Jump to content

ce sa aleg


anonim

Recommended Posts

Mersi pentru raspunsuri, dar poti sa-mi zici cam care este consumul real la suta (mers normla) iar in bani acestia crezi ca are vreo 'buba', in momentul acesta mi-as lua BMW cu toate ca poate fac o alegere gresita dar imi place enorm

9-10% mers normal ...in iasi...in ceea ce priveste problemele pot spune doar ceea ce am intampinat eu..sub nici o forma nu pot generaliza...respectiv debitmetru, pivoti fatza, bielete, placute de frana, si mai nou vasco cuplajul...bielete+pivoti+ placute + manopera 8 mil, debitmetrul nu l-am skimbat inca...vasco cuplajul costa 2 mil la dezmembrari, am facut comanda deja ( apropos, pt cine stie, este ok pretul ? ). era suspecta la un moment dat caseta de directie...una noua acceptabila calitativ mi s-a spus ca ar fi 22 mil iar la dezmembrari gasisem cu 7 mil... in cele din urma nu a fost nevoie sa o skimb :twoup:..masina e din 92 si are 290 de mii km...dc e sa compari cifrele cu situatia in care nu ai avea deloc masina pare multisor....dc ar fi sa compari cu aceleasi piese la o alta masina de aceeasi bani nu stiu dc e diferenta asa de mare...mie mi se par rezonabile preturile...poti gasi o masina la care sa skimbi mult mai multe piese sau sa nu skimbi nimic in prima faza...eu am skimbat mai ales ca trebuia sa fac rar-ul. citind pe forum am aflat ca un 318 ar consuma cam la fel cu un 316i...caroseria are cam tot aceeasi masa, dar motorul fiind mai puternic o duce mai usor... o fi n-o fi asa, nu stiu...dc e adevarat, atunci recomand motorul de 1.8... un alt aspect care "trage masina in jos" (316-ele) ar fi lipsa aerului conditionat intr-adevar... dc te deranjeaza sau nu, tu stii mai bine :D

de cand nu are 316 ac ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Si la cata experienta are daca ia BMW va fi acelasi lucru, numai ca fara pistol.Din ce citesc eu in acest topic pt prima ta masina nu te sfatuiesc sa-ti iei BMW, nu am nimic impotriva marcii(ba dimpotriva asta o sa iau si eu anu asta) dar BMW-ul nu e o masina recomandata incepatorilor (putere mare, tractiune spate, tentatii).Alegerea e a ta dar eu zic sa-ti iei o solenta care pt mersul la Faculta e de vis.Bafta
Link to comment
Share on other sites

Prietene nu am nimic cu tine dar nu uita"pofta vine mancand".

Si in plus de asta nu poti compara nici senzatiile nici costul de intretinere ale unui BMW .Acuma "faci ce vrei, dar stii ce faci"?

Si eu tot BMW as alege dar la mine e putin diferita situatia in sensul ca am o anumita experienta cu masini mai mult sau mai putin puternice si am terminat de mult facultatea :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

M-ai inchis cu 'pofta vine mancand ' si ai perfecta dreptate dar eu ma gandesc si la consum :twoup: (poate am sa ma dau la ea odata sau de doua ori dar dupa asta si consumul isi va spune cuvantul ceea ce ma face sa ma linistesc ........oricum nu cred ca va fi cazul la mn pt ca nu sunt adept al vitezei)
Link to comment
Share on other sites

oricum nu cred ca va fi cazul la MINE :twoup: pentru ca nu sunt adept al vitezei scuze de prescurtate

 

 

De unde stii? Cati km ai la activ? Nu as fi asa sigur , in locul tau. Pe mine ma mananca in talpa de multe ori, si am ceva km la activ. Aici are dreptate colegul, ar fi bine sa fie ca tine, sa te dai o data, de doua ori, dar vezi ca daca ai comis-o o data, ............ Cu BMW daca nu ai ceva experienta, adevarul e ca e riscant, totusi.Aici intervine felul tau de a rationa, cat constientizezi ce urmeaza sa faci, fiind la volan si vezi acul urcand subit asa, de la 110-120 la 160-170. Da , e beton, senzatie, mai ales ca incepator/nou posesor, dar mai sant si altii in afara de tine pe sosea.

Repet, intre o Solenta si un BMW as alege BMW, dar deja cred stiu cu se mananca treaba asta cu condusul unei masini (nu zic ca stiu tot, omul cat traieste invata), asa ca imi este relativ usor sa fac diferenta intre doua modele de masini. Probabil d-aia ai si cerut sfaturi aici, dar crede-ma ca multi de aici nu privesc din punct de vedere al unui incepator( numesc incepator un sofer cu mai putin de doi ani de condus propriu zis, nu de cand are permis), la majoritatea le-au trecut cel putin o masina doua prin mana, nu neaparat BMW.

Edited by vlh
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic dar am condus si o LEGANZA 2.0i 133 cai si nu ma manca talpa sa-i dau (cu toate ca aveam de unde) , imi placea sa merg ....normal; dar de ce spuneti ca ar fi periculos sa imi iau BMW (ca are tractiune spate sau ca e BMW ,doar are motor de 1,6 100cai din care vreo 10cai morti :twoup: ) putea sa fie opel, reno, ford (daca era sa imi iau altceva in loc de BMW dar cu motor de 2,5i 170cai nu mai iear periculos ....etc; nu stiu intreb si eu vorba lui VLH omul cat traieste invata
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic dar am condus si o LEGANZA 2.0i 133 cai si nu ma manca talpa sa-i dau (cu toate ca aveam de unde) , imi placea sa merg ....normal; dar de ce spuneti ca ar fi periculos sa imi iau BMW (ca are tractiune spate sau ca e BMW ,doar are motor de 1,6 100cai din care vreo 10cai morti :twoup: ) putea sa fie opel, reno, ford (daca era sa imi iau altceva in loc de BMW dar cu motor de 2,5i 170cai nu mai iear periculos ....etc; nu stiu intreb si eu vorba lui VLH omul cat traieste invata

 

 

Cand o sa conduci un BMW mai mult timp(2-3 saptamani zi de zi), o sa-mi dai dreptate. Nu ridic statuie BMW-ului, sa nu ma intelegi gresit, dar BMW are particularitatea de a te face sa ai senzatia ca mergi cu 90km/ora, cand de fapt ai 130. Nu e vorba de putere, si Solenta fuge cu 160, dar simti ca ai km aia la ora. Si Loganul 1,6 16V are 100 si ceva de cp, la fel ca un 316, dar ....... degeaba. Mai stam de vorba dupa vreo 100000km facuti de tine, cu diferite masini, o sa-ti schimbi parerea singur. Tractiunea spate poate sa te si ajute, dar si sa te incurce, la un moment dat, o sa vezi. Revenind la topicul nostru, ia-ti BMW, nu-ti va parea rau, dar nu te crede mai bazat (ca sofer) decat esti, asta ramane oricum valabil indiferent de ce masina iti iei.

Link to comment
Share on other sites

interesante parerile. nu lua nici Solenza nici BMW. BMW este pentru cei cu mai multi bani daca vrei sa nu-l tii in parcare

si sa te plimbi doar la 2 zile cu el. Ia un Golf. Scuze colegilor cu BMW !! :twoup:

am un BMW 316i si desi nu are multi cai sa stii ca e fura placerea de a conduce.

il am de 5 saptamani dar am facut cu el 8.000 km (Italia etc.). daca mergi afara nu e scumpa intretinerea.

la noi e altceva. consumul peste 8%, benzina de toate felurile, drumuri proaste.

stiu ce spun. am la bord peste 300.000 km in ultimii 7 ani pe masini de la Dacia berlina, break, Supernova,

Renault Clio, Megane (150.000 cu el in 3 ani). Megane luat nou e bun dar nu merita scaderea pretului la jumatate

in 3 ani.

 

Bafta la alegere.

 

Nu stiu ce sa zic dar am condus si o LEGANZA 2.0i 133 cai si nu ma manca talpa sa-i dau (cu toate ca aveam de unde) , imi placea sa merg ....normal; dar de ce spuneti ca ar fi periculos sa imi iau BMW (ca are tractiune spate sau ca e BMW ,doar are motor de 1,6 100cai din care vreo 10cai morti :twoup: ) putea sa fie opel, reno, ford (daca era sa imi iau altceva in loc de BMW dar cu motor de 2,5i 170cai nu mai iear periculos ....etc; nu stiu intreb si eu vorba lui VLH omul cat traieste invata

 

 

Cand o sa conduci un BMW mai mult timp(2-3 saptamani zi de zi), o sa-mi dai dreptate. Nu ridic statuie BMW-ului, sa nu ma intelegi gresit, dar BMW are particularitatea de a te face sa ai senzatia ca mergi cu 90km/ora, cand de fapt ai 130. Nu e vorba de putere, si Solenta fuge cu 160, dar simti ca ai km aia la ora. Si Loganul 1,6 16V are 100 si ceva de cp, la fel ca un 316, dar ....... degeaba. Mai stam de vorba dupa vreo 100000km facuti de tine, cu diferite masini, o sa-ti schimbi parerea singur. Tractiunea spate poate sa te si ajute, dar si sa te incurce, la un moment dat, o sa vezi. Revenind la topicul nostru, ia-ti BMW, nu-ti va parea rau, dar nu te crede mai bazat (ca sofer) decat esti, asta ramane oricum valabil indiferent de ce masina iti iei.

 

De ce vinzi masina ?

 

Nu stiu ce sa zic dar am condus si o LEGANZA 2.0i 133 cai si nu ma manca talpa sa-i dau (cu toate ca aveam de unde) , imi placea sa merg ....normal; dar de ce spuneti ca ar fi periculos sa imi iau BMW (ca are tractiune spate sau ca e BMW ,doar are motor de 1,6 100cai din care vreo 10cai morti :D ) putea sa fie opel, reno, ford (daca era sa imi iau altceva in loc de BMW dar cu motor de 2,5i 170cai nu mai iear periculos ....etc; nu stiu intreb si eu vorba lui VLH omul cat traieste invata

 

 

Cand o sa conduci un BMW mai mult timp(2-3 saptamani zi de zi), o sa-mi dai dreptate. Nu ridic statuie BMW-ului, sa nu ma intelegi gresit, dar BMW are particularitatea de a te face sa ai senzatia ca mergi cu 90km/ora, cand de fapt ai 130. Nu e vorba de putere, si Solenta fuge cu 160, dar simti ca ai km aia la ora. Si Loganul 1,6 16V are 100 si ceva de cp, la fel ca un 316, dar ....... degeaba. Mai stam de vorba dupa vreo 100000km facuti de tine, cu diferite masini, o sa-ti schimbi parerea singur. Tractiunea spate poate sa te si ajute, dar si sa te incurce, la un moment dat, o sa vezi. Revenind la topicul nostru, ia-ti BMW, nu-ti va parea rau, dar nu te crede mai bazat (ca sofer) decat esti, asta ramane oricum valabil indiferent de ce masina iti iei.

 

Pt. vlh - vinzi BMW 520d ? asa scrie la baza reply-ului

Link to comment
Share on other sites

apropo si nu ma cred sofer mai bun decat sunt am mai spus nu sunt genu sa mi se urce fitzele la cap si nu mai stiu ce sa fac

 

 

Nu o lua ca o critica/repros/acuzatie sau ceva de genul. Daca asa a sunat, scuzele mele, nu asta a fost intentia.

 

 

 

tibi346 Da , E39 e de vanzare, am luat un E60, iar pentru sotie este prea masiva, ca sa o pastrez.

Edited by vlh
Link to comment
Share on other sites

Da , E39 e de vanzare, am luat un E60, iar pentru sotie este prea masiva, ca sa o pastrez.

 

vlh - alta viata cu e60 !! un pret la e39 ?

 

Stai linistit nu m-am suparat deloc, eu sun o mica exceptie :twoup: in comparatie cu cei de varsta mea care s-ar crede soferi mai mult decat ar trebui;

 

mai sunt si oameni calmi si cu caracter :twoup:

 

vlh - nu te mai deranja, am gasit anuntul tau din mai cu vanzarea. ma gandesc.

Link to comment
Share on other sites

M-ai inchis cu 'pofta vine mancand ' si ai perfecta dreptate dar eu ma gandesc si la consum :twoup: (poate am sa ma dau la ea odata sau de doua ori dar dupa asta si consumul isi va spune cuvantul ceea ce ma face sa ma linistesc ........oricum nu cred ca va fi cazul la mn pt ca nu sunt adept al vitezei)

 

O spui de parca ar creste consumul cu inca 10L/100km daca mergi sportiv. Nu e chiar asa. Diferenta e de cativa litri. Si ai sa vezi ca ai sa pui altfel in balanta dupa ce simti senzatia. O sa zici "lasa mah, dau 15-20 de lei in plus la 100km, da sa simt ca am masina". Degeaba zici ca o sa te abtii. Oricum, merita! Ia BMW, daca vrei neaparat sa iei acum. Daca mai astepti sa mai pui un ban gramada (si sa-ti iei un srv) ia-ti tot bmw, dar mai nou.

Link to comment
Share on other sites

Solenza = cheltuieli de intretinere mici, consum mai mic ca la BMW

BMW = performanta mai buna, cheltuieli de intretinere mari, consum mai mare

In Bucuresti nu cred ca poti sa scoti 7,5% cu un benzinar (indiferent de marca)

Masina sa te duca si sa te aduca de la facultate nu trebuie sa fie neaparat o masina performanta sau mai buna, trebuie sa fie o masina care sa aibe costuri de intretinere cat mai mici.Eu in locul tau as lua solenza. Daca vrei sa ai o masina mai buna si sa nu te sperii cand auzi o suma mai marica la service as lua clar BMW. Gandeste-te doar la un banal schimb de ulei. La BMW e cam 150 Ron uleiul + 40 RON filtrul (preturi minime) + manopera. La Solenza cred ca e mult mai mic.

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti un tico si iti rama bani si de benzina pe 2 ani :twoup:

Am glumit!

Si eu imi doresc un 318 sau un 316 din 94.... si cu 3000 cred ca rezolv si pretul ei si taxa de inmatriculare.... si sunt constient ca mai am de bagat in ea (ca la orice masina) Eu zic BMW .... dar tu stii mai bine pentru ce vrei masina si cat iti permiti si cheltui cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg la ce te-ai referit cand ai spus ca necesita foarte multa atentie si ingrijire (te-ai referit in special la BMW parca daca as fi luat solenza sau alta masina nu necesita ingrijire sau te referi la faptul ca masina va vi din 93/94 si va trebui sa bag mai multi bani in ea) si treaba cu uleiu oricum il voi schimba odata su de doua ori pe an la cat voi merge eu deci nu ar fi mare paguba(dar sa fie numai atat) :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.