Jump to content

Achizitie set jante E39


foxygen

Recommended Posts

Servus,

Dupa indelungi cautari am gasit un model de jante care sa-mi placa (vezi poza atasata). :twoup:

Sunt pe 17" si mai trebuie sa le "incalt". Dau azi o fuga pe la magazinul unde am gasit jantele ca sa iau si o lista cu cauciucurile care le are pentru ele.

Va rog frumos sa ma ajutati in alegerea cauciucurilor potrivite (de vara)!!! Acum invat si eu indicativele pentru un cauciuc. :twoup:

Revin cu lista de cauciucuri.

Multumesc de intelegere, anticipat.

 

FO2

 

P.S. Jantele sunt replici, nu stiu sa fii vazut acest model pe original?

post-11294-1218804910_thumb.jpg

Edited by foxygen
Link to comment
Share on other sites

Era sa uit de oferta celor de la magazin... (vezi imagine atasata)

Carevasazica, 225/235=latimea cauciucului (in milimetrii), 45=talonul respectiv inaltimea (in mm) cauciucului pana la janta, R17= diametru janta (in inchi).

Mai raman celelalte doua indicative asta cu minim 91 si maxim 97 si cel cu Y/W/V (pare a fi indicativul pentru iarna, vara sau universal?!)

O alta problema ar fii ca voi avea doua seturi de roti cu dimensiuni diferite, deci una nu va corespunde cu talonul... E vre-o problema daca ma opreste politia si constata povestea asta? :twoup:

Exista vre-o solutie pentru rezolvarea problemei? Banuiesc ca nu sunt singurul care va avea un set de roti penru iarna (cele originale pe 15") si unul de vara (astea noi pe 17").

post-11294-1218832003_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

cat $ costa jantele...

Au zis ca 500 Euro setul de 4, dar cica se poate si negocia daca le iau cu tot cu cauciucuri de la ei. Mi-au spus ca ar fii ultimele de pe stoc!!! Eu am solicitat 5 bucati si au zis ca au doar pe astea 4 si sa incerce daca mai gasesc de unde le-au luat ei initial.

Oricum cel care se ocupa de janta e in concediu pana saptamana viitoare si abia cand se intoarce individul voi stabilii termenii cumpararii.

Merg si 4 deocamdata ca nu-i problema la o pana ceva sa merg cu 3 de 17" si cu una de 15", pana la prima vulcanizare. :twoup:

Nu mi-a raspuns si mie la priblema cu indicativele din lista cu cauciucuri. Se pricepe careva?

 

Exista astfel de jante pe seria 7 E65 dar pe 20 nu pe 17. :twoup:

 

Styling 149: http://felgenkatalog.auto-treff.com/?felge=1490

Exact ce spui tu se dau pe 4tuning, dar consider ca sunt prea mari. Totodata nu vreau un talon mic, mai ales la stazile din romania!

Link to comment
Share on other sites

nu au site, sau stie careva un site din ro cu jante cat de cat ok?

Pentu fata din avatar o fac..., nu pentru tine! :twoup:

www.yona-expert.ro (pe mess rezolvi detaliile)

www.4tuning.ro (la BAZAR dai cautare pe jante bmw), mai ai pe margine diferite siteuri cu una alta!

ATENTIE!!! majoritatea siteurilor nu au listele actualizate.

Din aceasta cauza am ajuns sa iau din poarta in poarta unde vedeam jante expuse. Mai practic e asa si sigur vei gasii ceva sa-ti placa, asa cum am patit eu. :twoup:

Edited by foxygen
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Servus,

Dupa indelungi cautari am gasit un model de jante care sa-mi placa (vezi poza atasata). ;)

Sunt pe 17" si mai trebuie sa le "incalt". Dau azi o fuga pe la magazinul unde am gasit jantele ca sa iau si o lista cu cauciucurile care le are pentru ele.

Va rog frumos sa ma ajutati in alegerea cauciucurilor potrivite (de vara)!!! Acum invat si eu indicativele pentru un cauciuc. :)

Revin cu lista de cauciucuri.

Multumesc de intelegere, anticipat.

 

FO2

 

P.S. Jantele sunt replici, nu stiu sa fii vazut acest model pe original?

 

Iti recomand GoodYear Eagle F1 Asimetric 235/45/17 pe spate si 225/45/17 fata si le gasesti pe www.cauciucuridirect.ro

le aduc baietii direct din germania la tine acasa.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat de la AUTOSOFT de pe calea Dudesti .. in spate la mall, aproape de inersectia Dristor.

Am Goodyear Eagle F1 225/55/R16 ( cel simplu cu profil V ) .. gasesti la ei modelul asta pe dimensiune 235/45/R17 la 443 RON .. www.vanzarianvelope.ro

Monteaza, curata, indreapta jante .. se misca repede, au scule profi .. am fost multumit de ei.

 

http://www.vanzarianvelope.ro/detaliianvelope.php?aid=293

Edited by liviu_arh
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.