca nu te referi la jante originale de CSL... Sau daca te referi, vin in doua variante: ET44 (pe fata, 8.5J) si ET27 (spate, 9.5J) - alea de pe spate sigur nu iti intra pe caroserie normala, fie ea si coupe.

 

Iar cele de E92 merg pe E46 fara probleme - din cauza ET-ului mai mic o sa vina un pic iesite in afara fata de cele originale E46, dar nu intr-atat incat sa iti cauzeze probleme.

 

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca nu te referi la jante originale de CSL... Sau daca te referi, vin in doua variante: ET44 (pe fata, 8.5J) si ET27 (spate, 9.5J) - alea de pe spate sigur nu iti intra pe caroserie normala, fie ea si coupe.

 

Iar cele de E92 merg pe E46 fara probleme - din cauza ET-ului mai mic o sa vina un pic iesite in afara fata de cele originale E46, dar nu intr-atat incat sa iti cauzeze probleme.

 

:twoup:

La jante originale de CSL ma refeream, ca nu mai vreau tampenii dastea ieftine, si stiam ca vin asa.. eu am acum pe spate 9J, si merg ok, doar ca am et comandat prost si stau putin in exterior, 2-3 mm. zici ca nu merg... inseamna ca tre sa ma uit dupa altceva..

Link to comment
Share on other sites

Dar nu merge la casco pentru fiecare janta stramba. :twoup:

 

Eu zic ca se poate merge si cu jante pe 19 insa doar cu foarte mare grija insa probabil va avea de indreptat jante la fiecare 2 luni.

momentan am pe 18, si nush ce mare diferenta poate fi intre 18 si 19. Acum sa vedem ce fac cu cascoul, pt ca 3 din ele sunt cam strambe tare, si nu as vrea sa le indrept. Sper sa mearga si sa fie totul bine. Acum doar tre sa ma gandesc si ce jante sa ii pun, momentan am niste eta beta negre, si ma bate gandu la niste jante de M de pe e92, sau alea de csl, care nu cred ca incap.

Link to comment
Share on other sites

Pai alea de CSL ar da bine... dar ori iti iei replici, ori iti iei 4 jante de 8.5Jx19 cu ET 44 (alea originale de fata).

 

pai cam asta e ideea, ca daca imi luam, le luam numai pt faptu ca sunt mai late pe spate si vin infundate asa :twoup:, dar acum imi dau seama ca 9j cu 255 imi intra la limita ..

 

ac schnitzer type 4 alea cu buza :D:twoup:

 

sau asa

Astea acs sunt ff marfa, si eu ma gandeam la ele, dar la ce bani sunt ? SI de unde as putea sa le cumpar ca sa le plateasca cascoul.

 

Eu ma mai gandeam la astea, care sunt interesante:

 

star spoke style 193M - le-am vazut pe un coupe, dar si double spoke style 269,

Edited by poison
Link to comment
Share on other sites

Pai alea de CSL ar da bine... dar ori iti iei replici, ori iti iei 4 jante de 8.5Jx19 cu ET 44 (alea originale de fata).

 

pai cam asta e ideea, ca daca imi luam, le luam numai pt faptu ca sunt mai late pe spate si vin infundate asa :twoup:, dar acum imi dau seama ca 9j cu 255 imi intra la limita ..

 

ac schnitzer type 4 alea cu buza :D:twoup:

 

sau asa

Astea acs sunt ff marfa, si eu ma gandeam la ele, dar la ce bani sunt ? SI de unde as putea sa le cumpar ca sa le plateasca cascoul.

 

Eu ma mai gandeam la astea, care sunt interesante:

 

star spoke style 193M - le-am vazut pe un coupe, dar si double spoke style 269,

 

Acs aduce calin ...cred ca are pe stoc ...vezi pe site lui :D ..alea pe 18 sunt criminale ..cele cu nituri .:D

Link to comment
Share on other sites

Daca te duci la Casco cu janta stranba dar fara nici o galma sau taietura la cauciuc nu rezolvi nimic...in mod corect, fara combinatii...

Hmm.. Mie mi-au zis de la service ca nu ar fi nici o problema, tinand cont ca sunt strambe, si zgariate pe exterior. O sa ma duc zilele astea la casco sa vad ce rezolv. . Mersi oricum

Link to comment
Share on other sites

ac schnitzer type 4 alea cu buza :D:twoup:

 

sau asa

 

super misto modelul asta de ACS, a avut un coleg de pe forum....dadeau super bine pe masina :twoup:

@calin, le ai la vanzare?, dca da ce pret? scuze de offtopic

 

 

exact cele din poza am pe stoc pe 18 pt seria 3 . 170 euro/buc inclusiv t.v.a. - 5% discount

Link to comment
Share on other sites

ac schnitzer type 4 alea cu buza :D:twoup:

 

sau asa

 

super misto modelul asta de ACS, a avut un coleg de pe forum....dadeau super bine pe masina :twoup:

@calin, le ai la vanzare?, dca da ce pret? scuze de offtopic

 

 

exact cele din poza am pe stoc pe 18 pt seria 3 . 170 euro/buc inclusiv t.v.a. - 5% discount

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cam la limita, dar iti intra. Coupe-ul e putin mai permisiv la latime in spate, intra jante pana la 10Jx19.

Nu era vb de latime, ca latime am si acum 9jx18, ideea era de ET, ca la asta nu ma pricep deloc. Si daca intra cele de pe e92 pe 19 ( 255 30 19 ) pe e46 coupe.. Cred ca sunt 9J, dar ET nu am idee

Link to comment
Share on other sites

37 si 39.

Intra.

Ms ms :twoup: acum am gasit si eu pe net, si am vazut ca pe e46 merge intre 35 si 45. Perfect, deci curand voi avea 225m double spoke. Le-am vazut ieri pe un e93, si dadeau fantastic. Sper sa cada macar la fel de bine si pe a mea:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.