Jump to content

BMW 320 D 2004


MOTANUL

Recommended Posts

Asa cum intentionam am intrat si eu in randul posesorilor BMW.

 

Multumesc pe aceasta cale celor care m-au ajutat cu informatii. Mi-au fost de mare folos.

 

Dupa un prim drum destul de lung (Germania-Romania) am remarcat la el si bune si rele.

 

Bune:

- Tinuta de drum

- consumul redus la viteze mari

- nu are nici un greieras (incredibil pt. o masina de 149.000 km)

- volanul arata ca nou

- scaunele cu reglaj lombar si sport dementiale

- elasticitate motor

 

Rele:

- Forma butonului de reglat oglinzile electrce

- foot restul

- cuplul maxim l-am simtit abia pe la 2500 (nu stiu cum este in realitate); Nu trage cum m-as fi asteptat la turatii mai mici.

Masina e destul de grea si nu are zvac. Odata ajuns la 2500-3000 ture lucrurile se schimba in bine

 

Vreau sa adaug pe masina (e primul meu BMW si chiar nu stiu mare lucru - orice informatie imi va fi de folos)

- alarma care sa lucreze prin cheie

- foot-rest

- cotiera

 

Ce imi recomandati? Sunt din Bucuresti

 

Ma intereseaza un service bun (nu neaparat reprezentanta); Daca cunoasteti pe cineva care a lucrat acolo si acum are service propriu. Sau sa nu fi lucrat acolo dar sa fie bun.

(masina are o bataie pe spate la franare la viteze peste 100 km/h :twoup: - cel mai probabil un disc)

 

Revin cu mai multe poze si mai multe detalii.

post-9166-1218260928_thumb.jpg

post-9166-1218260940_thumb.jpg

post-9166-1218261533_thumb.jpg

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu gasisem alt site http://www.bmw-mhs.ro/bmwro/ro/index_narrowband.html

- incerc si aici

 

Multumesc

 

inca 2;

 

Bune

- cheia (ideea cu sigla imi place)

 

Rele

tempomatul (de ce era nevoie de 4 butoane cand la vw sunt doar 2 si fac acelasi lucru intuitiv); Plus ca sunt momente in care iti iei ochii de la drum si te uiti la butoane ca sunt prea multe si gresesti.

navigatia - nu prea e nimic intuitiv acolo; Nu poti sa dai munchen-viena; daca nu ii dai cu strada si tot ce trebue te-ai ratat. Poate ma insel eu.

 

To do list:

- alarma care sa lucreze prin cheie

- foot-rest

- cotiera

- harti RO / H/ BG/ GRECIA pt navigatie

- roti de iarna

 

Highlights:

CC, BC, DSC, navigatie normala, volan multifunctional, scaune incalzite, oglinzi electrice-incalzite, scaune sport, alu 16"

 

Nu are: volan sport (mi-as fi dorit); navigatie mare color, xenon.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

-Navigatie mare am zis ca mi-as fi dorit nu ca vreau sa o schimb; La actuala vreau doar harti. Si mai adaug ceva pe "to do list"

 

To do list:

- alarma care sa lucreze prin cheie

- foot-rest

- cotiera

- harti RO / H/ BG/ GRECIA pt navigatie

- roti de iarna

- emulator FM sau emulator magazie cd-uri

 

Chiar nu imi recomanda nimeni nimic? Alarma ma doare acum.

Link to comment
Share on other sites

monteaza o alarma cu pager !..in functie de buget alegi marca !...modulator fm e dezamagire totala ..cat dai atat face ...unii sunt multumiti , altii nu ....pt volan sport ai putea sa faci un schimb cu cineva care vinde masina si care vrea sa recupereze ceva bani ..probabil dif e pe la 200 E intre al tau si cel sport !

 

pt navi ..nu te agita ..ia un gps ...deja sunt f ieftine ..cu 500 ron gasesti becker ..etc

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

To do list:

1 alarma care sa lucreze prin cheie VIPER SIMPLA VIPER CAN ASTRA 777

2 foot-rest SPARCO - nu tin in mod deosebit sa fie SPARCO

3 cotiera - originala SH

4 harti RO / H/ BG/ GRECIA pt navigatie

5 roti de iarna

6 emulator magazie cd-uri BMW ??

7 Pielea-vinilinul (nu stiu sigur ce e) de la schimbatirul de viteze de schimbat

8 Am pregatire kar-kit hands free / dar nu am reusit sa ma conectez

 

@myxage - imi place sa pastrez bordul cat mai curat si mai original cu putinta; La seat leon am pastrat head unitul de fabrica pentru a nu strica bordul (si am lucrat din spatele acestuia in rest - amplificare, xcarlink pt mp3, etc).

Daca nu gasesc harti de nici un fel - in disperare de cauza voi lua un gps extern.

post-9166-1218364501_thumb.jpg

post-9166-1218364510_thumb.jpg

post-9166-1218364519_thumb.jpg

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Salut Motanule, ma bucur sa ne intalnim si aici. :twoup: A, felicitari pentru achizitie, s-o stapanesti sanatos.

 

Acum, referitor la intrebarile tale:

1. Alarmele Viper sunt o alegere buna. Cea pe CAN nu cred ca merge pe E46 (poate ma insel)

2. Un footrest decent mi se pare cel de la AC Schnitzer:

http://img213.imageshack.us/img213/4987/acpedalsbc6.jpg

 

Problema cu el este ca e foarte scump, insa gasesti replici la preturi omenesti. Exista si pedale din acelasi set.

 

Mai exista varianta BMW OEM + setul de pedale aferent:

http://gravityauto.com/OEM%20Parts/Aluminum%20Pedals.jpg

 

De asemenea, mai ai varianta OEM din pachetul M-Sport (are logo-ul ///M embosat) - dar este mai ciudat daca nu ai si alte elemente ///M la interior:

http://img99.imageshack.us/img99/539/img0111fa7.jpg

 

6. Merge un Phatbox sau adaptor AUX

 

In general, pentru coduri de piese, poti arunca un ochi la www.realoem.com sau www.bmwfans.info.

Un site cu piese OEM la preturi bune este www.salesafter.de. Mai gasesti si pe eBay diverse maruntisuri.

 

Spor la upgrade-uri!

Link to comment
Share on other sites

Salut Motanule, ma bucur sa ne intalnim si aici. :D A, felicitari pentru achizitie, s-o stapanesti sanatos.

 

Acum, referitor la intrebarile tale:

1. Alarmele Viper sunt o alegere buna. Cea pe CAN nu cred ca merge pe E46 (poate ma insel)

2. Un footrest decent mi se pare cel de la AC Schnitzer:

 

De asemenea, mai ai varianta OEM din pachetul M-Sport (are logo-ul ///M embosat) - dar este mai ciudat daca nu ai si alte elemente ///M la interior:

6. Merge un Phatbox sau adaptor AUX

 

pc. 1 - ai dreptate - m-am documentat si se pare ca E46 din 2005 in sus are can.

Pc. 2 Arata intradevar f. bine AC Schnitzer.

 

Ref. la schimbator nu as pune maciulia cu M; dar cusatura aia de la husa imi face cu ochiul.

Probabil e ca la VW - piesa originala vine cu totul; maneta, maciulie, husa. Eu o sa caut doar husa after-market de f. buna calitate; e mai mult de munca in aceasta varianta.

(cea originala si la VW si la BMW imi pare un inlocuitor de proasta calitate). Cel putin cea de la BMW e chiar gaurita intr-un loc.

 

:twoup: :twoup: PS: pana la upgradeuri cred ca tin masina pe bara 1 luna; la RAR sunt programat abia pe 29.08.2008

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Ref. la schimbator nu as pune maciulia cu M

Poza o pusesem ca sa vezi footrest-ul... daca vrei pot sa fac una cu footrest-ul mai de aproape.

Si aici se aplica ceea ce zicea Ciupanezul mai sus: nu cred ca are rost sa pui doar schimbatorul "M" daca nu ai si alte elemente M.

 

cusatura aia de la husa imi face cu ochiul.

Husa cu cusatura argintie este dotare BMW Individual, ma astept sa coste destul de mult ca piesa de schimb.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu stau cu covrigul in brate. Dar sunt momente in care vreau sa ma foiesc si ca sa ies din scaun ma imping in zona respectiva. Si ma enerveaza ca plasticul ala se indoaie / se misca - e greu de descris. Se misca cativa mm pana da de tabla sau ce o fi sub el rigid.

Iti spun sincer ca nici nu am apucat sa ma uit acolo - sa studiez fenomenul. O sa fac poze (ori e crapat ori e plasticul moale si se misca)

 

Mi-au mai venit 2 idei:

1 alarma care sa lucreze prin cheie CAN Bus

2 foot-rest SPARCO - nu tin in mod deosebit sa fie SPARCO

3 cotiera - originala SH

4 harti RO / H/ BG/ GRECIA pt navigatie

5 roti de iarna

6 emulator magazie cd-uri BMW ??

7 Pielea-vinilinul (nu stiu sigur ce e) de la schimbatirul de viteze de schimbat

8 Am pregatire kar-kit hands free / dar nu am reusit sa ma conectez

9 vopsit etrieri albastrii

10 presuri de cauciuc pentru iarna - cat costa la reprezentanta?

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Lucrurile cu montatul alarmei nu sunt asa simple cum am crezut. Doream o alarma pe magistrala CAN.

 

La Viper am aflat ca au soft doar pt. alarmele din 2001; si apoi 2005-2008;

A mea este 2004 si f. probabil nu merge. Miine mi-am facut programare la singurul care a zis ca macar incearca sa vada daca reuseste ceva.

Daca nu merge Viper / pe CAN/ cheia masinii - second best choise ar fi Astra 7T7 cu pager.

 

PS: In weekend poate apuc sa vopsesc etrierii sa mai tai si eu din to do list.

Link to comment
Share on other sites

1 alarma Maat 7500

2 foot-rest SPARCO - nu tin in mod deosebit sa fie SPARCO

3 cotiera - originala SH

4 harti RO / H/ BG/ GRECIA pt navigatie

5 roti de iarna

6 emulator magazie cd-uri BMW ??

7 Pielea-vinilinul (nu stiu sigur ce e) de la schimbatirul de viteze de schimbat

8 Am pregatire kar-kit hands free / dar nu am reusit sa ma conectez

9 vopsit etrieri albastrii

10 presuri de cauciuc pentru iarna

11 Engel Eyes

 

Am inceput sa mai si tai din lista nu doar sa adaug :twoup:

 

Cu foot-restul am studiat mai bine problema; Asa cum am anticipat, plasticul se misca pt. ca este spart.

La montarea alarmei l-au dat jos si in spatele lui este gol - iar grosimea plasticului 1-2 mm. Nu e de mirare ca s-a rupt.

(nici nu ma chinui sa gasesc unul nou sau SH similar, pt. ca probabil va avea aceeasi soarta). Am peste 80 kg si nu prea au cum sa ma tina 2 mm de plastic.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Cu foot-restul am studiat mai bine problema; Asa cum am anticipat, plasticul se misca pt. ca este spart.

La montarea alarmei l-au dat jos si in spatele lui este gol - iar grosimea plasticului 1-2 mm. Nu e de mirare ca s-a rupt.

(nici nu ma chinui sa gasesc unul nou sau SH similar, pt. ca probabil va avea aceeasi soarta). Am peste 80 kg si nu prea au cum sa ma tina 2 mm de plastic.

 

La fel am patit si eu cu foot-rest-ul original al masinii.

 

Am 46 la picior si vreo 90 kg :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.