Jump to content

Probleme frane.


Recommended Posts

De curand am schimbat discurile de frana si placutele aferente, fata/spate.Dupa ce am luat masina din service, am constatat ca trebuie sa apas destul de tare frana pentru a opri masina(stiu ca la BMW franele sunt mai tari,dar parca la mine sunt prea tari, oricum mai tari decat inainte sa schimb discurile). In plus am constat ca uneori discurile de frana se incing excesiv, mirosind simtitor a incins si in plus deasupra vasului pt lichid de frana,chiar pe la capac,sunt urme de lichid de frana. In rest totul functioneaza normal,masina franeaza,dar dupa cum am spus trebuie sa ma sui cam tare pe pedala,abs-ul functioneaza,nu am aprins pe bord niciun martor.....

Intrebarea mea este daca e normal sa fie tare pedala de frana, sa refuleze cantitati mici de lchid de frana si sa se incinga discurile (discurile au inceput sa miroasa a incins dupa ce am pus vreo 3 frane mai tari cand le incercam)?

Masina este un E 46, 320 D din 2004.

Link to comment
Share on other sites

In primii 2-300 km trebuie sa menajezi franele.... pana se muleaza placutele pe discuri.

:twoup: Am inteles.Eu am facut tocmai invers.Am apasat frana cu ura in speranta ca se mai lasa si pedala.Dar asta are vreo legatura cu refularea lichidului?

Link to comment
Share on other sites

probabil ca da,

Ok,multumesc pt raspunsuri.Vroiam sa ma duc inapoi la service sa se uite la ea.Mai astept sa fac 300 km.

-nu are nici o treaba-probabil ai avut vasul plin de lichid de frana,iar cand ai pus discuri si placute noi,pistonasul nu mai iese asa de mult in afara si tia curs lichidul din vas(daca e plin,scoate un pic cu o seringa,sa nu treaca de maxim)

Link to comment
Share on other sites

la voi scartie franele dupa schimbare placute? la mine scartie de cand le-am luat. am fost cu masina la service dupa ce le-am schimbat si au zis ca trebuie sa se muleze placutele si ca in viitor nu o sa mai scartie. fratilor am peste 4000 km facute cu ele si tot scartie. ma dispera mai ales in oras ca toti intorc capu' dupa mine. la viteza mare daca apas brusc frana nu scartie. m-as pune sa schimb placutele dar sunt ca si noi. vreo idee? trebuie aerisit ceva pe la frane ? ma dispera sunetul ala parca as fi tren pe sine. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Nu am de gand sa fac publice, datele mele personale.

 

Ai zis prea multe minciuni pe forumul asta, cred ca ai vreo 16-17 ani.

 

acum 3 ani am fost in germania cu inca 3 prieteni sa ne luam fiecare cate o masina si odata ajunsi in germania ne-am despartit ca fiecare sa se duca unde vrea sa isi ia ce masina vrea si ne intalneam acasa,stateam 1 saptamana acolo si daca vreunu din noi isi gasea ceva o lua si pleca spre casa iar unul dintre noi a vazut acasa pe mobile.de o masina a sunat a facut rezervare pe ea si cand sa dus acolo erau 4 rusi din aia raketi i-au pus pistolu la tampla si i-au luat cei 15.000 de euro care avea sa ii dea pe masina ! s-au suit in masina si au fugit ! deci nu e doar de km glare.gif !

 

 

acum 1 ora si ceva eram chiar in fata la proTV si era o trecere de pietoni si am franat dar nu de tot incat sa opresc am lasat-o asa sa curga la vale usor si doi "smekeri" traversau si cand au ajuns in dreptu masini unu din ei intoarce capu si sta si se uita,il claxonex incepe de ma injura si imi da o flegma pe capota,si bag si eu frumos a Ia si forja!,am dat peste cel care scuipase ca alalalt deja trecuse,si l-am luat pe ala pe capote cazuse jos si incepuse sa urle,cred ca se lovise la cap cand a cazut jos, am tras pe dreapta si am vrut sa ma dau jos cu paru sa il incing si pe alalalt da m-am gandit mai bine si am plecat bashwall.gif ,ca circula prea mult politia pe acolo! scuzati greselile de gramatica da si acum sunt nervos! bine ca nu a patit masina nimic!

 

sa vedem cata experienta de sofat au posesorii de bmw din romania laugh.gif am sa incep eu cu 560.000.

 

I'm a liar liar liar liar liar :twoup:

 

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

anyway...

dupa ce m-am documentat pe cateva forumuri straine, am gasit si o posibila rezolvare pentru diminuarea/eradicarea scartaitului la frane. in fine, o sa vad eu dupa ce termin procedura daca placutele sunt dintr-un material de extrem proasta calitate sau e de la faptul ca am fortat in exces franele imediat dupa schimb si s-au facut ca "sticla".

din cate am citit eu, in prealabil trebuie curatate discurile, apoi se aplica pe spatele placutelor(partea metalica) spray antigripant pasta de cupru.

chestia cu schimbatul placutelor o stiu si eu, insa chiar daca e cea mai la indemana varianta (cea mai recomandata varianta de catre comerciainti), e si cea mai costisitoare. merci de recomandari, pe viitor iau ate sau brembo.(textar folosec si vag-urile ca oem)

am gasit ceva similar pe un site romanesc, insa nu am gasit si in magazine.(http://www.mecanotehnica.ro/cataloage/catalogChimice.pdf)

pentru cei interesati, introduceti pe motoru' de cautare: "How to Fix My Squeaky Brakes".

 

daca a incecrcat cineva varianta cu pasta de cupru si nu a avut succes, sa-mi zica si mie.

daca nu, va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.