Jump to content

verificare presiune benzina


Recommended Posts

filaret sau bavaria.

 

nu am fost la ei pana acum... dar sper sa nu imi ia pielea de pe mine :twoup:

ps: daca dupa ce am facut aerisirea la motor.. m20 b20... furtulele de apa sunt moi(cand sunt calde nu sunt tari).. si motorul se supraincalzeste..asta inseamna... ca nu am facut aerisirea bine.. sau ca e capacul de la vasul de expansiune defect nu???

daca nu e presiune in instalatie??

Link to comment
Share on other sites

salut , eu i-am facut un adaptor unui prieten si isi masura singur presiunea la rampa de injectoare la un renault , pt ca vroia el sa-si puna un regulator de presiune ca sa ii dea presiune mai mare la rampa si sa ii creasca cuplu ...

 

la bmw parca pompa baga 4,5 bari si la rampa ai 3,5 dar nu st sigur ...

Link to comment
Share on other sites

Ca sa aerisesti bine instalatia de racire trebuie sa dai drumul la furtunul ce intra din radiator in motor( furtunul ala de sus ce da in termostat) si sa torni apa si in motor si in radiator prin acel furtun pana la refuz, eu asa am facut de am reusit sa o aerisesc calumea.

 

La motorul m20 presiunea in rampa de injectoare este de 2,5 si de 3 bari in functie de tipul injectiei si de capacitatea cilindrica.

Link to comment
Share on other sites

filaret sau bavaria.

:twoup:

cand o sa auda aia de la AB de e30, o sa-l programeze peste 2 ani :D

la mine nu s-au uitat acum 7-8 ani si m-am dus cu un e34, cred ca mai au putin si nu se mai uita nici la e46... de e36 nu-ti mai spun.. dar sa vada e30 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

filaret sau bavaria.

:twoup:

cand o sa auda aia de la AB de e30, o sa-l programeze peste 2 ani :D

la mine nu s-au uitat acum 7-8 ani si m-am dus cu un e34, cred ca mai au putin si nu se mai uita nici la e46... de e36 nu-ti mai spun.. dar sa vada e30 :twoup:

 

daia am si eu retineri... m-am dus o data la filaret.. cu un e36. si s-au uitat stramb la mine.. :D

Link to comment
Share on other sites

astae una din cele ma i mari dezamagiri vis-a vis de reprezentante: nu au respect pentru masini. indiferent de varsa lor. cu atat mai mult ar trebui sa aprecieze ca cineva cu un urs vine s-o intretina la ei.

pe de alta parte, o explicatie ar fi ca nu se pricep sa mai repare asemenea masini, oamenii care lucreaza acolo fiind doar niste instalatori. nu mecanici. pacat.

Link to comment
Share on other sites

Eu de aia mi am luat masini din astea mai vechi deoarece mi le pot repara si singur fara sa am nevoie de scule de diagnoza supersofisticate si de figuranti din astia de reprezentanta.

Cum zicea si verssatu sunt niste instalatori si daca ii pui sa ti dea o diagnoza la rece, fara ajutorul computerului sunt neajutorati, incapabili, dar plini de harfe si de ''cunostinte''.

Parerea mea este sa cauti un coleg care are un manometru sa ti masoare presiunea in rampa si scapi si mai ieftin si te lipsesti si de figurile celor de la servisuri.

Link to comment
Share on other sites

astae una din cele ma i mari dezamagiri vis-a vis de reprezentante: nu au respect pentru masini. indiferent de varsa lor. cu atat mai mult ar trebui sa aprecieze ca cineva cu un urs vine s-o intretina la ei.

pe de alta parte, o explicatie ar fi ca nu se pricep sa mai repare asemenea masini, oamenii care lucreaza acolo fiind doar niste instalatori. nu mecanici. pacat.

 

ai perfecta dreptate .... si asta pentru ca romanul este o specie aparte ingamfata, ironica, snob s.a.m.d. viseaza numai la M-uri,e60, e90 etc si sta in garsoniere.

 

 

 

On Topic : Cat este presiunea la un M43 (E46)?

Link to comment
Share on other sites

astae una din cele ma i mari dezamagiri vis-a vis de reprezentante: nu au respect pentru masini. indiferent de varsa lor. cu atat mai mult ar trebui sa aprecieze ca cineva cu un urs vine s-o intretina la ei.

pe de alta parte, o explicatie ar fi ca nu se pricep sa mai repare asemenea masini, oamenii care lucreaza acolo fiind doar niste instalatori. nu mecanici. pacat.

 

ai perfecta dreptate .... si asta pentru ca romanul este o specie aparte ingamfata, ironica, snob s.a.m.d. viseaza numai la M-uri,e60, e90 etc si sta in garsoniere.

 

 

 

On Topic : Cat este presiunea la un M43 (E46)?

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.