Jump to content

E39 530D 10/2000


Fla

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Masinuta a avut parte de o schimbare de sange si organe :)

 

7 litrii ulei 5w30 original BMW 40 RON (targ vitan)

Filtre ulei, motorina, aer MANN 300 RON (targ vitan)

Manopera 1 milion ( sa nu va duceti la Selenium - service de pe trafic greu...au uitat sa puna o garnitura la filtru motorina si mi a scuipat 5 litrii de motorina prin motor... niste vaci de macanici)

 

Mai trebuie schimbate bieletele anti ruliu ..unde pot gasi si la ce pret? Aaa ...recomandati mi si mie un service bun...

Edited by Fla
Link to comment
Share on other sites

Masinuta a avut parte de o schimbare de sange si organe ;)

 

7 litrii ulei 5w30 original BMW 40 RON (targ vitan)

Filtre ulei, motorina, aer MANN 300 RON (targ vitan)

Manopera 1 milion ( sa nu va duceti la Selenium - service de pe trafic greu...au uitat sa puna o garnitura la filtru motorina si mi a scuipat 5 litrii de motorina prin motor... niste vaci de macanici)

 

Mai trebuie schimbate bieletele anti ruliu ..unde pot gasi si la ce pret? Aaa ...recomandati mi si mie un service bun...

 

probabil prin "service bun" intelegi unul care sa faca treaba buna si care sa nu schimbe nimic de pe masina.

de aceea nu sare nimeni sa-ti recomande asa ceva! oare nu exista inromania? :)

Link to comment
Share on other sites

Masinuta a avut parte de o schimbare de sange si organe ;)

 

7 litrii ulei 5w30 original BMW 40 RON (targ vitan)

Filtre ulei, motorina, aer MANN 300 RON (targ vitan)

Manopera 1 milion ( sa nu va duceti la Selenium - service de pe trafic greu...au uitat sa puna o garnitura la filtru motorina si mi a scuipat 5 litrii de motorina prin motor... niste vaci de macanici)

 

Mai trebuie schimbate bieletele anti ruliu ..unde pot gasi si la ce pret? Aaa ...recomandati mi si mie un service bun...

 

 

la acest service ..selenium trafic greu ,..am facut eu un review negativ ..la rubrica review firme comerciale ...Mai studiati /completati rubrica aia ..e utila pt toata lumea! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am o mare nelamurire... am dat masina unui prieten d-al meu, posesor si el de 530D, mi a zis ca a mea fuge mai tare ca a lui, am facut si o liniuta cu un e60 530DA, l-am facut. Din cate stiu, cei ce isi cipeaza masina in DE, sunt obligati sa treaca in talon modificarea... poate fi cipata fara sa fie trecuta? Am facut si 2 filmulete poate ma lamuriti si pe mine... eu unul as vrea sa o cipez si nu as vrea sa dau bani degeaba ( aprox 300 de euro)... Masina are injectoarele si turbina noi, schimbate in DE si nu scoate fum negru deloc in tromba.

 

http://www.youtube.com/watch?v=nl2XHmsEf3o

 

http://www.youtube.com/watch?v=SsyTq18Xc1c

Link to comment
Share on other sites

Sunt mandrul posesor a ununi 530D (facelift) Automatic de 193 cp.

Masina e foarte eleganta, neagra (nici nu vad alta culoare sa stea bine pe un BMW - gusturile nu se discuta), puternica (in Kick down schimba din a-4-a 5-a la 190 :) piele gri, totul electric pe ea ( o sa pun mai multe poze )

Acum cand am cumparat-o mi-a spus dealer-ul ca are din fabrica "sasiu sport" masina este mai lasata, are suspensiile mai rigide, volanul si bordul de M, geamuri fumuri de fabrica ( nu folie). Un prieten d-al meu care s-a uitat sub ea mi a spus ca da, basculele si tot ce tine de articulatie sunt diferite de a lui ( tot un e39). Oricum sunt foarte multumit de masina, merge foarte bine, consuma fff bine pt ce motor are si sper sa am parte de ea fara incidente!

Salutare! Ai unul dintre cele mai frumoase autoturisme fabricate vreodata in lume (parerea mea) si, in acelasi timp, o masina de toata nadejdea. Am avut doua BMW-uri E39, un 525 si un 530 (ambele diesel) si am numai cuvinte de lauda despre acest model. Motorul de pe 530 tragea senzational, caroseria este usoara si rigida, masina este spatioasa si este lucrata cu atentie si mult bun gust. Pacat de sonorizarea oferita de BMW care era de kko, dar, per ansamblu, masina bate si la ora actuala multe berline de fabricatie recenta. Jantele de pe masina ta sunt cele mai frumoase care au echipat modelul asta vreodata. Sa o stapanesti fara evenimente!

Link to comment
Share on other sites

multumesc, stiu ca se zice ca un fost proprietar al unui tip de masina poate sa spuna cele mai multe despre acel tip de masina, atat de bine cat si de rau...

 

P.S: cred ca sonorizarea au facut o proasta special pt a fi mai atent la zgomotul motorului in turatie

Link to comment
Share on other sites

hmm de acord cu tine dar totusi sonorizarea in varianta cu DSP nu e deloc proasta....aici vorbim de cea stoc cu 4 boxe probabil... Eu am rezolvat foarte simplu problema fidelitatii si a calitatii - 2 high-low-uri + statie si subwoofer si boxele originale...sunt mai mult decat multumit..
Link to comment
Share on other sites

P.S: cred ca sonorizarea au facut o proasta special pt a fi mai atent la zgomotul motorului in turatie

 

Au fĂŁcut-o proastĂŁ pentru cĂŁ nu i-a interesat subiectul.

 

Probabil ca sĂŁ parĂŁ mai atractive sisteme audio opĂžionale.

 

Eu am sistem cu DSP cu 10 difuzoare ºi subwoofer ºi sunt foarte mulÞumit atât de calitatea audiÞiei cât ºi de bass.

 

@Razvan: Sistemul standard are 6 boxe.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Alaltaieri masina a facut o diagnoza si o verificare.

Rezultatul :

- o bieleta dreapta uzata ( le-am inlocuit pe amandoua - 214 RON Lemforder)

- curele AC si Alternator ( inlocuite Lemforder - 100 RON)

- 2 aparatori de noroi fata ( cele pe care le aveam aveau niste buze rupte si atarnau cam aiurea)

- in rest, amortizoare, brate, amortizoare, bucsaraie sunt aproximativ noi ( OEM - le a schimbat neamtul pt mine :))

Diagnoza completa:

- nici o eroare pe toate modulele ( ABS, Airbag, etc. )

- schimbat meniul in limba Engleza ( in sfarsit )

 

Urmeaza sa i fac racordurile flexibile ( dau semne de uzura, scapa din gazele de esapament si se aude un tacanit de la ele). Trebuie masurate. costa aprox 1 mil. bucata.

 

Masina se comporta exceptional ( mult mai bine decat ma asteptam), consuma foarte putin pentru ce putere are, este foarte confortabila si stabila ... nu am ce sa i reprosez... se poarta frumos cu mine :)

post-12526-1224937789_thumb.jpg

post-12526-1224937831_thumb.jpg

Edited by Fla
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.